V současné době hledáme hostitelské rodiny pro zahraniční studenty od ledna 2023. Zájemce prosíme o vyplnění následujícího formuláře zde. Úplné přihlášky studentů budou k nahlédnutí cca od začátku listopadu.

Poznejte studenty z Chile

Latinská Amerika - španělština

Chilané žijí dlouho v zemi bez kontaktu s jinými kulturami kvůli geografické poloze. Dalo by se říci, že jsou srdeční a přívětiví, někdy extrovertní a chtějí se učit nové věci. Mají velmi originální španělskou slovní zásobu, což se projevuje na jejich přízvuku. Učí se respektovat starší lidi a od dětství být nezávislí, protože většina rodičů pracuje hodně a dlouho (od nízkého věku dětí).

Vedle úžasné krajiny, kterou Chile má, jsou jídlo a státní svátky něčím, co mají Chilané hluboce zakořeněné – jsou schopni slavit Den nezávislosti i několik týdnů. Zajímavými jsou rozhodně empanadas a sopaipillas (smažené těsto z dýně, které se obvykle jí za deštivých dnů) a chilské „kotlíky“. Jsou to kulinářské pochoutky, které vaří maminky a babičky. A samozřejmě rodinné grilování – to je něco typicky chilského, dalo by se říct.

Věříme, že kulturní znalosti, které vám mezinárodní student může dát, patří k obohacujícím zkušenostem, protože se seznámíte s činy, slovy a způsoby, jak se vyjádřit, jaké jste nikdy předtím neviděli. Může vás naučit komunikovat, i když si navzájem nerozumíte, podaří se vám vytvořit si zvláštní pouto s osobou, která není z vaší rodiny, ale po určitou dobu je její součástí. Může to být nepředvídatelné, protože každá rodina přináší znalosti, dovednosti a způsoby, o nichž se domnívají, že jsou dobré pro výchovu dětí. Širší rodina a příbuzenstvo je něco, na co jsou Chilané velmi zvyklí, je to součástí naší kultury. Opravdu neznáme moc chilských stereotypů. Myslíme, že občas jsou docela hluční.

Učí je, aby dospěli a zvažovali své vlastní činy, bránili se v jazyce, kterým normálně nemluví a získávali přátele, kteří jsou jiného vyznání; aby se dokázali přizpůsobit různým normám, které hostitelské rodiny mají. Také si myslím, že něco, co se studenti výměnných kurzů učí, je porozumět řeči těla a gestům, protože nemluví stejným jazykem, musejí rozumět tomu, co jim chtějí sdělit jejich rodina nebo přátelé.

Během školní docházky probíhá mnoho testů a úkolů v týmech i různé ústní prezentace; učitelé se také zaměřují na podnikání (nevím, jak se to v angličtině skutečně jmenuje). Nevím, co bych řekl o rodinách, protože každá je jiná, ale myslím si, že někdy mají tendenci přehnaně chránit své děti.

Martin

Martin

Martin pochází z chilského města Chiguayante. Je mu osmnáct let, žije s maminkou a starší sestrou. Velmi ho baví venkovní aktivity, jako je skaut, cyklistika, kempování nebo lezení. Rád také tráví čas s kamarády. Mezi jeho další koníčky patří historie a filozofie. Rád si čte nebo sleduje filmy o tématech z těchto oborů.

Ve škole má velmi dobrý vztah s učiteli, rád studuje interaktivně. Do budoucna plánuje studium humanitních oborů nebo agrikultury. Těší se, že na výměnném programu bude poznávat novou kulturu skrze jídlo, jazyk a styl života. Také si myslí, že by mu tato zkušenost mohla pomoci s osobním růstem. Martin má alergii na pyl a kočičí srst. V České republice stráví pět měsíců.

Karim

Karim

Osmnáctiletý Karim pochází z Chile, konkrétně z Villa Alemana, kde žije se svou maminkou a starší sestrou. Nejvíc ho baví sporty, pravidelně se tak věnuje fotbalu, běhání a jízdě na kole. Dále rád hraje videohry nebo sleduje anime. Účastní se diskuzních klubů, kde se věnuje současnému dění a s ním spojeným problémům. Právě to ho navedlo k zájmu o právo a životní prostředí. Ve zbývajícím volném čase hraje na kytaru.

Ve škole má velmi pěkné studijní výsledky. V budoucnu by se rád stal environmentálním inženýrem či se věnoval právu. Karim je otevřený poznání nové kultury, do které se bude moct začlenit. Chce se toho hodně naučit, rád zkouší nové věci. V České republice stráví deset měsíců.

Poznejte studentku z Guatemaly

Latinská Amerika - španělština
Ximena

Ximena

Patnáctiletá Ximena pochází z Guatemaly. Bydlí s oběma rodiči a třemi sestrami. Ze všeho nejraději peče a vaří, v čemž by chtěla pokračovat i v budoucnu. Baví ji také cestování, nakupování a móda. Ze sportů se věnuje plavání. Považuje se za spíše průměrnou studentku. Jejími oblíbenými předměty jsou dějepis a business. Na vysoké škole chce studovat gastronomii.

