Megavikend is a weekend-long international educational event, which belongs to one of the most important in the whole AFS year.

The volunteers not only from the Czech Republic, but also from all the other European countries, have a chance to meet new people and to pick up new skills during Friday’s welcoming programme, Saturday’s workshop blocks and Sunday’s relaxing morning.

The whole event is composed of workshops and lectures in both Czech and English. Each volunteer has the option to choose a course topic, which interests him/her the most and which will be the most beneficial to his/her theoretical and practical skills.

You can look forward a weekend packed up with great fun! The whole Megavikend is accompanied with supporting programme, tons of games and trips around the surroundings.

DATE: 6 - 8 OCTOBER 2017

SATURDAY TRACKS

Efektivní komunikace (in Czech)

K otázkám osobnostního i profesního růstu. Řešení konfliktů, argumentace, změny v našem životě, typologie osobnosti a temperamentu a time management. Jedná se o interaktivní prožitkový seminář.
Školení se netýká prezentačních a prodejních dovedností, je zaměřeno na řešení konfliktních situací v běžném životě. Je určeno zejména pro zkušenější dobrovolníky.

Miluše Urbanová

Komunikuj! (in Czech)

Stále se necítíš úplně pohodlně, když máš komunikovat s někým, kdo je starší než ty? Chtěl/a by ses cítit při prezentaci sebevědoměji ? Nevíš moc o řeči těla, nebo si nejsi jistý/á e-mailem, který jsi zrovna odeslal/a? Jestli alespoň jednou odpovíš „ano“, navštiv náš workshop. Dáme ti základ, od kterého se můžeš odrazit. Na našem workshopu se dozvíš, co dělat, co ideálně nedělat, a čemu se úplně vyhnout. Pronikneš do světa komunikace.
Školení je zaměřeno na prezentační a prodejní dovednosti, je určeno pro dobrovolníky, kteří se chtějí naučit prezentovat AFS například na festivalu nebo na třídních schůzkách.

Daniela Nemravová a Katka Heroutová

Základy grafického designu (in Czech)

S dnešním světem komunikujeme očima: sdílíme fotky, obrázky, poutají nás barevné letáky a bannery, sledujeme Facebook a Instagram. Jak v té změti vytvořit pozvánku, Facebookový příspěvek nebo plakát, který bude jasně čitelný, srozumitelný a zároveň upoutá pozornost? Školení osvětlí základní principy grafického designu a marketingové komunikace, stejně jako jejich konkrétní použití v AFS brandingu.

Ivana Antošová 

Would Lara Croft Dance to Despacito? (in English)

How are genders and sexual orientation pictured in pop culture today? What stereotypes do I get from movies, music or video games every day? Does it matter? And should I do something about it?
These and many more questions will arise in our session and hopefully will be – at least to some extent – answered. The session will offer a hands-on experience to you working with videos, pictures and real-life experiences. We will look at pop culture with a magnifying glass and try to decipher the messages we get from it for our every-day life. Come and share your point of view with everyone.

Eleanor Šmejkalová, Jasmína Henniová

Crisis Management (in English)

Have you ever been in a situation where you thought to yourself: “What the *bleep* am I doing here?”, “How do I manage this situation?”, “Who put me in charge?” We all have encountered problems, within and outside AFS, where our interpersonal mediation skills are put to the limit and our resourcefulness to the question. How do you handle challenging situations, how to resolve conflicts, especially within an international setting and how to ensure the best possible outcome to any challenge that’s thrown your way? Find some possible solutions by joining this workshop and become the master of any disaster 🙂

Tinka Valtl

Intercultural learning - daily bread of an AFS-mentor (in English)

To be a mentor (contact person) can be challenging whether or not you have done it a hundred times before or not. Whenever you deal with different cultures, backgrounds and values, differences are bound to surface and it’s in moments like that when your ICL skills are put to the question. What are some intercultural skills that you need to be aware of the possible problems and challenges that face your exchange student, what can AFS do to help you guide them through their experience and how to make sure you are taking advantage of all the resources available to you as an AFS volunteer? Join this workshop and find out which ICL contents can help you navigate the difficult job of being a mentor (be it within AFS or not).

Barbora Fenclová

SUNDAY WORKSHOPS

Jak na organizování akcí (in Czech)

AFS je plné příležitostí k organizaci akcí. Je tu nejenom AFS ples, soustředění pro studenty, festivaly, prezentace a další akce, ale i možnost přijít se svou vlastní akcí jako jsem to já udělala s Prahatonem!
Pojďme se proto společně podívat, jak je možné zvládat organizaci takovýchto akcí s přehledem (nebo se aspoň tak umět tvářit).
Praktické úlohy, tipy a rady od financí po time management. A to je pouze začátek!

Michaela Löfflerová

Psychohygiena a relaxace (in Czech)

Pokusili jste se někdy na chvíli zastavit? Prostě zůstat stát, nepřemýšlet a jen vnímat tady a teď? A jaký pocit to ve vás vyvolává?
Víte co vše se skrývá za pojem psychohygiena? Naskakuje vám z něj vyrážka a nebo čekáte spásu ve formě “návodu”? A relaxace?
Co to je a jak je můžu používat ke svému prospěchu?

Jarmila Jelínková

What makes democracy stable? (in English)

Do you sometimes read the news and wonder what is happening? Or you don’t follow the news at all, but feel like you should have at least an idea about what is going on?
Nowadays, it is very important to know the basics of our political system and how we, the citizens, can impact the government.
During these workshops you will have the opportunity to learn exactly that.

