years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Program v Číně s odletem v srpnu 2024 je již naplněn. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na semestrálním programu je 15,6 až 17,6 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro semestrální program je vyžadována znalost angličtiny na komunikativní úrovni.

cina_semestr_rodina

Tvá hostitelská rodina

S největší pravděpodobností budeš žít ve východní nebo jižní Číně. Někteří účastníci programu jsou sice umísťováni i ve velkoměstech jako Šanghai, Tianjin nebo Peking, většina však žije v menších městech jako Jiangsu, Sichuan, Anhui, Heilongjiang nebo Guangdong. Rodiny ve městech bydlí převážně v nájemních bytech, s rodinou často žijí i prarodiče. Od tebe se očekává, že většinu volného času budeš trávit s rodinou. Respektována je rodinná hierarchie a oceňovány jsou dobré mezilidské vztahy, v nichž vládne harmonie a je minimum jakýchkoli konfliktů.

cina_semestr_skola

Střední škola v Číně

Pravděpodobně budeš součástí prvního ročníku střední školy. V úvodní polovině školního dne budeš mít individuálně upravený rozvrh s přednostním zaměřením na čínský jazyk, kulturu, historii, výtvarnou výchovu a hudbu, podobně jako ostatní studenti AFS. Zbytek vyučování pak už budeš absolvovat společně s domácími studenty. Vyučování probíhá od pondělí do pátku od 7:30 do 16:30 hodin. Studenti zpravidla nosí školní uniformy. Rodiče jsou na vzdělávání svých dětí vždy výrazně zainteresováni, práce do školy a vlastní studium mají jednoznačnou přednost před zájmovou činností i před veškerou zábavou.

cina_semestr_zivot

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Číně

Podobně jako většina mladých Číňanů, budeš asi i ty věnovat největší pozornost škole a studiu. Škola je ale zároveň tím nejlepším místem k získání nových kamarádů a přátel, kteří se s tebou rádi podělí o svou vlastní kulturu. Čínská mládež má v oblibě vzájemné navštěvování, ráda chodí do kina nebo tančit, sleduje televizi a věnuje se i sportům, z nichž nejvíce fotbalu, basketbalu a stolnímu tenisu. Rodiče studentů se zpravidla hodně zajímají o to, jak žijí jejich děti, což se během tvého soužití s hostitelskou rodinou bude týkat i tebe. Proto s rodinou mimo jiné předem konzultuj své plánované odchody z domova a podobné. Příliš rozšířené zde není obvyklé randění, mladí lidé se ponejvíce stýkají se svými spolužáky téhož pohlaví.

Typické jídlo

Čínská jídla většinou stojí na zelenině, rýži, nudlích a mase. Tradiční čínská večeře zpravidla zahrnuje pekingskou kachnu (pečená kachna se sladkou omáčkou zabalená v tenké palačince), mongolský hotpot (čínská verze fondue), jiaozi (knedlíky s vepřovým masem, pažitkou a cibulí) a lahodný čínský čaj. Určitě se dobře pobavíš při nácviku konzumace jídel s čínskými hůlkami, v čemž vám však tvá hostitelská rodina i i noví přátelé určitě budou velmi nápomocni. Dodržování vegetariánské diety ale může být problém. Maso je často užíváno alespoň jako ingredience k dochucování, i když v jídle není přímo obsaženo.

cina_semestr_jazyk

Jazyk

V Číně je na 55 rozdílných etnických skupin, z nichž každá má svůj vlastní jazyk nebo přinejmenším dialekt. Přesto však více než 70 % populace hovoří mandarínštinou (Mandarin Chinese), která je také vyučovacím jazykem na většině škol. Může se však stát, že budeš umístěn/a v hostitelské rodině, která hovoří kantonštinou (Cantonese). Po dobu prvních tří měsíců tvého pobytu ti tvá škola i dobrovolníci AFS budou poskytovat jazykovou výuku. Každopádně bys před zahájením programu měl/a mít alespoň základní znalost angličtiny. Případná minimální znalost standardní čínštiny by samozřejmě byla rovněž velmi užitečná.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Číně
 • ponávratové soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě semestrálního programu do Číny je vyžadována komunikativní znalost angličtiny. Základy nebo pokročilá znalost standardní čínštiny mohou být velkou výhodou do začátku. Nicméně, na program můžeš odjet i pouze s angličtinou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Číně i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Semestr v Číně

„Chodit na střední školu v Číně bylo úplně jiné než v Česku. Rozvrh byl náročný a hodně se klade důraz na akademické výsledky. Přestože jsem se na začátku trochu strachovala, zjistila jsem, že jsem schopná se přizpůsobit novému systému. Místní spolužáci byli velmi ochotní mi pomoci s jazykem a sdílet se mnou své zkušenosti.“

– Lenka, semestrální pobyt v Číně