Naslouchejte šumu rozhovorů na živých srbských ulicích a užijte si do sytosti rozmanitou krajinu, v níž nechybí hory, planiny, řeky ani překrásné kaňony. Srbové jsou většinou v pohodě, což nejlépe vystihuje oblíbený slovní obrat nemá problema – žádný problém. Nebuďte však překvapeni ani jejich otevřeností, upřímností a hovorností. Jsou vždy připraveni a ochotni sdílet s vámi svou kulturu.

Mladí lidé v Srbsku  jsou zpravidla velmi společenští a přátelští. Rádi tráví volný čas v místních kavárničkách a parcích, jsou zapálenými fanoušky sportu, kterému se také sami aktivně věnují. Nejpopulárnějšími sporty jsou fotbal, tenis a basketbal. Ve volném čase po vyučování i vy budete moci využít aktivit některého z klubů, působících na škole, nebo v místní komunitě, jako je např. klub srbského lidového tance.

Lidé a komunita

Studenti AFS jsou umísťováni po celém území Srbska, malými městy v severní Panonské nížině počínaje přes hornatou oblast na jihu a hlavním městem Bělehrad konče. Srbské rodiny se zpravidla scházejí u nedělního oběda, kdy mj. proberou vše, co přinesl uplynulý týden. V průběhu týdne si lidé po náročném pracovním dni rádi odpočinou třeba u televize.

Škola

S největší pravděpodobností budete navštěvovat typickou střední škol, zaměřenou na přípravu k univerzitnímu studiu. Školní rok trvá od září do června, vyučování od pondělí do pátku probíhá ve dvou cyklech: od 8 do 14 a od 14 do 20 hodin, při čemž vaše škola může mezi těmito dvěma variantami alternovat. Všechny školy nabízejí běžné hlavní předměty, jako je matematika, srbský jazyk, angličtina a jeden další cizí jazyk (zpravidla němčina nebo francouzština), biologie, zeměpis, historie, fyzika a chemie. Některé školy kladou větší důraz na přírodní, jiné na společenské vědy. Těžištěm vyučovací hodiny je přednáška, výklad, s prostorem vymezeným pro individuální nebo skupinové projekty.

Jazyk

Úředním jazykem je srbština, jediný evropský jazyk aktivně používající dvě abecedy, a to jak cyrilici, tak i latinku. Minimálně základní znalost angličtiny při příjezdu je žádoucí a bude vám užitečná. Během prvních tří měsíců pobytu vám AFS poskytne jazykové materiály, užitečné online odkazy a výuku srbštiny. Rovněž můžete počítat s intenzivní jazykovou výukou během příjezdového orientačního soustředění AFS.

View this post on Instagram

A post shared by Interkultura (AFS Serbia) (@interkultura_srbija) on

Strava

Srbská strava je kombinací turecké, řecké a maďarské kuchyně, a to včetně chutí a ingrediencí. Kuřecí, vepřové i jehněčí maso, zelenina, brambory a rýže jsou základem denního menu v celém Srbsku. Některá tradiční jídla na bázi mletého masa, jako třeba poulární sarma (zelný list, plněný čevabčiči nebo pleskavicí), je zvykem jíst s chlebem. Nezapomeňte ale ani na skvělé sladké pečivo, místní sýry a dezerty.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Srbsko