Velkolepá švýcarská krajina, to jsou jak zasněžené vrcholky Alp, tak travnaté kopce poseté pasoucími se krávami a na 1 500 křišťálově čistých jezer k tomu.

Studium ve Švýcarsku je náročné. Středoškolští studenti se proto ve všední dny většinou zaměřují na domácí úkoly, pak na odpolední sportovní kroužky, lekce hudby a jiné mimoškolní aktivity. Během víkendů se mládež zapojuje do různých klubových a komunitních aktivit,
87 jako jsou venkovské slavnosti, sportovní setkání či oslavy významných historických událostí. Ve Švýcarsku je spousta příležitostí k lyžování, turistice, setkávání se s přáteli v kavárnách.

Lidé a komunita

S největší pravděpodobností budete žít v německy mluvící příměstské oblasti, popřípadě ve městě nebo na venkově. Švýcarské hostitelské rodiny mohou být různorodé, většinou však jde vždy o lidi tvrdě pracující a spořivé, s jedním či dvěma dětmi. Většina rodin ve Švýcarsku chová nějaké domácí zvíře, zpravidla psa nebo kočku. Pro většinu švýcarských rodin je důležité trávit čas společně. O víkendech lidé často podnikají výlety spojené právě s návštěvou příbuzných nebo přátel.

A photo posted by Lucia Bonazzi (@lucia_bonazzi) on

Škola

Co se studia týče jsou švýcarští studenti silně motivováni a jsou ukáznění. Školní systém na ně klade vysoké nároky a je výrazně konkurenční. Umístěni budete pravděpodobně na škole, která připravuje studenty k vysokoškolskému studiu. Běžný školní den začíná v 8 a končí okolo 18. hodiny, ve středu je konec vyučování kolem poledne. Sedm povinných předmětů zahrnuje národní a cizí jazyk, matematiku, přírodní a společenské vědy, výtvarnou, nebo hudební výchovu, popř. obojí.

Jazyk

Se svými čtyřmi úředními jazyky (němčina, francouzština, italština a rétorománština) je Švýcarsko ideálním místem pro mezinárodní vzdělávání.

Švýcarská němčina je dialekt, kterým se hovoří v německy mluvících oblastech Švýcarska. Francouzsky se hovoří v západní části země a italsky na jihu. Rétorománština je jazyk pocházející přímo ze starověké latiny, který přežil a vyvíjel se izolovaně v odlehlých alpských údolích. Bez ohledu na místo vašeho pobytu byste měli mít základní znalost jednoho jazyka (němčiny, francouzštiny nebo italštiny) – minimálně úroveň B1 dle Společného evropského referenčního rámce pro výše vyjmenované jazyky. Budete mít rovněž možnost navštěvovat intenzivní jazykový kurz, organizovaný během prvních týdnů vašeho programu, a kromě toho vám AFS Švýcarsko nabídne online jazykový kurz Rosetty Stone.

View this post on Instagram

A post shared by benevol-jobs.ch (@benevoljobs.ch) on

A photo posted by Irene Grossetto (@gin90611) on

Strava

Zdravá jídla jsou pro švýcarskou rodinu velmi důležitá. Švýcarská kuchyně je v podstatě kombinací kuchyně francouzské a německé alpské kuchyně. Vyhlášeným švýcarským jídlem je fondue, což je rozehřátá směs dvou druhů sýra, do které se namáčejí kousky chleba. Švýcarsko-německým národním jídlem jsou  Rösti, křupavé smažené bramborové placičky. Světově proslulou švýcarskou čokoládu pak doslova milují všichni.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Švýcarsko