Katka Heroutová and Karolina Kozmin

Can startup thinking be applied to AFS? (in English)

Every AFS chapter is a small startup, with volunteers being the shareholders exhibiting independent decision making skills. Leaders may think about their volunteers as valuable assets, decide about investment into their development to keep the chapter running and to build the future of the chapter.
Furthermore, every young person is an entrepreneur with their own free time.

In this workshop, we will discuss the volunteer development based focus and AFS as a self development project for young people. We will also explore how to present AFS to different audiences. This is not about presenting to host families and future exchange students. We will focus on presenting AFS so that a future employer recognizes the true value and potential of AFS volunteers as valuable employees. So that AFS looks like your first startup.

Adam Hanka and Kristóf Horvath

AFS v roce 20XX (in Czech)

Už jedno celé století (a malý kousíček) je organizace AFS postavena na práci dobrovolníků ze všech koutů světa. Aktuálně si můžete ke svým kamarádům a známým připočíst ještě 51.723 AFS kámošů. Abychom všichni mohli táhnout za jeden provaz, je čas od časů třeba rozvrhnout herní plán. Proto bychom si s Vámi rádi popovídali o tom, jak si Vaší AFS hru na další 4 roky představujete vy a kam bychom to měli společně dotáhnout tentokrát.

Miniworkshop je určený pro zkušenější dobrovolníky, které zajímá směřování AFS Česká republika v nadcházejícím strategickém období 2018 – 2022.

Lukáš Jandač

První pomoc (in Czech)

Myslíte si, že o první pomoci víte už první poslední? Slyšeli jste ji už ve škole nebo v práci tisíckrát? Ale vážně si věříte, že byste se zachovali správně? Náš workshop nebude teoretický, ale víc vám neprozradíme! Těšíme se v neděli ráno vevnitř i venku 🙂

Bára Píšová and Julie Vohryzková

APPLY

Apply for Megavikend 2017 (For foreign participants only)

Important: You always have to select 1 in “amount” category to make the registration valid:

Deadline for registration is September 28

maxresdefault

VENUE & ACCOMMODATION

 

Address

Biskupské gymnázium Brno,
Barvičova 85
Brno

How to get there?

Soon…

Catering

Breakfasts, lunches, dinners and snacks are prepared by the school’s canteen. Vegetarian food is also provided.

Accommodation

Accommodation is provided in the gymnasium of the school or in some classrooms, separated into silent and loud sleeping. You may also book hotel rooms in nearby neighbourhood.

Program

Pátek | Friday
16:00 – 19:00 Příjezd a registrace Arrival & Registration
18:30 – 19:30 Večeře Dinner
20:00 – 20:45 Oficiální zahájení Official opening
20:45 – 22:00 Seznamovací hry a aktivity Icebreakers & games
Sobota | Saturday
07:30 – 09:00 Snídaně Breakfast
09:00 – 10:30 Sobotní track – 1. část Saturday track – part 1
10:30 – 11:00 Coffee break Coffee break
11:00 – 12:30 Sobotní track – 2. část Saturday track – part 2
12:30 – 13:00 Skupinové foto před školou Group Photo
13:00 – 14:00 Oběd Lunch
14:30 – 16:00 Sobotní track – 3. část Saturday track – part 3
16:00 – 16:30 Coffee break Coffee break
16:30 – 18:00 Sobotní track – 4. část + Evaluace Saturday track – part 4 + Evaluation
18:00 – 19:00 Večeře Dinner
19:00 První odchod na večerní porogram First departure to evening program
19:30 Druhý odchod na večerní porogram Second departure to evening program
20:30 – 00.00 Večerní program Evening program
Neděle | Sunday
07:30 – 09:00 Snídaně Breakfast
09:00 – 10:30 Nedělní workshop – 1. část Sunday workshop – part 1
10:30 – 11:00 Coffee break Coffee break
11:00 – 12:30 Nedělní workshop – 2. část Sunday workshop – part 2
12:30 – 13:00 Oficiální zakončení Offcial closing
13:00 – 14:00 Oběd a evaluace Lunch & Evaluation

DID YOU KNOW...?

The numbers say it all! Look at the statistics of past years.

10

PAST SESSIONS

705

PARTICIPANTS

24

COUNTRIES INVOLVED

77

OFFERED WORKSHOPS

FAQs

Participantion fee includes accommodation, catering, and all the materials used during the event. The participation fee for foreign participants is 90 Euro.

The fees combined with the financial support from AFS Czech Republic enables for a professional implementation of the whole project, including visits of foreign participants.

Are you not sure that this is the right thing for you? Are you afraid of not knowing anyone? Loose all your insecurities and join us!
Megavikend will for sure amaze you and here is why:

1) it is one of the biggest AFS educational events from the whole Europe
2) workshops and trainings are run by experienced trainers
3) you will meet many interesting people, not only from the Czech republic
4) you will have a lot of fun and you will get to know the city like a local
5) and many more

This idea originated in 2007, when a group of young AFS volunteers decided to organize the first ever session of this educational event. For all the seasons, the goal of Megavikend remains the same – connect young people from the whole of Europe and let them educate themselves, share their knowledge, experience, tips and tricks, and thus participate on the development of our society. Every year, the event is visited by more than 120 participants from all around the globe. And you can be part of it!

Contact

Do you have any question?

Contact us at [email protected] or at our Facebook page.

We are looking forward helping you!

Partners