Turecko, rozkládající se na rozhraní Evropy a Asie, je v naprosto jedinečném postavení: z obou kontinentů si bere –  a také nabízí – to nejlepší. Překrásné středomořské pobřeží plynule přechází v horské hřebeny, za nimiž se rozprostírá úrodná zemědělská půda. Ve většině městských i příměstských zón na vás podobně silně zapůsobí naprosto unikátní panoráma vytvořené spojením osmanské i moderní architektury, stejně jako barvitá tržiště se spoustou keramiky, rukodělných výrobků a cizokrajných koření, s pravou tureckou kávou a vzrušující deskovou hrou tavla (vrhcáby).

Nejpopulárnějším sportem v Turecku je fotbal, ať už jako divácká zábava, nebo aktivně provozovaný. Snadno zde však najdete partnery i na volejbal nebo na basketbal, stejně jako k výletům na kole nebo ke společnému plavání. Ve volném čase je mládeží oblíbené chození do kina, pořádání pikniků a vzájemné navštěvování.

Lidé a komunita

Kdekoliv budete svůj pobyt v Turecku trávit, vždy to bude v některém z pěti největších tureckých měst – Adana, Izmir, Eskisehir, Istanbul, Ankara – nebo v jeho bezprostředním okolí. Je zvykem, že večery tráví turecké rodiny pohromadě společnou večeří, sledováním televize a popíjením čaje. Co můžete také očekávat, to jsou časté návštěvy přátel a příbuzných, přicházejících na kávu, na čaj a především na popovídání.

View this post on Instagram

A post shared by Türk Kültür Vakfı (@turkkulturvakfi1974) on

View this post on Instagram

A post shared by Türk Kültür Vakfı (@turkkulturvakfi1974) on

Škola

S největší pravděpodobností budete navštěvovat anatolijskou střední školu zaměřenou na přípravu k vysokoškolskému studiu. Typický školní den trvá 7 nebo 8 hodin a umožňuje žákům zaměřit se na matematiku, na vědu nebo humanitně. Většinou se jedná o veřejné školy, ale vyloučeno není ani umístění na škole soukromé.

Jazyk

Úředním jazykem je turečtina, mnoho lidí v Turecku však hovoří také anglicky, francouzsky, německy nebo italsky. Každopádně alespoň komunikativní znalost angličtiny vám do začátku hodně pomůže. Dále vám pak AFS poskytne úvodní jazykové kurzy, s následným individuálním studiem turečtiny vám pomohou místní dobrovolníci.

A photo posted by lisa 🌜 (@indigofawn) on

A photo posted by Raquel Martinez (@rademark) on

Strava

Turecká strava je kombinací středomořské a středněvýchodní kuchyně, je poměrně sytá a zároveň velmi pestrá. Nejpoužívanější zeleninou je baklažán neboli lilek, často ve směsi s masem jako shish kebab. Jídla v západní části jsou připravována převážně na olivovém oleji s použitím bylinek, zatímco na východě převažuje orientace na maso, často silně kořeněné. Obecně nejužívanějšími surovinami jsou jehněčí, hovězí a rýže, v přímořských oblastech pak rovněž ryby a mořské plody. Pokud máte rádi sladké, pak jste na té nejlepší adrese, Turecko je svými dezerty, jako například baklava, svým sladkým pečivem a mléčnými pudinky proslulé.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Turecko