Zapiš si do kalendáře 14. – 16. 10. 2022.

MEGAVÍKEND SE KONÁ: 14. – 16. 10. 2022

Sobotní dopolední školení

Proč si vážit svobody slova? (CZE)

Matyáš

V 21. století v západním světě vnímáme svobodu slova, jedno ze základních lidských práv, jako samozřejmost. Zajímá tě, co dnešnímu luxusu na tomto poli předcházelo, co je to autocenzura nebo proč je potřeba za svobodu slova aktivně bojovat nejen v zemích ji potlačujících ale i u nás? V tom případě neváhej se svou účastí! V rámci workshopu se uskuteční i roleplay jednání Evropského soudu pro lidská práva ve věci ochrany svobody slova. Těším se na plodnou diskuzi!

There is no I in… marshmallow? (ENG)

Lomme

Během tohoto workshopu se budeme soustředit na dynamičnost skupiny. Budeme řešit témata jako je teambuilding, jak rozšířit soudržnost ve skupině a získáme lepší porozumění toho, co tvoří skupinu a jak funguje. A i maršmelouny přijdou na řadu…

Visual thinking - or what the eye sees and the brain assimilates (ENG)

Baśia

Kreslit může každý! Hledáte způsob, jak si lépe osvojit znalosti? Potřebujete nástroj, díky kterému vás vaše publikum lépe pochopí? Chcete se naučit, jak uspořádat informace, které shromažďujete? Vizuální myšlení je skvělá metoda, která zlepší vaši práci a umožní vám efektivněji spolupracovat s ostatními lidmi. Myslíte si, že neumíte kreslit? Zjistěte, že to vůbec není pravda! Kreslení je dovednost jako každá jiná. Tedy taková, kterou se můžete naučit. Stačí pár rychlých čar, abyste vynikli a získali pozornost!

Co chceš, to dokážeš! (CZE)

Mgr. Kamila Tkáčová

Tuto myšlenku se snažím předat svým studentům. Chci, aby absolventi Slezského gymnázia v Opavě byli připraveni na reálný svět, byli sebevědomými a zodpovědnými jedinci. Nebojíš-li se zjistit o sobě více informací a chceš zkusit pracovat v diskomfortní zóně, budu se na tebe moc těšit v mém interaktivním workshopu plném překvapení a osobnostního rozvoje!

Jak vybrat to nejlepší pro tělo i duši? (CZE)

Sdružení Stop

Pod tajemným názvem se skrývají dva workshopy, které provází téma potrava – duševní i ta reálná, kterou plníme každodenně žaludek. Někdy to obojí může být docela průšvih a není nám úplně dobře. Podíváme se na to hravě nejen z hlediska vzájemné tolerance, všímavosti, empatie ale také z velmi pragmatického účelu a to jak využít potraviny, které si domů přineseme z obchodu co nejlépe a nejdéle, aby nekončily nevyužité v popelnici.

Sobotní odpolední školení

Pojďte, budeme si hrát! (CZE)

Jana

Chceš si hrát ale zároveň vědomě pracovat na sobě a rozvoji svého mezikulturního já? Pojď si na vlastní kůži vyzkoušet/prožít pár mezikulturních aktivit a her a uvědomit si, proč je vlastně děláme. Pokud se rád účastníš soustředění, workshopů ve školách, bude se ti hodit osobní zkušenost, kterou pak můžeš přenést do svého školení/vedení aktivit.

Jak lépe porozumět odlišným kulturám? (CZE)

Maky

Chceš se dozvědět více o kulturách, v čem se liší, nebo naopak v čem jsou stejné? A jak je můžeme lépe pochopit? Pokud ano, tak je toto školení přesně pro tebe! Podíváme se mimo jiné na některé způsoby zvládání kulturního šoku. Budeš mít možnost si prakticky vyzkoušet různé metody a proniknout do světa kultur. Podělím se s vámi i o čerstvé zážitky z mezinárodního školení z Turecka a Belgie, kterých jsem díky AFS mohla být součástí.