Navštívila spoustu zemí jako turistka, ale těší se, že na programu bude žít jako místní. Chce se naučit jazyk, ochutnat cizí kuchyni a poznat české tradice. V České republice stráví deset měsíců.

Poznejte studenta z Turecka

Evropa - turečtina

V první řadě se Turecko může pochlubit širokou kulturní škálou. Od východu na západ můžete zažít mnoho různých zvyků a vidět různé podoby tradiční hudby, jídla a oblečení. Turci jsou známí svou pohostinností, jsou velmi přátelští a vždy se rádi o vše podělí, protože je pro ně důležité, aby se jejich host cítil jako doma. Zvykem je například vždy vařit více jídla pro případ, že by soused přišel na návštěvu (i kdyby jen na chvilku).

Kromě pohostinnosti se Turci vždy rádi podělí o svou kulturu, naučí vás trochu ze svého jazyka nebo vám připraví tradiční jídlo. 

Když už jsme u jídla, Turecko je známé svou výtečnou kuchyní a mnoho z jeho tradičních jídel je poměrně lehké připravit. Kromě toho se Turci vždy scházejí během národních nebo náboženských svátků a děti se učí od svých babiček vařit speciální sváteční jídla a pomáhají jim s lehčími částmi jejich přípravy. Z turecké kuchyně se můžete těšit například na pomalu vařené maso se zeleninou, anatolské polévky (připravené většinou z pšenice a ostatních obilnin) a středomořskou kuchyni podávanou většinou za studena (ta je skvělá hlavně na jaře a v létě!).

Hostit tureckého studenta je skvělý nápad, pokud se chcete něco naučit o nové kultuře, protože nikdo vám toho nepředá víc než člověk narozený právě v té dané zemi. Zároveň vám hostění studenta může zlepšit schopnost empatie, pomoct rozvinout komunikační dovednosti i zbořit případné předsudky. Naučíte se také vnímat kulturní rozdíly, přijdete do styku s novými zvyky někoho, kdo pochází odjinud a zároveň třeba najdete i podobnosti mezi českou a tureckou kulturou.

Jak už je výše zmíněno, hlavními vlastnostmi Turků jsou pohostinnost a přátelskost. Kromě toho jsou Turci obecně dost upovídaní a většinou právě oni dělají první krok v konverzaci, když někoho potkají, takže se nemusíte bát problémů s komunikací. 

Pohled na Turecko zvenčí může být čas od času mírně zkreslený a i když existují předsudky, kvůli kterým se lidé v Turecku mohou zdát neotevření novým zvykům a kulturně podobní například Arabům, nenechte se jimi zmást a raději se zkuste přesvědčit sami o tom, jak to skutečně je. I mnoho mladých Turků si uvědomuje fámy obklopující jejich národ a snaží se udělat dobrý dojem, kamkoliv přijdou, a tím proti těmto názorům bojovat.

Studentská výměna poskytuje studentům i hostitelským rodinám jedinečnou možnost vybudovat pevné a upřímně vztahy a poskytuje z pravidla oběma stranám schopnost vnímat svět okolo nich z odlišných úhlů než doposud. Kromě toho se počáteční překážka v podobě jazykové bariéry dokáže rychle přeměnit v příjemný proces poznávání jeden druhého a pro studenta bude časem stejně zábavné učit se česky, jako pro hostitelskou rodinu jejich jazyk předávat. Není lepší pocit než ke konci studentova pobytu moct jeden se druhým poměrně bez problémů komunikovat česky.

Když už se bavíme o učení, je důležité zmínit, že mnoho Turků má pozitivní přístup ke škole, protože právě škola je místem, kde mohou poznat nejvíce lidí. I když studenti ze začátku vyučovaným předmětům příliš nerozumí, předměty se „společným jazykem“ jako jsou matematika, přírodní vědy nebo angličtina jim dají možnost se aktivně zapojovat a namotivují je k ještě větší snaze.

V poslední a nejdůležitější řadě je potřeba zmínit velmi pozitivní přístup tureckých studentů k rodině. Mnoho tureckých studentů má doma sourozence a váží si možnosti navštívit své prarodiče. Důležitou součástí jejich kultury jsou i rodinné srazy o svátcích a víkendech. V důsledku toho mají Turci velmi silné vazby ke svým rodinám a ty stejné vazby se budou pokoušet vytvořit k vám jako k hostitelské rodině, jelikož vás budou vnímat jako své nejbližší. Z toho důvodu si také budou užívat rodinné výlety a komunikaci během rodinných večeří.

Nejdůležitějším bodem, kromě již zmíněných obecných informací o studentech z Turecka, je ale otevřenost novým věcem a snaha neřídit se předsudky, protože lidé z cizích zemí, a to nejen z Turecka, těmto představám ve valné většině případů vůbec neodpovídají.

