Uzávěrka přihlášek na roční program do Maďarska s odletem v srpnu 2024 bude přibližně k 31. 1. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku a počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.
Rok na střední škole v Maďarsku
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na ročním programu v Maďarsku činí 15,6 až 18,6 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Podmínkou účasti je také znalost angličtiny na komunikativní úrovni.
Tvá hostitelská rodina
Svůj pobyt prožiješ pravděpodobně v bezprostředním okolí Budapešti nebo některého z dalších velkých měst. Nicméně tvá hostitelská rodina se může najít i někde na venkově. Profil běžné maďarské rodiny je více méně tradiční: všichni se podílejí na chodu domácnosti a víkendy tráví společně.
Škola
Většina studentů AFS navštěvuje veřejnou střední školu, gymnázium, vyloučeno však není ani umístění na střední odborné škole (szakközépiskola). Školní rok trvá od září do poloviny června s rozdělením na dvě pololetí. Denní vyučování je od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin.
Každodenní život
Každodenní život středoškoláka v Maďarsku
Studium bere maďarská středoškolská mládež velmi vážně, všichni se pilně a zodpovědně připravují na zkoušku dospělosti – maturitu – která je rozhodující pro přijetí na univerzitu. Ve zbývajícím volném čase se studenti účastní nejrůznějších aktivit, organizovaných školou nebo jejich domácí komunitou, jako sportování (fotbal, basketbal a volejbal jsou nejpopulárnější), dramatické kroužky nebo kluby lidového tance či hudby. Víkendy, to je zpravidla chození do kina, na party nebo vzájemné návštěvy kamarádů a přátel.
Typické jídlo
Bezkonkurenčně nejpopulárnějším jídlem je proslulý maďarský guláš, což je dušené maso, brambory a nepostradatelná paprika. Brambory nebo nudle jsou typickými přílohami maďarských pokrmů, kromě toho však existuje také množství druhů skvělého chleba a ostatního pečiva. Klasická maďarská jídla jsou poněkud sytější a vydatnější, stravovací zvyklosti se však postupem času mění a strava je dnes mnohem lehčí, než tomu bylo ještě v nedávné minulosti, aniž by sebeméně pozbyla své jedinečné chutnosti. Zásluhu na tom má nejen proslavená maďarská paprika, ale i množství dalšího koření a speciálních zálivek.
Jazyk
Maďarština, magyar, je úředním jazykem. Je to řeč příbuzná s finštinou a estonštinou. Z cizích jazyků je nejrozšířenější angličtina spolu s němčinou, v zemi je rovněž uznáváno několik jazyků menšin. V úvodních měsících tvého pobytu budeš mít možnost navštěvovat kurzy maďarského jazyka, jehož předchozí znalost není pro přijetí na program AFS v Maďarsku podmínkou. Jakoukoli předodjezdovou jazykovou přípravu však lze samozřejmě jen doporučit.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- popříjezdové, pololetní a závěrečné soustředění v Maďarsku
- soustředění po návratu do České republiky
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě ročního programu v Maďarsku je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy maďarštiny budou výhodou.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů

Dobrovolnictví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
„…….“
– Honza, roční pobyt v Maďarsku