Německo, země světově proslulá svou bohatou kulturní minulostí, oslavami svátků i historickými pamětihodnostmi, která má dnes i svou životem kypící uměleckou scénu a je průkopníkem na poli obnovitelných energií a jejich uchovávání. Rozmanitý je i geografický profil země: rovinatá zemědělská oblast na severu, zvlněná kopcovitá krajina v centrální části Německa a hornatý jih s ničím menším než alpským pohořím. Němci, těšící se vysoké životní úrovni, jsou proslulí svou precizností a vysoce oceňují smysl pro přesnost a pro dochvilnost. Vždy mezi nimi najdete někoho, kdo rád debatuje o politice, o kultuře, o problematice životního prostředí i o sportu.

Mládež je v Německu vedena k aktivnímu přístupu k životu a díky tomu si může vybírat z široké nabídky volnočasových aktivit. Během týdne se však mladí lidé věnují  především studiu, většinu sportovních i sociálních aktivit si tedy ponechávají převážně na víkend. Pokud jde o sport, nejoblíbenější je fotbal, následovaný různými formami turistiky a cyklistikou.

 

A photo posted by AFS Deutschland (@afsdeutschland) on

Hostitelská rodina & komunita

Žít budete s největší pravděpodobností v malém městě nebo v prostředí německého venkova. Rodinný život je sice stále zásadní, nicméně Německo vám zároveň poskytne také prostor k nezávislejšímu životu, než je tomu v některých jiných zemích. Mladí lidé jsou vedeni k tomu, aby se dokázali samostatně postarat o své vlastní záležitosti. Buďte však připraveni na sdílení běžných domácích povinností.

Škola

Navštěvovat budete nejspíše školu orientovanou primárně na přípravu k vysokoškolskému studiu, tedy gymnázium. Vyučování zde probíhá od 7:30/8:30 do 14 až 16 hodin. Vyučovací hodiny jsou koncipovány jako interaktivní a od vás se očekává, že budete klást otázky a že se zúčastníte diskuzí.

A post shared by Alīna😘 (@alina_bratkova) on

Jazyk

Úředním jazykem je němčina, kterou začnete studovat díky jazykovým kurzům, které budete mít ve vaší místní dobrovolnické skupině AFS.

Strava

Německá kuchyně je často dosti vydatná a zpravidla odlišná v závislosti na regionu. V oblibě je červené maso, drůbež nebo ryba, jako přílohy brambory, knedlíky, nudle nebo rýže, každopádně pak zelenina. Německo je kromě jiného vyhlášené také množstvím druhů chleba, koláči Schwarzwälder Kirschtorte a kávou. Můžete očekávat, že před jídlem někdo z vaší hostitelské rodiny řekne Gutten Appetit, což se rovná pozvání ke stolu, spojenému s přáním dobré chuti. Teplé jídlo bývá zpravidla jednou denně. Jídlo se podává v čase zavedeném rodinou a očekává se, že všichni členové rodiny pojedí spolu a k tomu že se také všichni včas dostaví.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Německo