Roční program ve Švýcarsku je již uzavřen. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na ročním programu ve Švýcarsku činí 16 až 18,5 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Další podmínkou je němčina minimálně na úrovni A2. Pokud požadovanou úroveň nebudeš moci doložit, čeká tě jazykový kurz ve výši 1 300 USD.

Tvá hostitelská rodina
S největší pravděpodobností budeš žít v příměstské oblasti, popřípadě ve velkém městě nebo na venkově. Švýcarské hostitelské rodiny mohou být různorodé, většinou však jde vždy o lidi tvrdě pracující a spořivé, s jedním či dvěma dětmi. Většina rodin ve Švýcarsku chová nějaké domácí zvíře, zpravidla psa nebo kočku. Pro většinu švýcarských rodin je důležité trávit čas společně. O víkendech lidé často podnikají výlety spojené právě s návštěvou příbuzných nebo přátel.

Škola
Co se studia týče jsou švýcarští studenti silně motivováni a jsou ukáznění. Školní systém na ně klade vysoké nároky a je výrazně konkurenční. Budeš pravděpodobně na škole, která připravuje studenty k vysokoškolskému studiu. Běžný školní den začíná v 8 a končí okolo 18. hodiny, ve středu je konec vyučování kolem poledne. Sedm povinných předmětů zahrnuje národní a cizí jazyk, matematiku, přírodní a společenské vědy, výtvarnou, nebo hudební výchovu, popř. obojí.

Každodenní život
Každodenní život středoškoláka ve Švýcarsku
Studium ve Švýcarsku je náročné. Středoškolští studenti se proto ve všední dny většinou zaměřují na domácí úkoly, pak na odpolední sportovní kroužky, lekce hudby, a jiné mimoškolní aktivity. Během víkendů se mládež zapojuje do různých klubových a komunitních aktivit, jako jsou venkovské slavnosti, Skaut, sportovní setkání či oslavy významných historických událostí. Ve Švýcarsku je spousta příležitostí k lyžování, turistice, setkávání se s přáteli v kavárnách.
Typické jídlo
Zdravá jídla jsou pro švýcarskou rodinu velmi důležitá. Švýcarská kuchyně je v podstatě kombinací kuchyně francouzské a německé alpské kuchyně. Vyhlášeným švýcarským jídlem je fondue, což je rozehřátá směs dvou druhů sýra, do které se namáčejí kousky chleba. Švýcarsko-německým národním jídlem jsou Rösti, křupavé smažené bramborové placičky. Světově proslulou švýcarskou čokoládu pak doslova milují všichni.

Jazyk
Se svými čtyřmi úředními jazyky (němčina, francouzština, italština a rétorománština) je Švýcarsko ideálním místem pro mezinárodní vzdělávání.
Švýcarská němčina je dialekt, kterým se hovoří v německy mluvících oblastech Švýcarska. Francouzsky se hovoří v západní části země a italsky na jihu. Rétorománština je jazyk pocházející přímo ze starověké latiny, který přežil a vyvíjel se izolovaně v odlehlých alpských údolích. Na začátku programu budeš navštěvovat intenzivní jazykový kurz, organizovaný během prvních týdnů vašeho programu, a kromě toho ti AFS Švýcarsko nabídne online jazykový kurz Rosetty Stone.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- popříjezdové a závěrečné soustředění ve Švýcarsku
- soustředění po návratu do České republiky
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě ročního programu ve Švýcarsku je nutná znalost němčiny na úrovni A2. Tato úrověň je vyžadována z důvodu umístění studenta na místní školu.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů

Dobrovolnictví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
Rok plný nových zkušeností
„Skutečnost, že mě v cizí zemi nikdo neznal, mi umožnila začít prakticky s čímkoliv, na co bych si dříve netroufla – začala jsem chodit do skauta, na sebeobranu, tancování a stala jsem se součástí školního orchestru.“
– Anička, roční pobyt ve Švýcarsku