Hongkong je moderní, rušné a hustě obydlené velkoměsto s působivým panorámatem výškových budov. Navzdory statutu klíčového finančního a obchodního centra Asie najdete v Hongkongu také mnoho obchůdků s léčivými bylinami, pouliční věštce, trakaře a k vidění je i „venčení“ chovných ptáků v klecích v městských parcích. Hongkong je také domovem mnoha různých náboženství a tradic s výrazným vlivem čínské a britské koloniální kultury.

Mladí lidé v Hongkongu berou velmi vážně především vzdělání. Volný čas tráví většinou se svými rodinami nebo návštěvami poblíž bydlících příbuzných. Pro volný čas mají k dispozici množství nejrůznějších klubů, zaměřených na netbal (anglosaská odrůda ženského basketbalu), lehkou atletiku, společenskou diskuzi, divadlo, historii a další volnočasové aktivity. Pro vás to krom jiného představuje i příležitost k navázání nových přátelství. Budete-li večer s přáteli vyrážet z domova, můžete také zkusit třeba zdejší karaoke.

Hostitelská rodina & komunita

Nejspíše budete žít přímo ve městě, nebo případně v některé vzdálenější oblasti na pevnině. V rodinách většinou oba rodiče dlouho do večera pracují, prarodiče zpravidla žijí v menším, ale vlastním prostoru spolu s rodinou. Respektování rodičů v hostitelské rodině a čas trávený společně jsou zde věci velmi důležité. Ve všední dny jsou preferovány společné večeře doma, zato o víkendech je zvykem jíst venku. Především to platí o nedělním obědě (yum cha), po němž může následovat třeba výlet do pevninské Číny.

Škola

Budete navštěvovat střední školu, v níž jsou předměty vyučovány buď v angličtině (EMI), nebo v čínštině (CMI). EMI a CMI jsou veřejné střední školy s pevnou skupinou klíčových předmětů a s dalšími volitelným předměty jako cestovní ruch, hudba nebo čínská literatura. Vaše škola určitě bude výrazně akademicky orientovaná, což také znamená, že vyučování v ní bude intenzivní a náročné. Školní rok začíná v září a končí v červnu, vyučování trvá zpravidla 8 hodin denně, většina předmětů je vyučována formou přednášek. Studenti nosí školní uniformy.

View this post on Instagram

Haha one year after,one year before 🤣😂afsislove#afshongkong #afseffect#大窩口水雞

A post shared by HOMAN🖖🏼 (@homan228homan_) on

A photo posted by 曾素盈/Antonia (@ann_jv) on

Jazyk

Jak angličtina, tak čínština (většinou kantonská) jsou v Hongkongu úředními jazyky. Očekává se, že při příjezdu budete mít alespoň základní znalost angličtiny a že budete připraveni učit se a naučit se kantonštinu. K tomu vám v úvodní části programu AFS poskytne jazykový kurz kantonštiny.

Strava

Hongkong nabídne vašim chuťovým buňkám spousty potěšení. V hlavních jídlech vždy najdete rybu, maso, vejce, zeleninu a k tomu rýži nebo nudle. Většina jídel je připravována na rozpáleném oleji nebo v páře. Saláty, syrová zelenina a mléčné výrobky, jako mléko nebo sýry, jsou v Hongkongu k dostání, nejsou však příliš běžné. Hodně studentů si přináší do školy k obědu rýži s masem z domova.

A photo posted by 嚴君意 (@chiaradugo99) on

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Hongkong