Druhá nejlidnatější země světa. Desítky náboženství, jazyků a etnických skupin utvářejí dohromady neuvěřitelně různorodou kulturu Indie. V zemi, jejíž krajině vévodí jeden z nejmohutnějších veletoků světa Ganga spolu s majestátním Himálajem (Domovem sněhu), uvidíte pestrou směs oblečení od tradičního sárí po oděvy dle poslední módy, naučíte se jógu, projdete se rušnými ulicemi, lemovanými pojízdnými stánky s rybami a smaženou zeleninou.

Mezi nejoblíbenější aktivity indické mládeže patří sledování i provozování nejrůznějších sportů, návštěvy kin, nakupování, chození na pláž. Nicméně škola je pro mladé lidi absolutní prioritou a studiu také věnují převážnou část svého volného času.  Co však není v Indii příliš obvyklé, je randění.

Lidé

Skromnost a pokora, nenásilí a úcta ke stáří jsou v Indii obecně sdílené životní hodnoty. Také komunita a sdílení vůbec jsou velmi důležité. S ostatními můžete dokonce sdílet jídlo ze svého talíře na znamení vzájemné blízkosti. Zaměření na potřeby skupiny, celku má zpravidla přednost před uspokojováním vlastních, individuálních potřeb. Indický způsob komunikace je povětšinou spíše nepřímý; sotva kdy někoho například ulyšíte kategoricky odmítnout pozvání. Velmi rozšířeným modelem stravování je v Indii vegetariánství.

A photo posted by Kate Gilbert (@kaaycoo) on

Hostitelská rodina & komunita

Vaše umístění do rodiny a na školu v Indii může být kdekoliv. Avšak bez ohledu na vaše konkrétní umístění bezpochyby poznáte a na vlastní kůži zažijete soužití více generací, v němž rozhodování a vzdělávání nebo manželství jen zřídka kdy bývá činěno bez konzultací se všemi členy rodiny. Indický smysl pro sounáležitost také předpokládá, že se budete snažit trávit co nejvíce času s ostatními doma a ne sami za zavřenými dveřmi.

Škola

Vzdělávací systém v Indii je velmi náročný. Vy budete pravděpodobně navštěvovat 11letou veřejnou  střední školu (v okolním světě považovanou za soukromou). Zahájení školního roku závisí na tom, ve kterém státě budete umístěni: v Dillí je to v březnu, v jižní Indii v červnu. Vybrat si budete moci ze čtyř oborů/zaměření studia: strojírenství, zdravotnictví, obchod nebo humanitní směr. Studenti AFS většinou volí humanitní směr, v němž pak studují ekonomii, filozofii, sociologii, psychologii atp. Kromě toho se budete moci zapojit do některé s mimoškolních činností, které školy nabízejí, jako kreslení, sportovní hry nebo skupinové diskuze.

A photo posted by Kate Gilbert (@kaaycoo) on

मुझे भारत पसंद है

A photo posted by Olivia Persson (@oliviaperss0n) on

Jazyk

Úředním jazykem je hindština, vedlejším úředním jazykem pak angličtina. Po většinu času vašeho pobytu na programu vystačíte s angličtinou, proto byste ji měli před nástupem na program ovládat co nejlépe. Kromě toho v Indii existuje 22 dalších jazyků, dodatkem indické ústavy vyjmenovaných jako tzv. národní jazyky. Různých mateřských jazyků a dialektů, používaných regionálně, jsou stovky.

Strava

Strava představuje v indické kultuře jednu z dominantních položek. Region od regionu je tak rozmanitá, jak jen si je možno představit. Společná konzumace pokrmů plných vůní a chutí, často i dosti kořeněných je pro každou rodinu ideální příležitostí, jak být všichni pohromadě. Indická strava a kuchyně, to je především spousta zeleniny, fazole, čočka, rýže, maso ale jen málo kdy. Takže vegetariáni si zde opravdu přijdou na své.

A photo posted by Kat Lewis (@lewis.kat) on

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Indie