years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na trimestrálním programu v Maďarsku činí 15,6 až 18,0 let. Podmínkou účasti je také znalost angličtiny na komunikativní úrovni.

Tento program je součástí tzv. PEACE; Peace European Citizenship Programme. PEACE programy se zaměřují na aktivní občanství a Evropskou Unii. Závěrem těchto programů je pětidenní soustředění v Bruselu, kde se studenti zúčastní workshopů a navštíví významné evropské instituce. Více informací na peace.afs.org.

Tvá hostitelská rodina

Svůj pobyt prožiješ pravděpodobně v bezprostředním okolí Budapešti nebo některého z dalších velkých měst. Nicméně tvá hostitelská rodina se může najít i někde na venkově. Profil běžné maďarské rodiny je více méně tradiční: všichni se podílejí na chodu domácnosti a víkendy tráví společně.

Škola

Většina studentů AFS navštěvuje veřejnou střední školu, gymnázium, vyloučeno však není ani umístění na střední odborné škole (szakközépiskola). Školní rok trvá od září do poloviny června s rozdělením na dvě pololetí. Denní vyučování je od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin.

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Maďarsku

Studium bere maďarská středoškolská mládež velmi vážně, všichni se pilně a zodpovědně připravují na zkoušku dospělosti – maturitu – která je rozhodující pro přijetí na univerzitu. Ve zbývajícím volném čase se studenti účastní nejrůznějších aktivit, organizovaných školou nebo jejich domácí komunitou, jako sportování (fotbal, basketbal a volejbal jsou nejpopulárnější), dramatické kroužky nebo kluby lidového tance či hudby. Víkendy, to je zpravidla chození do kina, na party nebo vzájemné návštěvy kamarádů a přátel.

Typické jídlo

Bezkonkurenčně nejpopulárnějším jídlem je proslulý maďarský guláš, což je dušené maso, brambory a nepostradatelná paprika. Brambory nebo nudle jsou typickými přílohami maďarských pokrmů, kromě toho však existuje také množství druhů skvělého chleba a ostatního pečiva. Klasická maďarská jídla jsou poněkud sytější a vydatnější, stravovací zvyklosti se však postupem času mění a strava je dnes mnohem lehčí, než tomu bylo ještě v nedávné minulosti, aniž by sebeméně pozbyla své jedinečné chutnosti. Zásluhu na tom má nejen proslavená maďarská paprika, ale i množství dalšího koření a speciálních zálivek.

Jazyk

Maďarština, magyar, je úředním jazykem. Je to řeč příbuzná s finštinou a estonštinou. Z cizích jazyků je nejrozšířenější angličtina spolu s němčinou, v zemi je rovněž uznáváno několik jazyků menšin. V úvodních měsících tvého pobytu budeš mít možnost navštěvovat kurzy maďarského jazyka, jehož předchozí znalost není pro přijetí na program AFS v Maďarsku podmínkou. Jakoukoli předodjezdovou jazykovou přípravu však lze samozřejmě jen doporučit.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, pololetní a závěrečné soustředění v Maďarsku
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Maďarsku je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy maďarštiny budou výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Maďarsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„…….“

– Honza, roční pobyt v Maďarsku