YOU HAVE TO ATTEND THIS WORKSHOP!!!!!!!! (ENG)

Lomme

Dobře, uklidněte se, není potřeba řvát. Můžete mě pozvat jako normálního člověka… Neslyšeli jste o nenásilné komunikaci? Možná byste se tedy mohli zúčastnit workshopu, abyste na tom zapracovali…

Small steps, big difference (ENG)

Priya

Tato lekce se soustředí na základní hodnoty AFS v rozšířeném formátu. Získáte přehled o globálním občanství, komunitních službách, komunikačních stylech, mezikulturním porozumění, využívání příležitostí a vedoucích rolích. S tím vším přijdou i Bollywoodské taneční energizery.

Don’t try to kill the fear – use the fear! (ENG)

Eva

Kdo zná ten problém: máte něco prezentovat a přichází tréma, přestože jste více než dobře připraveni nebo jde jen o něco krátkého, jako je vyslovení vlastního jména. Na tomto semináři se seznámíte s několika metodami, jak se s trémou vypořádat a jak můžete prezentovat sebevědoměji. Také se podíváme na řeč těla, to vše samozřejmě v bezpečném prostoru.

Učení a komunikace (CZE)

Petr

Učení by mělo být hlavně smysluplné a lidské. Respektující komunikace žák/učitel: Vyzkoušíme si pár best practices a pár bad practices. Budeme taky mluvit o formách aktivní participace žáků ve škole, které děláme u nás ve škole (např. školní parlament, autonomie dětí, kurzovní středy apod.)

Nedělní dopolední workshopy

Jak na relaxační techniky (CZE)

Aneta

Přijďte se inspirovat a vyzkoušet si základní techniky, jak relaxovat. Vrátíme se především ke svému tělu a dechu, nad čímž máme kontrolu, ačkoli si to někdy ani neuvědomujeme. Pojďme společně minimalizovat stres a posílit své duševní zdraví!

10 stereotypů o Africe (CZE)

Alena

Afrika je kontinent. Obrovský. Nikoho z nás ani nenapadne srovnávat Ukrajinu se Švýcarskem. Proč ale házíme všechny africké státy do stejného pytle a píšeme jim všem stejný osud? Afrika má (stejně jako Evropa) přes 50 států a stejně tak rozmanitou kulturu. V roce 2018 jsem tento kontinent prostopovala. Od úplného jihu, přes východ a západ až do Evropy. Celkem jsem v Africe strávila asi 4 roky, navštívila tam 30 zemí a krom toho, že tu a tam postavím knihovnu, si myslím, že si Afrika zaslouží, aby přibyla na naší cestovní mapě. Workshop bude převážně o boření zastaralých předsudků o Africe, proložený fotografiemi a zážitky ze života a stopu na tomto kontinentu. Čeká vás i několik aktivit, na kterých si vyzkoušíte své vlastní stereotypy a vědomosti!

Krizová komunikace v online prostředí (CZE)

Hanka

Tušíš, že přítomnost firem na internetu sebou přináší i své stinné stránky? Chceš se naučit základy krizové komunikace v onlinu? Tak tohle školení bude to pravé pro tebe! Společně koukneme na principy pro efektivní online komunikaci, ukážeme si ty nejlepší (a nejhorší) příklady z praxe, a nakonec si i společně vyzkoušíme, jak podobné situace zvládat. Očekávej tedy tři hodiny plné praktických tipů a rad, ukázek a #noway příkladů.

The journey starts with self (ENG)

Priya

Tento workshop se zaměřuje na znalosti potřebné k vytvoření sebeuvědomění a k tomu, abyste se stali jednotlivem, který dokáže změnit společnost. Workshop spočívá hlavně v meditaci, sebereflexi, porozumění okolí a důležitosti uvědomění si sebe sama.

Right, left, watch out!!! (ENG)

Baśia

Víte, jak důležitá je schopnost dávat pokyny? Stačí jedna špatná zpráva a na hlavu vám může natéct studená voda! Protože koneckonců máloco vám dá takovou dávku emocí jako kbelík studené vody, že? Jste schopni překonat stres a tolik důvěřovat svým přátelům? Tento workshop je o skupinové práci, udílení pokynů, dobré komunikaci, pečlivém plnění pokynů ve stresu, případně o vzrušení a malé lázni ve studené vodě…

Should I buy vegan, regional or organic food to save the planet? (ENG)

eva

Druhy na celé planetě vymírají obrovskou rychlostí a biodiverzita se snižuje. Velkým hnacím motorem je využívání půdy a v návaznosti na to zemědělství. Na tomto semináři lépe porozumíte zemědělskému systému a našemu životnímu prostředí a naučíte se, jak si vybírat udržitelné potraviny.