Huseyin

Huseyin

Šestnáctiletý Huseyin pochází z Turecka, kde spolu se svými rodiči a starším bratrem žije kousek od hranic s Bulharskem a Řeckem. Volný čas po škole rád tráví se svými přáteli, večer pak zase s tatínkem v posilovně. Rád sportuje, hraje hry s přáteli či sleduje filmy. Ve škole ho nejvíce baví matematika a fyzika – však se také chce stát inženýrem! Po dokončení střední školy plánuje pokračovat ve studiích v Evropě, proto si nyní vybral ČR jako svou hostitelskou zemi. Mluví turecky, anglicky a učí se také německy.

Prostřednictvím AFS programu by si přál zlepšit své jazykové dovednosti a rozšířit vědomostní obzory. Nabyté znalosti by pak rád předával ve své rodné zemi. Chce svou hostitelskou rodinu zasvětit do turecké kultury a seznámit ji se svou krásnou zemí. Huseyin má alergii na psy. V České republice stráví pět měsíců.

Studenti aktuálně měnící hostitelskou rodinu:

Studenti, kteří přijeli do České republiky již v září 2022 a nyní hledají novou hostitelskou rodinu v rámci plánovaného stěhování.
efe_web

Valerio z Itálie

Sedmnáctiletý Valerio bydlí s rodiči a třináctiletou sestrou. Mají kočku. Ve volném čase chodí rád do posilovny, navštěvuje kurz fotografování a studuje angličtinu. Zároveň rád hraje videohry. Ty jej baví již odmala, protože ho fascinují z technického hlediska v rámci fungování softwaru a hardwaru. Celkově se zajímá o digitální svět, IT chvíli studoval. Ve škole ho nejvíce baví chemie a všechny přírodní vědy. Po dokončení střední školy by rád pokračoval ve studiu organické a analytické chemie. Na výměnném programu chce poznat náš jazyk, kulturu a zažít emoce, které dosud nezažil. Valerio je v České republice již od září a nyní hledá novou hostitelskou rodinu od prosince do června 2023 v rámci plánovaného stěhování.

stuts_NH22 (12)

Andrei Octavian z Itálie

Šestnáctiletý Octavian bydlí na severu Itálie. Octavian chodí na jazykové lyceum a cizí jazyky jsou jeho velkou vášní, má rád ale i historii nebo matematiku. Ve škole má excelentní výsledky a vychází dobře jak s učiteli, tak se spolužáky. Rodiče ho popisují jako velmi milého a zodpovědného. S novými lidmi je zpočátku introvertní, ale dokáže být otevřený a upovídaný, jakmile se poznají trochu lépe.

Ve svém volném čase rád cvičí, chodí na procházky nebo se věnuje právě studiu cizích jazyků. Ty podle něj pomáhají lidem pochopit cizí kultury a vyvarovat se předsudků. Těší se, že se během programu naučí česky, najde si kamarády a vytvoří si hezký vztah s rodinou. Octavian je v České republice již od září a nyní hledá novou hostitelskou rodinu od začátku února do června 2023 v rámci plánovaného stěhování.

nasiri_NH22

Nasiri z Thajska

Nasiri, který pochází z Bangkoku. Nasirimu přezdívají QP. Dobrovolničí, studuje na prestižní škole, kde má ukázkové známky a od malička chodil i do dvojjazyčné školky. Jeho angličtina je tak na velmi dobré úrovni.

QP miluje pálivé jídlo a rád chodí do japonských restaurací, ani dalším kuchyním se však nebrání. Se svými rodiči společně hodně cestuje – několikrát byli i v Evropě a všichni rádi tráví hodně času společně. Chtěl by se stát pilotem, a dokonce sbírá modýlky letadel. Z cesty do Česka má trochu obavy, ale protože je velmi přátelský, věří, že vše dobře dopadne. Doufá, že se díky zkušenostem v Česku stane více samostatný a že mu zahraniční pobyt pomůže v jeho kariérní cestě. Nasiri je v České republice již od září a nyní hledá novou hostitelskou rodinu od prosince do června 2023 v rámci plánovaného stěhování.

stuts_NH22 (17)

Sora z Japonska

Sedmnáctiletý Sora studuje v Japonsku střední technologickou školu zaměřenou na programování. Ve volném čase se již pět let věnuje umění čajového rituálu. Sora žije na internátu.

Má rád hru na piano, stejně jako jeho matka a se svým otcem sdílí zájem o motosport. Má o dva roky mladší sestru. Sora je v České republice již od září a nyní hledá novou hostitelskou rodinu od ledna do června 2023 v rámci plánovaného stěhování.

berat_web

Berat z Turecka

Beratovi je sedmnáct a studuje soukromou střední školu, ve které se zapojuje do všemožných projektů. Je velmi sportovně založený. Nejraději má basketbal a bodybuilding. Ve volném čase se též věnuje brigádě jako barista v kavárně. Rád vyráží s kamarády do města na festivaly a koncerty. Je též přátelský, má rád zvířata a miluje jídlo.

Svou hostitelskou rodinu by chtěl seznámit s tureckou kulturou a zbořit falešné stereotypy. Od programu si slibuje spoustu vzpomínek, přátelství a že se naučí nový jazyk. Berat je v České republice již od září a nyní hledá novou hostitelskou rodinu od ledna do června 2023 v rámci plánovaného stěhování.

Nezávazné přihlášení