years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Uzávěrku přihlášek na tříměsíční program do Francie s odletem v září 2024 prodlužujeme do 31. 3. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Tento program je součástí tzv. PEACE (Peace European Citizenship Programme). PEACE programy se zaměřují na aktivní občanství a Evropskou Unii. Závěrem těchto programů je pětidenní soustředění v Bruselu, kde se studenti zúčastní workshopů a navštíví významné evropské instituce. Více informací na peace.afs.org.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na trimestrálním programu ve Francii činí 14,6 až 17,9 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro trimestrální program je doporučována minimálně základní znalost francouzštiny (dva roky).

8

Tvá hostitelská rodina

Tvé umístění bude s největší pravděpodobností v některé z venkovských oblastí Francie. Tvá hostitelská rodina tě určitě přivítá přátelským políbením na tvář, kterému se říká bise.  Když dáš najevo spokojenost a vděčnost, Francouzi to velmi ocení. Počítej s tím, že budeš považován za právoplatného člena rodiny, takže se od tebe očekává i zapojení do domácích prací a jiné každodenní rutiny.

6

Škola

Navštěvovat budeš pravděpodobně veřejnou školu collège pro žáky mladší 15 let nebo lyceum (je-li vám mezi 15 a 18), někteří studenti AFS navštěvují soukromou střední školu. Vyučování probíhá od 8 do 17 nebo 18 hodin, ve středu pak je vyučování obvykle pouze dopolední. Někdy přichází v úvahu i vyučování v sobotu dopoledne. Na každých 6 týdnů školy připadají 2 týdny prázdnin. Škola klade hlavní a velký důraz na samotnou výuku, proto jen omezené množství volnočasových aktivit je nabízeno během týdne. Do sportovních a dramatických kroužků se můžeš zapojit ve svém volném čase, především o víkendu.

fotky texty -každodenní život-3

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka ve Francii

Mladí lidé zde rádi tráví čas společně ve veřejných parcích a kavárnách, o víkendech chodí na party. Mezi sporty jsou nejpopulárnější fotbal a basketbal. Během víkendů se mládež zapojuje do různých klubových a komunitních aktivit. Ve Francii je spousta příležitostí k turistice a setkávání se s přáteli v kavárnách.

Typické jídlo

Jídlo je pro Francouze velmi důležité, až zásadní. Pokud právě nejedí, tak o jídle mluví. Pokrmy jsou skutečně delikátní a jsou připravovány s velkou péčí. Francouzi milují širokou nabídku sýrů a stejně tak i speciality jako foie gras (játrová paštika), escargots de Bourgogne (šneci), crêpes (palačinky) a cassoulet (dušené fazole s vepřovým masem). Francouzské pečivo a sýry jsou známé po celém světě.

Zkouška z češtiny 2019

Jazyk

Úředním jazykem je francouzština. Minimálně základní znalost jazyka je vyžadována u krátkodobých (3 měsíce a kratší) programů. U programů delších (6 a více měsíců) bys ale rovněž měl/a na své francouzštině s předstihem zapracovat. Ještě před zahájením programu máš možnost zažádat si o přístup do online jazykového kurzu.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové soustředění ve Francii
 • závěrečné soustředění ve Francii
 • závěrečné soustředění v Bruselu (PEACE program)
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě tříměsíčního programu ve Francii je doporučována minimálně základní znalost francouzštiny, cca dva roky studia ve škole/jazykovce.

Přihlas se a studuj příští školní rok
ve Francii i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Dobrodružství mého života

„Díky programu si přidám více samostatný a sebevědomý. Přece jenom jsem ve 14 letech dokázal odjet na tři měsíce sám do zahraničí.“

– Max, tříměsíční pobyt ve Francii