REGISTRACE

Přihlašování do 5. 10. přes odkaz: GoOut.cz

Nejste dobrovolníkem AFS a chcete se účastnit Megavíkendu 2022? Napište na [email protected]!

ref-skoly-porg-ostrava-2

Místo konání

Adresa

PORG Ostrava
Rostislavova 1267/7, 703 00 Ostrava – Vítkovice

Jak se tam dostanu?

Dobrovolníci se mohou na místo dostat po vlastní ose (příjezd je od 18 hod.) a uschovat si jízdenky, které AFS následně proplatí. Druhou možností je přidat se ke společné hromadné cestě vlakem, který bude odjíždět z Prahy hl. nádraží ve 15:28. Sraz bude v 15:00 u pokladen Českých Drah (přízemí) v budově hlavního nádraží. Pro tuto cestu je třeba se registrovat, na tomto odkaze: zde

Jídlo

Snídaně, obědy, večeře a svačiny připravuje školní jídelna. K dispozici je také vegetariánská/veganská strava. V případě alergií prosím indikujte vše v přihlášce na GoOut.

Ubytování

Ubytování je zajištěno v tělocvičně školy nebo v některých učebnách, rozdělených na tiché a hlučné spaní. Za příplatek je možné si rezervovat pokoj v nedalekém penzionu.

Předběžný program

Pátek | Friday
16:00 – 20:00 Příjezd a registrace Arrival & Registration
20:00 – 20:45 Večeře Dinner
20:45 – 21:45 Oficiální zahájení a seznamovací aktivity Official opening, Icebreakers & games
22:00 – ??:?? Překvapení Surprise
Sobota | Saturday
07:30 – 08:00 Rozcvička Wake-up Energizers
08:00 – 09:00 Snídaně Breakfast
09:00 – 10:30 Sobotní track – 1. část Saturday track – part 1
10:30 – 10:50 Coffee break Coffee break
10:50 – 12:20 Sobotní track – 2. část Saturday track – part 2
12:20 – 12:45 Skupinové foto před školou Group Photo
12:45 – 13:45 Oběd Lunch
14:30 – 16:00 Sobotní track – 3. část Saturday track – part 3
16:00 – 16:30 Coffee break Coffee break
16:30 – 18:00 Sobotní track – 4. část Saturday track – part 4
18:00 – 19:00 Večeře Dinner
19:00 – 19:30 Relax, příprava kostýmů Chill, costume prep
19:30 – 22:00 Disco + ??? Disco + ???
22:00 – ??:?? Dobrovolný program, spánek Voluntary program, sleep
Neděle | Sunday
07:30 – 08:00 Rozcvička Wake-up Energizers
08:00 – 09:00 Snídaně Breakfast
09:00 – 10:30 Nedělní dopolední workshop – 1. část Sunday morning workshop – part 1
10:30 – 10:50 Coffee break Coffee break
10:50 – 12:20 Nedělní dopolední workshop – 2. část Sunday morning workshop – part 2
12:30 – 13:00 Oběd a evaluace Lunch & Evaluation
13:00 – 14:00 Konec Megavíkendu 2022 End of Megavikend 2022

Účastnický poplatek

Dobrovolníci AFS v České republice: 400 Kč. Poplatek pro zahraniční dobrovolníky: 70 EUR.

Pro naše dobrovolníky cenu dotujeme.

Víte že....?

Čísla vždy hovoří za vše! Podívejte se na to nejzajímavější z historie Megavíkendu.

15

PROBĚHLÝCH ROČNÍKŮ

1137

ZAPOJENÝCH ÚČASTNÍKŮ

27

ÚČASTNÍCKÝCH ZEMÍ

153

REALIZOVANÝCH WORKSHOPŮ

Školitelé v roce 2022

new_alena_machalkova

Alena

V roce 2019 jsem se po deseti letech v pohybu vrátila ze světa zpět do ČR a nastoupila do AFS do pozice Koordinátorky organizačního rozvoje a AFS dobrovolníků. Za tu dobu jsem stihla potkat spoustu skvělých dobrovolníků, kteří mají neustále nové nápady a spoustu energie. Což mě samotnou stále nabíjí. Mojí srdcovkou je Afrika, kde jsem strávila 4 roky dobrovolnictvím, studiem vysoké školy a cestováním. Procestovala jsem přes 80 zemí (převážně stopem) a ráda se podělím nejen o tipy jak levně a dalece cestovat ale i o kus čokolády.

