years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Uzávěrka přihlášek na trimestrální program začínající v srpnu 2022 ve Švýcarsku bude přibližně k 31. 1. 2022. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Tento program je součástí tzv. PEACE (Peace European Citizenship Programme). PEACE programy se zaměřují na aktivní občanství a Evropskou Unii. Vrcholem těchto programů je pětidenní soustředění v Bruselu, kde se studenti zúčastní workshopů a navštíví významné evropské instituce. Více informací na afspeace.eu.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na trimestrálním programu ve Švýcarsku činí 16 až 18,5 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Další podmínkou je němčina minimálně na úrovni B1.

9

Tvá hostitelská rodina

S největší pravděpodobností budeš žít v příměstské oblasti, popřípadě ve velkém městě nebo na venkově. Švýcarské hostitelské rodiny mohou být různorodé, většinou však jde vždy o lidi tvrdě pracující a spořivé, s jedním či dvěma dětmi. Většina rodin ve Švýcarsku chová nějaké domácí zvíře, zpravidla psa nebo kočku. Pro většinu švýcarských rodin je důležité trávit čas společně. O víkendech lidé často podnikají výlety spojené právě s návštěvou příbuzných nebo přátel.

fotky do textů-3

Škola

Co se studia týče jsou švýcarští studenti silně motivováni a jsou ukáznění. Školní systém na ně klade vysoké nároky a je výrazně konkurenční. Budeš pravděpodobně na škole, která připravuje studenty k vysokoškolskému studiu. Běžný školní den začíná v 8 a končí okolo 18. hodiny, ve středu je konec vyučování kolem poledne. Sedm povinných předmětů zahrnuje národní a cizí jazyk, matematiku, přírodní a společenské vědy, výtvarnou, nebo hudební výchovu, popř. obojí.

IMG-20181111-WA0017

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka ve Švýcarsku

Studium ve Švýcarsku je náročné. Středoškolští studenti se proto ve všední dny většinou zaměřují na domácí úkoly, pak na odpolední sportovní kroužky, lekce hudby, a jiné mimoškolní aktivity. Během víkendů se mládež zapojuje do různých klubových a komunitních aktivit, jako jsou venkovské slavnosti, Skaut, sportovní setkání či oslavy významných historických událostí. Ve Švýcarsku je spousta příležitostí k lyžování, turistice, setkávání se s přáteli v kavárnách.

Typické jídlo

Zdravá jídla jsou pro švýcarskou rodinu velmi důležitá. Švýcarská kuchyně je v podstatě kombinací kuchyně francouzské a německé alpské kuchyně. Vyhlášeným švýcarským jídlem je fondue, což je rozehřátá směs dvou druhů sýra, do které se namáčejí kousky chleba. Švýcarsko-německým národním jídlem jsou Rösti, křupavé smažené bramborové placičky. Světově proslulou švýcarskou čokoládu pak doslova milují všichni.

fotky texty -každodenní život-2

Jazyk

Se svými čtyřmi úředními jazyky (němčina, francouzština, italština a rétorománština) je Švýcarsko ideálním místem pro mezinárodní vzdělávání.

Švýcarská němčina je dialekt, kterým se hovoří v německy mluvících oblastech Švýcarska. Francouzsky se hovoří v západní části země a italsky na jihu. Rétorománština je jazyk pocházející přímo ze starověké latiny, který přežil a vyvíjel se izolovaně v odlehlých alpských údolích. Na začátku programu budeš navštěvovat intenzivní jazykový kurz, organizovaný během prvních týdnů vašeho programu, a kromě toho ti AFS Švýcarsko nabídne online jazykový kurz Rosetty Stone.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové soustředění ve Švýcarsku
 • závěrečné soustředění v Bruselu
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě trimestrálního programu ve Švýcarsku je nutná znalost němčiny na úrovni B1. Tato úrověň je vyžadována z důvodu umístění studenta na místní školu.

Přihlas se a studuj příští školní rok
ve Švýcarsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Naučila jsem se zastavit

„Program mi pomohl utřídit si životní cíle, změnil můj pohled na současné dění ve světě a naučil mě nespěchat, dobré věci mají svůj čas a přijdou samy.“

– Daniela, tříměsíční pobyt ve Švýcarsku