Thajsko – brána do jihovýchodní Asie – přitahuje více návštěvníků než kterákoli jiná země v regionu. Vděčí za to úchvatným přírodním krásám, stovkám více či méně výstavných chrámů, výrazné thajské kuchyni a monumentálním architektonickým pozůstatkům starověkých království. Setkáte se s jedinečnou a podmanivou kulturou, ochutnáte vynikající výtvory thajské kuchyně, poznáte a možná i pochopíte, co je meditace, zavítáte do buddhistických chrámů nebo na tržiště, kde i v noci je rušno jako ve dne.

Škola je centrem života thajské mládeže, kolem školy se točí veškerý její společenský život. Filmy a televize jsou nejpopulárnější formy zábavy, zatímco ze sportů je nejoblíbenější fotbal, stolní tenis, badminton a volejbal. Za normální se nepovažuje ani pití alkoholu, ani kouření cigaret.

Lidé a komunita

Na programu AFS můžete být umístěni jak v některém z hlavních měst thajských provincií (kterých je 76), tak i v malém městě v kterémkoli z thajských regionů (okresů). Z hlediska prostředí to znamená nejrůznější varianty, od týkových lesů na severu, přes centrální zemědělské planiny, až po tropické jižní pláže. Rodiny a jejich domácnosti jsou velmi často vícegenerační, obvyklé jsou návštěvy mezi příbuznými, žijícími v různých částech země. Víkendy tráví rodiny s oblibou doma, pospolu. Tam také budete mít možnost poznat, jak moc je thajská rodina svázána s tradicemi, jejichž historie je velmi dlouhá. Od vás se mj. bude očekávat, že před odchodem ven z domova vždy předem požádáte svou hostitelskou rodinu o svolení. Typickou thajskou konvencí je jeden z nejpůvabnějších pozdravů na světě, zvaný wai: lehce skloněná brada a sepnuté dlaně pozvednuté k obličeji spolu s úklonou. Wai však zdaleka není jen pozdrav: míra úklonu vyjadřuje i míru úcty a respektu k osobě, kterou takto zdravíme. Životním konceptem lidí v Thajsku je „život s klidným srdcem“ (a jai yen), proto se zde sotva kdy setkáte s chováním, vyjadřujícím silné, nebo dokonce extrémní emoce.

Škola

V Thajsku je mnoho různých typů škol, všechny však jsou skoro vždy centrem společenského života příslušné místní komunity. Vaše umístění pak bude s největší pravděpodobností na veřejné střední škole. Při výběru školy a předmětů, které budete navštěvovat, bude přihlíženo k vašemu věku a k vašim zájmům, stejně jako k možnostem vaší hostitelské komunity. Školní rok začíná v květnu a končí v únoru, s pololetní přestávkou. Vyučování trvá od 7:30 do 15:30 hodin, studenti nosí školní uniformy. V bohaté vzdělávací nabídce thajských škol naleznete i výrazně kulturně orientované předměty, jako je výuka thajského jazyka, tanec, boj s mečem, hudba, vaření, umění, historie, buddhismus nebo meditace. Existuje rovněž množství studijních, sportovních nebo oddechově orientovaných klubů, do kterých se můžete zapojit buď libovolně po vyučování, nebo jednou týdně v době vyučování.

Jazyk

Thajština je úředním jazykem a je to také jazyk, kterým se mluví ve vaší budoucí komunitě a hostitelské škole. Také veškerá výuka, s výjimkou výuky cizích jazyků, probíhá v tomto jazyce. Jazyk nemusíte ovládat před nástupem na program, s jeho osvojením po zahájení programu vám bude pomáhat vaše hostitelská škola a místní dobrovolníci AFS.

A photo posted by บัว (@soniadorigo_) on

A photo posted by Raquel Martinez (@rademark) on

Strava

V thajské kuchyni dominuje rýže, kari, ryby a zelenina spolu se ostrým pepřem a arašídovými omáčkami. V typických jídlech naleznete většinou vepřové nebo kuřecí maso, bohatá nabídka ovoce pak je k dispozici po celý rok. Většina thajských rodin vyznává společné večeře, způsob stolování je skupinový: každý má svou misku rýže a vše ostatní je uprostřed stolu společné pro všechny. Populárním a typickým pokrmem jsou smažené nudle (pad Thai), ochucený salát (yam) a krevetová polévka ochucená citronem (tom yum kung).

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Thajsko