2

Aneta

V AFS jsem v roce 2020 začínala jako koordinátorka programů. Jsem vystudovaný psycholog, obor jsem studovala jak k Brně a v anglickém Lincolnu. Ve volném čase pracuji na krizové lince. Relaxuji mimo jiné zahradničením, aktuálně se od stavby vyvýšených truhlíků posouvám ke studiu hnojiv trávníků. Ráda si popovídám i o dalších metodách relaxace!

fssdfd (1)

Baśia

Vždycky jsem ráda cestovala a mohu říct, že celý můj život se točí právě kolem poznávání nových míst. Ráda také kombinuji vzdělávání s cestováním a to mi umožňuje potkávat skvělé lidi a učit se o jiných kulturách. Díky své zvědavosti jsem v roce 2019 jela na program do USA a po návratu jsem se stala dobrovolníkem AFS. V rámci polské kanceláře působím jako koordinátor soustředění a školitel. Jsem také členkou EPOT a nyní plánuji zúčastnit se dlouhodobé dobrovolnické stáže v zahraničí. Nejvíce energie mi kromě doušku dobré kávy dodávají lidé, kteří jsou ochotni věci měnit a zlepšovat se.

fssdfd (3)

Eva

Jsem Eva, rakouská herečka, agroekoložka a školitelka. Miluji přírodu a jídlo, a proto jsem vystudovala agroekologii a také se o své znalosti ráda dělím. Proto pořádám školení. Mou další velkou vášní je herectví. Miluji být na jevišti a hrát, proto jsem také vystudovala herectví. A pokud mám volný čas, pravděpodobně mě najdete při horolezectví. S AFS jsem spojená od doby, kdy jsem byla na výměnném pobytu v Panamě.

Bez názvu-5_Kreslicí plátno 1

Hanka

Má AFS cesta začala před sedmi roky náhodným kliknutím na webu a přes různé role v DOSe Ústecko, v KOŠi a nakonec přímo v kanceláři trvá doteď. Být v mé osobní bublině znamená spousty kafe, skvělého jídla, nekonečných talků o knihách, falešného zpěvu a tance mimo rytmus.

jana_papajova_leva

Jana

Ahoj, jmenuju se Jana a v AFS jsem od ledna 2020. Pracuji na pozici Koordinátor vzdělávání a spolupráce se školami, taky učím angličtinu a jsem zkoušející Cambridge zkoušek. Ráda vařím a jím, zpívám, lyžuji a chodím, to vše nejlépe se svojí rodinou.

kamila_web

Mgr. Kamila Tkáčová

Mým cílem je motivace žáků k získávání vědomostí a dovedností. Svou práci beru vážně, ale je také mým koníčkem. Snažím se, aby vzdělávání bylo zábavné. Propojování teorie s praxí prostřednictvím projektů vidím jako výjimečnou příležitost pro žáky, kteří se tak mohou lépe zorientovat ve světě a proniknout do oblastí, jež chtějí později studovat. Fungující spolupráce mě vždy fascinovala, a proto k ní vedu žáky v řadě školních projektů, jichž jsem garantem. Nabízím pomocnou ruku i v pozici školní metodičky prevence.

lomme

Lomme

Ahoj, já jsem Lomme a jsem z Belgie. Před několika lety jsem se vydal na výměnu do Malajsie a od té doby jsem byl aktivní dobrovolník u AFS. Většinu času jako dobrovolník trávím děláním a vymýšlením workshopů pro studenty a ostatní dobrovolníky. Kromě aktivity u AFS trávím hodně času i u ostatních neziskovek jako jsou EFIL a Amnesty International.

matyas_web

Matyáš

V AFS působím od začátku roku 2022 a věnuji se hlavně vzdělávání dobrovolníků. Nejvíce mě zajímají fundamentální lidská práva, (například svoboda projevu nebo právo na spravedlivý soudní proces) o kterých se ve veřejném prostoru příliš nedozvíme a bereme je jako samozřejmost. V budoucnosti bych se chtěl více věnovat těmto právům i v kontextu Blízkého východu a Afriky. Mimo jiné mám rád ale i jógu, čtení a samozřejmě skvělou kávu nebo čaj.

