„S každým hoštěním naše děti získávaly více sebevědomí, odvahy komunikovat a vyjadřovat co cítí. Jsem rád, že jsem jim poskytl zahraniční zkušenost už v dětství.“ – Marek S.

Jak se stát hostitelskou rodinou

STEP1

Prohlédněte si profily studentů a přihlaste se.

Chci se stát hostitelskou rodinou.
STEP2_HF

Připravte se na hoštění

Inspirujte se příběhy.
STEP3

Přivítejte vašeho zahraničního studenta

Zažijte efekt programů AFS. Otevřete novému členovi rodiny váš domov, vaše srdce a váš svět a udělejte první krok k tomu, abyste se stali součástí globální komunity podobně smýšlejících lidí.

 • Soužití se zahraničním studentem je plnohodnotný mezikulturní zážitek. Některé situace budou překvapivé, některé potěšující, u některých možná využijete jeden z dostupných mechanismů podpory, kterou AFS svým hostitelským rodinám nabízí. Podívejte se do sekce často kladených otázek a připravte se na život se zahraničním studentem co nejlépe.
Často kladené otázky.

Úžasná příležitost pro celou rodinu

Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty. Stačí postel, místo u stolu a místo v srdci.
HF_ADV

Otevřete se dobrodružství

„Se studentem v rodině bylo najednou víc důvodů cestovat, poznávat a zažívat nové věci. Pořád jsme měli co dělat a o čem mluvit. I po jeho odjezdu nám tato aktivní energie vydržela.“
–Jana Kousalová, Kbelnice u Jičína
její rodina hostila Brazilku, Němce, Španěla, Chilana a Thajku

Další příběhy AFS.
HF_CHANGE

Otevřete se změnám

„Tři měsíce plné nečekaných, avšak veskrze pozitivních zážitků a zkušeností, spousta překvapení i komických situací, ale i hodiny zajímavých diskuzí na všemožná témata. Tak by se dalo popsat naše bezproblémové soužití, které bylo založeno na respektu, toleranci a kompromisech“
– Zuzana Dybalová, Dobřichovice
její rodina hostila Indonésana

Další příběhy AFS.
HF_DISC

Otevřete se objevům

„Hoštění v rámci AFS je škola pro studenty i hostitele. Jak my, tak naši studenti jsme se učili chápat toho druhého a vycházet spolu. Díky této zkušenosti máme určitě lepší vztahy s lidmi. Bez AFS studentů bychom vlastně byli strašně malá, uzavřená rodina.“
–Štěpánka Tetourová, Tlučná
její rodina hostila Japonku, Rusku, Chilana a Australanku

Další příběhy AFS.

Kdo jsou hostitelské rodiny AFS?

AFS spolupracuje s rodinami ve výměnných programech již od roku 1947. Právě na hostitelské rodině nejvíc záleží, jak se zahraniční student bude v cizí zemi cítit. Poskytují totiž mnohem víc než jen přístřeší a stravu. Všechny často kladené dotazy naleznete v této části webu.

Ve spolupráci s přiřazeným dobrovolníkem a zaměstnancem AFS hostitelské rodiny studentovi poskytují rodinné zázemí a pomáhají mu zorientovat se v české prostředí. Sdílení kultury a tradic pomáhá upevnit rodinu a vytvořit životní přátelství, navíc se rodina procvičí v angličtině a dětem se otevřou nové obzory a naučí se empatii.

Díky AFS mám velkou rodinu. Cítím se jako součást celého světa.

„Je pro mě čistá radost být s lidmi, proto jsme rádi již vícekrát přijali studenta na čas do rodiny. Ráda se družím a hoštění a práce v AFS mi tuto radost poskytuje. Studenti, které jsme hostili, zůstali součástí naší rodiny i když se vrátili domů. Je skvělé, že je na světě o pár lidí víc, kteří na nás budou vždycky myslet.“

– Petra Ferjenčíková, Choltice

Další příběhy hostitelských rodin

Poznejte studenty AFS

Studenti AFS pocházejí z více než 99 zemí a prokázali, že jsou připravení a motivovaní studovat v zahraničí. Jsou posuzováni a vybíráni organizací AFS v jejich domovské zemi a jsou:
 • v okamžiku příjezdu staří obvykle 15–18 let
 • zavázáni aktivně se účastnit jejich AFS programu
 • považováni za dobré studenty v jejich domovské škole
 • v dobré zdravotní kondici
 • zvídaví, flexibilní a otevření
Chci se podívat na profily studentů.

Online informační setkání pro zájemce o hoštění

Máte zájem hostit AFS zahraničního studenta a také spoustu otázek ohledně programu? Přihlaste se na některé z našich online informačních setkání a my vám rádi všechny dotazy zodpovíme. Zároveň budete mít možnost si poslechnout zkušenosti našich bývalých hostitelských rodin a zahraničních studentů.

Přihlaste se:

Hostitelské programy AFS

AFS hostitelský program

Délka: 3, 5 a 10 měsíců, začátek se zahájením školního roku nebo v pololetí. Zahraniční studenti ve věku 15–18 let.

Poznejte svět v pohodlí vlastního domova. Staňte se hostitelskou rodinou.

Přihlásit se

Jak AFS podporuje hostitelské rodiny?

SUPP_HOUSE

S přípravou vaší rodiny na výzvy, které s sebou nese příchod studenta z jiné země, vám pomůžou zkušení místní dobrovolníci a pracovníci AFS.

SUPP_24

K dispozici je 24 hodinová pohotovostní linka a další podpora od národní pobočky AFS. Pro případ, že by potřebovali zdravotní péči, mají studenti AFS zdravotní pojištění.

SUPP_PERSON

Po celou dobu programu vás bude podporovat proškolený dobrovolník a personál AFS. Součástí podpory jsou i pravidelná setkání alespoň jednou do měsíce, která ověřují, že vše běží, jak má.

Odkud jsou studenti AFS?

Seznam zemí, ze kterých přijeli AFS studenti do Česka ve školním roce 2023/2024.
V závorce je uveden počet studentů.

 • Argentina (7)
 • Chile (5)
 • Dominikánská republika (1)
 • Guatemala (1)
 • Mexiko (1)
 • USA (3)

Zkušenosti rodin

Barešovi hostí thajského studenta Maie

Greplovi hostí italskou studentku Alessii