Uzávěrka přihlášek na roční program do Indonésie s odletem v červenci 2024 bude přibližně k 31. 1. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.
Rok na střední škole v Indonésii
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na ročním programu v Indonésii činí 16 až 18 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Podmínkou účasti na programu je znalost angličtiny na komunikativní úrovni.
Tvá hostitelská rodina
Tvá hostitelská rodina bude nejspíše rozvětvená a ty se budeš účastni jejích pravidelných setkávání. Sdílej rovněž obvyklou úctu ke stáří a všechna svá důležitější rozhodování, včetně odchodů z domova, konzultuj vždy předem s hostitelskými rodiči. Velký význam má pro Indonésany rovněž členství ve větší komunitě, což se projevuje v pocitu sounáležitosti s vlastní obcí, s mešitou nebo s profesní organizací. Komunikace v Indonésii je dosti nepřímá, někdy až vyhýbavá. Pro ilustraci – v jazyce Bahasa existuje dvanáct různých způsobů, jak říci ne.
Škola
S největší pravděpodobností budeš navštěvovat veřejnou střední školu. Vyučování probíhá od pondělí do soboty od 7 do 13:30 hodin s výjimkou pátku, kdy škola končí v 11 hodin kvůli muslimské polední modlitbě. Budeš nosit školní uniformu, po vyučování budeš mít možnost učit se tradiční indonéské hudbě a tanci.
Každodenní život
Každodenní život středoškoláka v Indonésii
Mladí Indonésané se rádi setkávají ve větších skupinách. Oblíbené jsou sporty, především fotbal, badminton a pencak silat (tradiční bojové umění). Pokud by ses chtěl/a naučit vlastnoručně si vyrobit draka a naučit se ho pouštět, tady jste na správné adrese.
Typické jídlo
Indonéská kuchyně kombinuje původní domorodé způsoby přípravy a ingredience s vlivy z Indie (kari), ze Středního východu (kebab), z Číny (jídla na rozpáleném oleji) i z Evropy. Používají se produkty, dovezené španělskými a portugalskými obchodníky, ještě než ostrovy kolonizovali Holanďané. Pokrmy se dosti liší podle oblasti, takže můžete zakusit kořeněnou i sladkou stravu. Hlavními jídly v rodinách jsou obědy a večeře. V komunitách je také běžné společné vaření a stolování, při čemž stolovníci jsou usazováni podle jejich rolí a tradiční hierarchie.
Jazyk
I když v denním životě se užívá hodně přes pět set různých etnických jazyků a dialektů, úřední jazyk je jen jeden: Bahasa Indonesia, indonéština, která je upravenou formou malajštiny.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Indonésii
- soustředění po návratu do České republiky
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě ročního programu v Indonésii je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy indonéštiny mohou být výhodou.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů

Dobrovolnitcví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
„…“
– Vašek, roční pobyt v Indonésii