Každý dobrovolník je důležitou součástí AFS

Pracuj se zkušenými dobrovolníky a hledej kreativní řešení různých situací. Využij přicházející výzvy k osobnímu růstu a osvoj si praktické dovednosti, které se ti budou hodit ve škole i v práci. Nauč se, jak dělat lepší rozhodnutí a řešit problémy. Rozvíjej vůdcovské dovednosti, které uplatníš v budoucím životě.
12186322_1090865200937602_1142071203018483546_o

Podpora

 • Propojuj studenty AFS s jejich hostitelskými rodinami
 • Pomáhej hostitelským rodinám poznat jejich AFS studenta
 • Buď prostředníkem na hostitelské škole
 • Představ mezinárodní studenty svému okolí
 • Buď v kontaktu se studenty a hostitelskými rodinami a pravidelně monitoruj průběh programu
img-8317_orig

Plánování

 • Organizuj orientační setkání pro zahraniční studium a hostitelský program
 • Uspořádej skvělé společenské akce a poznávací výlety
 • Propojuj hostitelské rodiny, aby mohly sdílet své zkušenosti
 • Svolávej informační schůzky pro studenty, rodiny a dobrovolníky
14311496_1301463929877727_471361445700780982_o

Školení

 • Proveď účastníky programů AFS a další lidi světem mezikulturního učení
 • Představ studentům kulturu tvé země
 • Usnadni vzájemné poznávání organizací kreativních aktivit
 • Sdílej svou vlastní zkušenost ze světa a kulturní vhledy
Screen Shot 2016-09-12 at 11.47.04 AM

Řízení a vedení lidí

 • Pusť se do komunitních projektů, které pomohou ostatním naučit se respektovat a hodnotit jiné kultury
 • Pomáhej v místních AFS skupinách
 • Nauč se řídit místní dobrovolníky
 • Inspiruj ostatní, ať se zapojí do života své komunity

Dobrovolnictví v AFS je pro mě škola života

Jako dobrovolník se tu dostanete ke spoustě zkušenostem, zážitkům a máte možnost se toho opravdu hodně naučit. Dobrovolníka v AFS dělám už několik let. A můžu říct že je to pro mě něco jako druhá rodina. Je tu spoustu super kamarádů kteří vám se vším pomůžou, vysvětlí co potřebujete. Zároveň vám získané dovednosti dokážou hodně pomoct dal v životě.

— Maky Prchalová, dobrovolnice od roku 2020

V AFS se z dobrovolníků stávají lidé se světovým rozhledem a hybatelé změn

To je to, čemu říkáme #AFSeffect !
CREATE_CHANGE

Formuj změnu

Změň svět změnou myšlení lidí. Pomáhej studentům programů AFS a členům tvé komunity poznat a těžit z rozdílnosti světových kultur.

CREATE_COMMUNITY

Formuj komunitu

Přidej se k celosvětové komunitě lidí, kteří mění svět kolem sebe a sdílejí podobné zájmy jako ty. Buď hybatelem změn ve svém okolí.

CREATE_YOURSELF

Formuj sebe

Získej díky mezikulturní spolupráci praktické dovednosti, které uplatníš ve svém pracovním i soukromém životě.

CREATE_FUTURE

Formuj budoucnost

Veď různé týmy doma nebo kdekoli na světě a podporuj mezikulturní porozumění pro udržitelný rozvoj.

Teprve s AFS jsem si uvědomil, co znamená mít světový rozhled

Dobrovolnictví v AFS mi otevřelo bránu do světa a nechalo nahlédnout do rozličných kultur mnoha zemí planety. Vyzkoušel jsem si, jaké to je pracovat v mezinárodním kolektivu, a našel mnoho nových přátel, kteří sdílí podobnou vášeň jako já … cestování, přátelství a cizí jazyky. AFS mi ukázalo směr, kterým se v budoucnu vydat a kam směřovat, právě díky AFS dnes studuji španělštinu a katalánštinu na univerzitě v Brně a přemýšlím nad kariérou v nadnárodní firmě. Ať už vás baví cokoliv, v AFS máte prostor si vše vyzkoušet v klidu a nanečisto

— Sam Jančo, dobrovolník od roku 2019

Zapojit se může každý

12184273_1090859710938151_7646821840769814506_o

Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky, všech věkových kategorií i všech rozličných zájmů. Každý si najde to, co ho zajímá a kde se může uplatnit, a věnuje dobrovolnictví tolik času, kolik chce.

Přihlásit se

Chtěl/a bys být v přímém kontaktu se zahraničními studenty nebo jejich hostitelskými rodinami a stát se jejich průvodcem a podporou v průběhu jejich programu?

Jako dobrovolník působící na straně hostitelského programu můžeš poskytovat individuální podporu zahraničním studentům nebo jejich hostitelským rodinám, sdílet jejich radosti či překonávat výzvy, které jsou přirozenou součástí hoštění. Můžeš pomáhat budoucím rodinám si vybrat svého studenta a připravit je na jejich nové dobrodružství.