web_maky

Markéta

Moje cesta v AFS začala ročním programem v Německu. Zhruba před dvěma roky po mém návratu jsem se stala v AFS dobrovolníkem. Přes různé role v DOSu Praha jsem se dostala až do managementu a v tuhle chvíli působím i v KOŠi. Ve volném čase čtu knížky, které se týkají převážně osobního rozvoje. Taková moje srdcovka je samozřejmě cestování.

petr

Petr

Baví mě improvizace, kritické přemýšlení a rozvíjení lidského potenciálu. Rád podněcuji v ostatních nadšení, kreativitu a motivaci pro práci. Nejvíce mě uspokojuje, když ukončím nějakou činnost, která měla pozitivní dopad. Poznal jsem rozmanité kouty světa a mluvil s různými lidmi a při svých pobytech jsem si uvědomil jednu věc. Ještě před několika lety jsem byl rozhodnutý, že se kariérně vydám cestou diplomacie. Pak jsem si zakusil studium v Mexiku, vyzkoušel práci v mezinárodních institucích a věnoval se vzdělávání dospělých. Působil jsem jako asistent v hodinách angličtiny na univerzitě v Indonésii a učil děti a mládež v tamních venkovských oblastech. Tehdy mi docvaklo, že vzdělávání se chci věnovat naplno a objevovat s dětmi jejich silné stránky i v České republice. Absolvoval jsem pedagogický výcvik Učitel naživo a už přes 3 roky působím jako průvodce ve ScioŠkole, letos v létě jsem se přesunul do nově otevřené ScioŠkoly v Kolíně.

priya_web

Pryia

Namaste a ahoj! Jmenuju se Priya. V roce 2016/17 jsem se zúčastnila výměnného pobytu v Česku a od té doby dobrovolničím u AFS v Indii, od té doby jsem zastávala i několik vedoucích rolí. Jsem školitelem v AFS CZE a EPOT. Mimo to jsem velmi zapálená do cestování. Nemůžu se dočkat, až vás všechny na školení potkám a těším se, až se celý víkend budeme vzdělávat. Vidíme se brzy!! 🙂

fssdfd (2)

SDRUŽENÍ STOP

S.T.O.P., z.s. je samostatná, dobrovolná, nepolitická a nezisková organizace založená za účelem naplňování společného zájmu, kterým je podpora ohrožených jednotlivců, dětí a rodin v překonávání hendikepů a v nápomoci zpřístupnění širokých příležitostí, které jsou běžně dostupné většinové populaci.

Časté dotazy

Účastnický poplatek zahrnuje ubytování, stravování, dopravu do místa konání a zpět a všechny školící materiály.

Poplatky s finanční podporou ze strany AFS Mezikulturní programy, o.p.s. umožňují kvalitní realizaci celého projektu včetně možnosti přizvat i zahraniční účastníky.

Váháte, zdali je tato akce určená právě vám? Obáváte se, že nikoho neznáte? Zahoďte všechny pochybnosti a přijeďte se podívat!
Megavíkend vás zaručeně nadchne hned z několika důvodů…

1) jedná se o jednu z největších vzdělávacích akcí AFS z celé Evropy
2) workshopy a školení vedou zkušení školitelé z praxe
3) seznámíte se se spoustou zajímavých lidí nejen z České republiky
4) a mnoho dalšího

Projekt začal již v roce 2007, kdy se tým mladých dobrovolníků AFS rozhodl uspořádat vůbec první ročník této vzdělávací akce. Cíl Megavíkendu je neměnný – spojit mladé lidi z celé Evropy a umožnit jim se vzdělávat, sdílet své znalosti, zkušenosti, tipy a triky, a podílet se tak na rozvoji naší společnosti. Každý rok se na Megavíkendu sejde přes 100 účastníků z České republiky i celého světa. Přidejte se letos i vy …

megavikend_2021_spolecna

Kontakt na nás

Máte otázku nebo si nevíte rady? Kontaktujte nás na naší emailové adrese [email protected] nebo se s námi spojte na Facebooku či Instagramu.

Tešíme se na vás!

Evaluace

Evaluace školení na Megavíkendu

Evaluace organizace Megavíkendu