Německo, země světově proslulá svou bohatou kulturní minulostí, oslavami svátků i historickými pamětihodnostmi, která má dnes i svou životem kypící uměleckou scénu a je průkopníkem na poli obnovitelných energií a jejich uchovávání. Rozmanitý je i geografický profil země: rovinatá zemědělská oblast na severu, zvlněná kopcovitá krajina v centrální části Německa a hornatý jih s ničím menším než alpským pohořím. Němci, těšící se vysoké životní úrovni, jsou proslulí svou precizností a vysoce oceňují smysl pro přesnost a pro dochvilnost. Vždy mezi nimi najdete někoho, kdo rád debatuje o politice, o kultuře, o problematice životního prostředí i o sportu.

Mládež je v Německu vedena k aktivnímu přístupu k životu a díky tomu si může vybírat z široké nabídky volnočasových aktivit. Během týdne se však mladí lidé věnují  především studiu, většinu sportovních i sociálních aktivit si tedy ponechávají převážně na víkend. Pokud jde o sport, nejoblíbenější je fotbal, následovaný různými formami turistiky a cyklistikou.

 

A photo posted by AFS Deutschland (@afsdeutschland) on

Hostitelská rodina & komunita

Žít budete s největší pravděpodobností v malém městě nebo v prostředí německého venkova. Rodinný život je sice stále zásadní, nicméně Německo vám zároveň poskytne také prostor k nezávislejšímu životu, než je tomu v některých jiných zemích. Mladí lidé jsou vedeni k tomu, aby se dokázali samostatně postarat o své vlastní záležitosti. Buďte však připraveni na sdílení běžných domácích povinností.

Škola

Navštěvovat budete nejspíše školu orientovanou primárně na přípravu k vysokoškolskému studiu, tedy gymnázium. Vyučování zde probíhá od 7:30/8:30 do 14 až 16 hodin. Vyučovací hodiny jsou koncipovány jako interaktivní a od vás se očekává, že budete klást otázky a že se zúčastníte diskuzí.

A post shared by Alīna😘 (@alina_bratkova) on

Jazyk

Úředním jazykem je němčina, kterou začnete studovat podle kurzu Rosetty Stone před příjezdem do Německa. Možnost další jazykové výuky pak budete mít ve vaší místní dobrovolnické skupině AFS.

Strava

Německá kuchyně je často dosti vydatná a zpravidla odlišná v závislosti na regionu. V oblibě je červené maso, drůbež nebo ryba, jako přílohy brambory, knedlíky, nudle nebo rýže, každopádně pak zelenina. Německo je kromě jiného vyhlášené také množstvím druhů chleba, koláči Schwarzwälder Kirschtorte a kávou. Můžete očekávat, že před jídlem někdo z vaší hostitelské rodiny řekne Gutten Appetit, což se rovná pozvání ke stolu, spojenému s přáním dobré chuti. Teplé jídlo bývá zpravidla jednou denně. Jídlo se podává v čase zavedeném rodinou a očekává se, že všichni členové rodiny pojedí spolu a k tomu že se také všichni včas dostaví.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Německo