Jak se stát dobrovolníkem AFS

STEP1

Přihlas se a vyplň dotazník

Nejdřív o tobě potřebujeme něco vědět, a tak je na začátku procesu vyplnění celkem podrobného dotazníku. Kdyby něco nebylo jasné, neboj se ozvat a my ti poradíme.

STEP2_VOL

Seznam se s dobrovolníky AFS

Zjisti víc o tom, co znamená být dobrovolníkem v AFS. Společně ti najdeme nejvhodnější roli v závislosti na tvých možnostech, našich potřebách a na tom, co se chceš naučit.

STEP3

Projdi školením

Získej základní trénink AFS dobrovolníků, který zahrnuje i proškolení v oblasti mezikulturního vzdělávání. Trénink tě připraví na situace, s nimiž se jako dobrovolník budeš setkávat.

STEP4_VOL

Pusť se do toho

Ať už budeš pro AFS dělat cokoli, bude to vzrušující. Potkáš zajímavé studenty, získáš přátele z celého světa, budeš spolupracovat s nadšenými dobrovolníky a osvojíš si zkušenosti, které se ti v životě neztratí.

dreamstime_xs_81730086

Online informační setkání pro zájemce o dobrovolnictví

Přemýšlíš o tom stát se dobrovolníkem, ale máš obavy, kolik času dobrovolnictví musíš dát? Zajímá tě, co to obnáší a co ti vlastně dobrovolnictví může přinést? Všechny tvé otázky zodpovíme právě na AFS informačním online setkání pro dobrovolníky. Popovídáme si o tom, co díky dobrovolnictví můžeš získat a řekneme si kolik času ti to zabere nebo kde a jak se v AFS můžeš zapojit. Těšíme se na tebe v úterý 14. března 2023.

Přihlas se!
Megavíkend byl Mega!

Nezávazné přihlášení

Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky, všech věkových kategorií i všech rozličných zájmů. Každý si najde to, co ho zajímá a kde se může uplatnit, a věnuje dobrovolnictví tolik času, kolik chce.

Přidej se k nám

Kodex AFS dobrovolníka

Síť AFS vznikla na myšlence dobrovolnictví a práce dobrovolníků je stále významnou hnací silou. Dobrovolník reprezentuje svou činností AFS, proto je nezbytné, aby si byl vědom svých práv a povinností, které jsou nedílnou součástí dobrovolnictví v AFS. Tento kodex upravuje práva dobrovolníka, definuje pravidla, vymezuje povinnosti a možné následky v případě jejich porušení.

Přečti si kodex AFS dobrovolníka

Poslání AFS

AFS je mezinárodní, dobrovolnická, nestátní a nezisková organizace, která zprostředkovává programy mezikulturního vzdělávání a pomáhá lidem rozvíjet vědomosti, dovednosti a porozumění nezbytné pro vytvoření spravedlivějšího a bezpečnějšího světa.

Přečti si více o našich hodnotách

AFS podporuje Cíle udržitelného rozvoje OSN

V AFS věříme, že Cíle udržitelného rozvoje OSN číslo 4 a 16 představují cestu, jak udělat z našeho světa lepší místo pro všechny.
GOAL4

Globální cíl #4:

Kvalitní vzdělávání

Zajistit rovný přístup a kvalitu vzdělávání pro všechny a podporovat celoživotní vzdělávání

Cíl #4 se zaměřuje na vědomosti a dovednosti nezbytné k prosazování „udržitelného rozvoje“ a „udržitelného životního stylu, lidských práv, genderové rovnosti, propagaci kultury míru a nenásilí, globálního občanství a ocenění kulturní diverzity a významu kultury pro udržitelný rozvoj“.

Více
GOAL16

Globální cíl #16

Mír, spravedlnost a silné instituce

Podporovat spravedlivé, mírové a inkluzivní společnosti

Cíl #16 se zaměřuje na tři hlavní oblasti: podporovat mírové a inkluzivní společnosti pro udržitelný rozvoj, zajistit všem přístup ke spravedlnosti a vytvořit efektivní, odpovědné a inkluzivní instituce na všech úrovních.

Více

Nedokážu si představit, kde jinde bych tyto zkušenosti získala

Dobrovolničit jsem začala pár měsíců po svém návratu z programu. Ostatní to asi mají jinak, ale já sama jsem se hodně osobně posunula až právě při dobrovolnictví, když jsem se setkala s povinnostmi spojenými s vedením dobrovolnické skupiny, a když jsem měla možnost se účastnit různých školení (cením si hlavně mezikulturního vzdělávání). Díky prostředí AFS jsem poznala spoustu lidí, kteří mne pozitivně ovlivnili a stále ovlivňují.

— Rivka Orlitová, dobrovolnice od roku 2019

Časté otázky

Máme odpovědi na všechny základní otázky.

Důvody, proč se stát dobrovolníkem, jsou velmi různorodé. Může to být práce a komunikace s lidmi, sdílení zážitků, utváření nových pohledů na svět nebo prostá lidská potřeba podílet se na něčem dobrém či novém. Dobrovolníci v AFS mají možnost pomáhat mladým lidem, hostitelským a vysílajícím rodinám a školám na jejich cestě mezikulturního poznávání, poznávání světa, vlastního domova a potažmo i sebe samého.