years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Semestrální program v Japonsku s odletem v srpnu 2024 je již uzavřen. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku a počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na semestrálním programu od března je 15 až 17,11 let. Pro program začínající v srpnu je věkový limit 15,5 až 17,4 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro semestrální program je vyžadována znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy či pokročilá úrověň japonštiny bude výhodou.

japonsko_semestr_rodina

Tvá hostitelská rodina

Kdekoli budeš v Japonsku žít, s největší pravděpodobností to bude v příměstské nebo venkovské oblasti. Japonská společnost má ve velké úctě stáří, čistý a úhledný domov je pak další velkou prioritou. Buď tedy připraven/a přiložit ve svém japonském domově ruku k dílu. Tradiční pokrmy a společné stolování, to jsou věci pro většinu japonských rodin velmi důležité. Kdykoli půjdeš na návštěvu k někomu domů, počítej s ultimativní zvyklostí přezouvat se hned při vstupu.

japonsko_semestr_skola

Škola

Vzdělání a dobré studijní výsledky patří v Japonsku mezi absolutní priority. Školní rok trvá od dubna do března, vyučování od pondělí do pátku začíná v 8:30 a končí v 15:30.  Budeš nosit uniformu a do školy asi dojíždět na kole, autobusem nebo vlakem. Obvyklých každoročních kulturních a sportovních slavností se účastní všichni studenti bez výjimky. Na závěr denního vyučování se také budeš podílet na dodržování tradice zvané souji, což není nic jiného než půlhodina kolektivního úklidu školních prostor, včetně pozemku. A pak už se klidně můžeš začlenit do některé z řady mimoškolních aktivit.

japonsko_semestr_zivot

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Japonsku

Společenský život japonské mládeže se z valné části odehrává na školách a v klubech mimoškolních činností se sportovní (baseball, fotbal, basketbal, judo, kendó – cesta meče, karate nebo lehká atletika) nebo s kulturní (angličtina, moderování, kaligrafie, čajový obřad, divadlo, hudba, vaření, vědní obory a matematika) náplní. I mladí Japonci mají svou kulturu: kawaii (vše rozkošné, líbezné, roztomilé), J-Pop (japonská pop music), japonský komiks manga a unikátní animované filmy anime. Značně populární je i karaoke s přáteli, zato pobývání venku do noci ani náhodou.

Typické jídlo

Japonská strava a kuchyně, to je svého druhu umění a tvá hostitelská rodina ti určitě v praxi ukáže, proč tomu tak je. V pokrmech převažuje rýže, nudle, čerstvá zelenina, maso (většinou vepřové nebo kuřecí) a mořské plody. Japonci také milují ovoce. Nejí se příborem, ale hůlkami. Kromě rýže k tabuli téměř neodmyslitelně patří také zelený čaj. Jako dezert můžete vyzkoušet tradiční wagashi, což je mochi (rýžový dort) spolu s anko (sladká pasta z červených fazolí) a ovocem.

japonsko_semestr_jazyk

Jazyk

Úředním jazykem je japonština. Její základní znalost ještě před příjezdem by se ti určitě hodila, ale i přinejmenším komunikativní angličtina ti začátky rozhodně usnadní. Hostitelská škola a místní AFS ti po tvém příjezdu do země zajistí kurz japonštiny.

Co je zahrnuto v ceně programu:

  • letenka
  • vyzvednutí na letišti
  • umístění do hostitelské rodiny
  • ubytování v hostitelské rodině
  • strava
  • nalezení vhodné školy
  • individuální kontaktní osoba pro studenta
  • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
  • 24/7 podpora v naléhavých případech
  • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
  • asistence s přihlašovacím procesem
  • asistence s vyřízením víza
  • průběžná podpora od lokální AFS komunity
  • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
  • doprava do školy
  • školní pomůcky a materiály
  • předodjezdové soustředění v České republice
  • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Japonsku
  • ponávratové soustředění po návratu do České republiky
  • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě semestrálního programu do Japonska je vyžadována komunikativní znalost angličtiny. Základy nebo pokročilá znalost japonštiny mohou být velkou výhodou do začátku. Nicméně, na programu můžeš odjet i pouze s angličtinou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Japonsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Semestr v Japonsku

„Zážitky z každodenního života v Japonsku mi přinesly nové perspektivy. Zamilovala jsem si japonskou gastronomii a pravidelně jsem zkoušela nové pokrmy. Účastnila jsem se čajových obřadů, navštívila jsem tradiční chrámy a učila se o významu každodenních rituálů. Získala jsem velkou úctu k japonskému dědictví a obdivovala jsem jeho uchování v moderním světě.“

– Lucka, semestrální pobyt v Japonsku