Vydejte se na své zahraniční studium do Číny – do jedné z nejúžasnějších, nejpřátelštějších a nejpříjemnějších zemí. Poznejte to jedinečné spojení tradičního a moderního světa: několik století staré chrámy, obklopené blyštícími se mrakodrapy, pouliční stánky s občerstvením všeho možného druhu na jedné a císařské paláce na druhé straně, úžasné přírodní scenérie spolu se starověkými pagodami.

Podobně jako většina mladých Číňanů, budete asi i vy věnovat největší pozornost škole a studiu. Škola je ale zároveň tím nejlepším místem k získání nových kamarádů a přátel, kteří se s vámi rádi podělí o svou vlastní kulturu. Čínská mládež má v oblibě vzájemné navštěvování, ráda chodí do kina nebo tančit, sleduje televizi a věnuje se i sportům, z nichž nejvíce fotbalu, basketbalu a stolnímu tenisu. Rodiče studentů se zpravidla hodně zajímají o to, jak žijí jejich děti, což se během vašeho soužití s hostitelskou rodinou bude týkat i vás. Proto s rodinou mimo jiné předem konzultujte své plánované odchody z domova a podobné. Příliš rozšířené zde není obvyklé randění, mladí lidé se ponejvíce stýkají se svými spolužáky téhož pohlaví.

Hostitelská rodina & komunita

S největší pravděpodobností budete žít ve východní nebo jižní Číně. Někteří účastníci programu jsou sice umísťováni i ve velkoměstech jako Šanghai, Tianjin nebo Peking, většina však žije v menších městech jako Jiangsu, Sichuan, Anhui, Heilongjiang nebo Guangdong. Rodiny ve městech bydlí převážně v nájemních bytech, s rodinou často žijí i prarodiče. Od vás se očekává, že většinu volného času budete trávit s rodinou. Respektována je rodinná hierarchie a oceňovány jsou dobré mezilidské vztahy, v nichž vládne harmonie a je minimum jakýchkoli konfliktů.

Una piccola superstar 😎💕 #100daysleftinchina #-75

A photo posted by Stefania Imbriani (@stefaniaimbriani) on

View this post on Instagram

Gli stranieri di yanqing #russia #italia #afschina #cina #foreignstudents #kazakistan #amigos

A post shared by Matteo Vassetti (@matteo_vax) on

Škola

Navštěvovat budete pravděpodobně první ročník střední školy. V úvodní polovině školního dne budete mít individuálně upravený rozvrh s přednostním zaměřením na čínský jazyk, kulturu, historii, výtvarnou výchovu a hudbu, podobně jako ostatní studenti AFS, zbytek vyučování pak už budete absolvovat společně s domácími studenty. Vyučování probíhá od pondělí do pátku od 7:30 do 16:30 hodin, studenti zpravidla nosí školní uniformy. Rodiče jsou na vzdělávání svých dětí vždy výrazně zainteresováni, práce do školy a vlastní studium mají jednoznačnou přednost před zájmovou činností i před veškerou zábavou.

Jazyk

V Číně je na 55 rozdílných etnických skupin, z nichž každá má svůj vlastní jazyk nebo přinejmenším dialekt. Přesto však více než 70% populace hovoří mandarínštinou (Mandarin Chinese), která je také vyučovacím jazykem na většině škol. Může se však stát, že budete umístěni v hostitelské rodině, která hovoří kantonštinou (Cantonese). Po dobu prvních tří měsíců vašeho pobytu vám vaše škola i dobrovolníci AFS budou poskytovat jazykovou výuku. Každopádně byste před zahájením programu měli mít alespoň základní znalost angličtiny, případná minimální znalost standardní čínštiny by samozřejmě byla rovněž velmi užitečná.

文化课 • culture class #nsliy #afs

A photo posted by Emily Morley (@emilycmorley) on

Strava

Čínská jídla většinou stojí na zelenině, rýži, nudlích a mase. Tradiční čínská večeře zpravidla zahrnuje pekingskou kachnu (pečená kachna se sladkou omáčkou zabalená v tenké palačince), mongolský hotpot (čínská verze fondue), jiaozi (knedlíky s vepřovým masem, pažitkou a cibulí) a lahodný čínský čaj. Určitě se dobře pobavíte při nácviku konzumace jídel s čínskými hůlkami, v čemž vám však vaše hostitelská rodina  i vaši noví přátelé určitě budou velmi nápomocni. Dodržování vegetariánské diety ale může být problém, neboť maso je často užíváno alespoň jako ingredience k dochucování, i když v jídle není přímo obsaženo.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Čína