Belgie, která je dnes sídlem institucí Evropské unie a je členem NATO, byla významně ovlivněna Francouzi, Nizozemci, Rakušany i Španěly. To vše dohromady v zemi uhnětlo jedinečnou směs současného sociálního, vědeckého a technického pokroku a tradičních kultur. Vy budete absolvovat svůj program v jižní části země – ve Valonsku, kde většina obyvatel mluví francouzsky.

Mladí Belgičané jsou velmi neformální a většina z nich se věnuje sportům, především fotbalu a cyklistice. Rádi chodí na koncerty a do kina, o víkendech provozují skauting. Váš společenský život bude pravděpodobně nejvíce orientován na hostitelskou rodinu a na menší skupinu přátel.

Lidé a komunita

Belgičané obecně inklinují k toleranci a flexibilitě, jsou skromní a netrpí zbytečnými předsudky. Váží si soukromí a oceňují bezpečný život v přiměřeném pohodlí. Každopádně tvrdě pracují a vyznačují se sebekázní.

Vaše umístění v jižní, francouzsky mluvící části Belgie bude nejspíše v některé příměstské nebo venkovské oblasti. Veřejná doprava zde je bezpečná a dobře organizovaná, takže pro vás nebude problém více poznávat vaší komunitu, kdykoli vám to okolnosti dovolí.

AFS family ❤️#Afs #afsbelgique #afsbe #afslux #family #exchangestudents #belgium

A photo posted by Emma Williams (@emmawilliamzz) on

A photo posted by AFS Belgique (@afsbelgique) on

Škola

Pravděpodobně budete zapsáni na všeobecnou střední školu, případně na obdobnou  školu odbornou. Vyučování probíhá většinou od 8 do 16 nebo 17 hodin s volným odpolednem ve středu. Vysoké studijní úsilí a důraz na vzdělávací úspěšnost  jsou považovány za samozřejmost. Obvyklé předměty na vlámské střední škole jsou vlámština, matematika, historie, zeměpis, přírodní vědy, náboženství nebo etika a tělesná výchova.

Jazyk

V této části Belgie se mluví francouzsky, nicméně mnoho lidí hovoří také vlámsky a německy. Vy byste před svým příjezdem měli ovládat alespoň základy francouzštiny.

AFS vám před odjezdem poskytne odkaz na kurzy Rosetty Stone k samostatnému studiu nizozemštiny a v prvních měsících vaší účasti na programu vám nabídne možnost jazykových lekcí. Alespoň částečná znalost angličtiny vám však do začátku bude velmi užitečná v každém případě.

Bruxelles ??

A photo posted by Emma Williams (@emmawilliamzz) on

Strava

Food

Belgická kuchyně, to zdaleka není jen skvělá čokoláda a stejně skvělé pivo. Je to něco, co vám nabídne také oplatky, hranolky, škeble a  carbonade flamande, hovězí guláš s brambory a chlebem. Belgičané časem pro jídlo rozhodně nešetří, takže budete mít dost možností všechny nové chutě si také dostatečně užít a vychutnat. Společné stolování je většinou rodin bráno s veškerou vážností, především pak pokud jde o večeře.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Belgie – francouzská