years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Uzávěrka přihlášek na semestrální program do Egypta s odletem v září 2024 bude přibližně k 31. 1. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země. Zájemci o tento studijní program nám napište rovnou e-mail na: [email protected]

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na semestrálním programu v Egyptě činí 15 až 17 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost angličtiny.

egypt_semestr_rodina

Tvá hostitelská rodina

Rodina je v Egyptě nesmírně důležitá a hraje v životě lidí významnou roli. Když se v Egyptě mluví o rodině, nemyslí se tím jen rodiče a sourozenci, ale také prarodiče, tety, strýcové, bratranci, sestřenice, bratranci a tak dále. Úloha rodiny se však trochu liší v závislosti na regionu; ve venkovských oblastech jsou rodinné struktury velmi tradiční, zatímco Egypťané ve městech a na předměstích jsou o něco flexibilnější. Například pokud žiješ v městské oblasti, můžeš očekávat, že budeš spíše bydlet v bytě než s širší rodinou ve velkém domě. Egyptské matky jsou na své vaření hrdé a tvé hostitelské mamince udělá opravdu radost, pokud budeš ochoten/ochotna ochutnat vše, co před tebe postaví!

V egyptské kultuře se očekává, že pozdravíte všechny, koho vidíte každý den. Dívky líbají tváře, chlapci si podávají ruce nebo líbají tváře. Dochvilnost není v Egyptě příliš důležitá a pozdní příchod není považován za nezdvořilý. Egypťané mají tendenci komunikovat nepřímo a obecně jim není příjemné vyjadřovat ostatním negativní emoce. V egyptské kultuře také není důležitý oční kontakt. Osobní prostor není pro Egypťany obecně běžným pojmem, zejména v rámci rodiny. Očekává se, že rodinní příslušníci a blízcí přátelé o sobě budou vědět téměř vše, dokonce i velmi osobní informace. Egypťané také nedodržují odstup, když s někým hovoří; vzdálenost mezi dvěma lidmi, kteří spolu hovoří, je obvykle těsná, zejména pokud jsou stejného pohlaví.

egypt_semestr_skola

Škola

Egyptský školní rok trvá od září do května, v lednu jsou dvoutýdenní prázdniny. Na rozdíl od našeho školního systému začíná školní týden v Egyptě v neděli a končí ve čtvrtek. Během studia v Egyptě budeš pravděpodobně navštěvovat soukromou jazykovou školu, kde budeš muset nosit uniformu. Některé předměty se budou vyučovat v angličtině, jiné v arabštině. V závislosti na škole si většinou budeš moci volně vybírat třídy.

egypt_semestr_zivot

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Egyptě

Ve volném čase se egyptští teenageři rádi scházejí s přáteli v kavárnách nebo nákupních centrech, sportují a chodí do kina. Národním sportem je fotbal a mezi dvěma nejlepšími týmy panuje intenzivní rivalita. Pokud budeš mít možnost sledovat zápas naživo, může se stát, že bude trochu bouřlivý! Egypt má skvělou kavárenskou kulturu a kavárny jsou skvělým místem pro posezení s přáteli, sledování televize nebo hraní her.

Typické jídlo

Egypťané rádi připravují pro zvláštní příležitosti bohaté hostiny. Téměř v každém jídle najdeš chléb, čočku a fazole fava. K snídani většina Egypťanů jí fazole a vejce. Oběd je největším jídlem dne a lidé si po něm často zdřímnou. Oblíbené jsou falafel, smažené kuličky z cizrny, a košary, pokrm z rýže a čočky, které lze koupit u pouličních prodejců po celém Egyptě.

egypt_semestr_jazyk

Jazyk

Úředním jazykem Egypta je arabština, kterou se v celé zemi mluví mnoha regionálními dialekty. Běžně se používá také angličtina, která se vyučuje ve školách od první třídy.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Egyptě
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Egyptě je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy (nebo pokročilá úroveň) arabštiny mohou být výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Egyptě i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Semestr v Egyptě

„Studijní pobyt v Egyptě byl naprosto úžasný. Od prvního dne jsem byla fascinovaná egyptskou kulturou a tradicemi. Každý den jsem objevovala něco nového a vzrušujícího.“

– Julia, semestrální pobyt v Egyptě