Geograficky i kulturně je Rusko jednou z nejzajímavějších zemí vůbec. Najdete zde, na co si jen vzpomenete: hory, širé pláně, lesy, stepi, jezera, řeky, moře… Ruská historie je stejně bohatá jako tradice. K tomu ještě disponuje mimořádným kulturním dědictvím v oblasti hudby a umění vůbec.

Neodmyslitelnou součástí života mládeže jsou všemožné mimoškolní aktivity. Patří sem výtvarné či hudební kurzy, plavání, posilovny, stejně jako třeba jazykové kurzy, skateboard, in-line bruslení nebo kolo na všechny možné způsoby.

Lidé a komunita

Většina zahraničních studentů je na svém výměnném programu umísťována v západní části Ruska, sahající po Ural, anebo – na jihu země –  až k Černému moři. Můžete však svůj mezikulturní pobyt v Rusku prožít také v „hlavním městě ropy“, sibiřském Surgutu, nebo dokonce na Dálném východě, ve Vladivostoku. Většina populace v menších i větších městech žije v nájemních bytech, rodinné domky najdeme především ve venkovských oblastech. Specifikem ruského rodinného života jsou prarodiče žijící s rodinou (babushka and dedushka). Víkendy a někdy i dovolené nebo prázdniny je často zvykem trávit na venkovských chatách, bez ohledu na sociální postavení rodiny vždy zvaných dača.

A photo posted by AFS MOSCOW (@afsmoscow) on

Škola

Naprostá většina ruských škol je veřejných. Školní rok trvá od září do května se třemi kratšími prázdninami v jeho průběhu. Hodně škol je zaměřeno na matematiku a vědecké discipliny vůbec. Některé školy nabízejí doplňkové mimoškolní aktivity, jako je tanec, hudba nebo  sporty. Studenti na programu mezikulturní výměny mají s hostitelskou školou domluven individuální program studia.

Jazyk

Úředním jazykem Ruské federace je ruština. K tomu přistupuje 27 úředních jazyků regionálních a přes sto jazyků menšin. Bude-li vám přát štěstí, nad rámec ruštiny se možná některý z těchto jazyků naučíte. Vaše hostitelská rodina pravděpodobně žádným cizím jazykem mluvit nebude, což vám ovšem pomůže naučit se hostitelský jazyk co nejdříve a co nejlépe. Předchozí znalost ruštiny není pro přijetí na program požadována. Po vašem nástupu na program vám ruská organizace AFS poskytne intenzivní úvodní jazykový kurz, následovaný pokročilejší jazykovou výukou po celou dobu pobytu. V závěru programu řada studentů AFS úspěšně absolvuje univerzitní test z ruštiny a získá tak státní certifikát úrovně B1. Mějte také na paměti, že Rusové rádi používají idiomy. Pokud se jich aspoň pár zavčasu naučíte, budete jejich a oni naopak vaši.

Strava

Teplé jídlo třikrát denně je typická ruská „dieta“, takže prostě oběd bez polévky není oběd. Většina pokrmů zahrnuje vepřové, kuřecí, brambory, knedlíky nebo těstoviny, především pak nudle. Různé sladkosti jako desert po jídle jsou téměř samozřejmostí. Čaj nebo káva k tomu jsou samozřejmostí, ovšem s tím, že čaj sám má v ruské kultuře odedávna naprosto speciální postavení. Ale ani na pizzu nebo sushi v ruském stylu při tom nezapomeňte.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Rusko