years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Semestrální program do Španělska s odletem v ledna 2024 je již uzavřen. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na semestrálním programu ve Španělsku činí 14,6 až 17,4 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro semestrální program je doporučována komunikativní znalost angličtiny se základy španělštiny či dobrá (a velmi dobrá) úrověň španělštiny.

spanelsko_semestr_rodina

Tvá hostitelská rodina

Žít budeš pravděpodobně v některé městské nebo příměstské oblasti Španělska, případně Kanárských nebo Baleárských ostrovů. Mnoho rodin obědvá a večeří společně. Užiješ si tradici dlouhých obědů o několika chodech i s polední siestou (pokud ovšem budete moci zajít na oběd domů a pak si zdřímnout). Širší rodiny i vzdálenější příbuzní se vzájemně zvou k velkým víkendovým setkáním.

spanelsko_semestr_skola

Škola

Navštěvovat budeš pravděpodobně veřejnou střední školu s kombinací předmětů jako španělština, literatura, tělesná výchova aj. Vyučování probíhá od pondělí do pátku denně od 8 do 15 hodin, někdy přibudou ještě dodatečné hodiny odpoledne. Obvyklé je, že studenti své učitele oslovují křestním jménem.

spanelsko_semestr_zivot

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka ve Španělsku

Nejpopulárnějším sportem je fotbal se spoustou fanoušků, vášnivě oddaných národnímu týmu La Roja. Hodně volného času mládeže si vezme cyklistika a basketbal, ale i přednášky a koncerty. O víkendu přijdou na řadu také party, kina, posezení v kavárnách nebo setkávání na místních náměstích.

Typické jídlo

Zatímco každý region ve Španělsku má své gastronomické speciality, španělská kuchyně jako taková má v podstatě středomořský charakter: množství olivového oleje, česnek, cibule, rajčata a pepř. Hlavním denním jídlem je oběd, který se podává mezi druhou a třetí hodinou odpolední, zatímco večeře může začínat až někdy okolo deváté hodiny večerní, až když je celá rodina pohromadě. Ryba a mořské plody bývají častým jídlem, ale i červené maso nebo vepřové je na stole téměř každý druhý den. Připočteme-li k tomu tradiční tapas (chuťovky), budete moci vyzkoušet opravdu všechny možné druhy pokrmů. A rozhodně si nenechte ujít ani rýži se zeleninou a mořskými plody (thepaella), ani tradiční studenou polévku s rajčaty (gaspacho).

spanelsko_semestr_jazyk

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, ale úředně uznávané jsou i regionální jazyky: katalánština, baskičtina, galicijština a okrajově i aranéština. Španělé jsou tedy národem vícejazyčným a díky tomu zhruba 70% studentů AFS ve Španělsku žije v dvojjazyčných komunitách, kde španělština není hlavním, primárním jazykem ani ve škole, ani v hostitelské rodině. Studium španělštiny ve škole však je každopádně povinné a také většina obyvatelstva je bilingvní, takže o možnost praktikovat svou španělštinu v žádném případě nepřijdete. Pro jazykovou přípravu na pobyt ve Španělsku nabízí AFS jazykové kurzy Rosetty Stone.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • potřebné překlady úředních dokumentů do Španělštiny
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění ve Španělsku
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě semestrálního programu ve Španělsku je doporučována komunikativní znalost angličtiny a základy španělštiny. Pokročilá znalost španělštiny je nicméně také vítaná. Před začátkem a během programu budeš mít také k dispozici online jazykový kurzy Rosetta Stone.

Přihlas se a studuj příští školní rok
ve Španělsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Semestr ve Španělsku

„Kromě školních povinností jsem měl také dostatek času na prozkoumávání okolí. Chodil jsem po malebných uličkách, obdivoval architekturu, procházel se po pláži a ochutnával různá místní jídla. Byla to skvělá příležitost pro osobní růst a rozvoj.“

– Vítek, semestrální pobyt ve Španělsku