years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Roční program v Dánsku s odletem v srpnu 2024 je již naplněn. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku a počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

V rámci tohoto ročního programu lze požádat o umístění přímo v Grónsku či na Faerských ostrovech. Toto umístění nemůžeme garantovat na 100 %, záleží na nalezení vhodné hostitelské rodiny pro studenta.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu v Dánsku činí 15,6 až 18 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Angličtina na komunikativní úrovni je vyžadována, základy dánštiny mohou být výhodu.

Tvá hostitelská rodina

Ať budeš v Dánsku žít kdekoli, včetně Grónska či Faerských ostrovů, s největší pravděpodobností to bude na venkově nebo v předměstské oblasti. Dánská města však od sebe nejsou vzdálená a na veřejnou dopravu se můžete bez problémů spolehnout. Dánské rodiny drží hodně pospolu, všichni společně mimo jiné také pravidelně tráví čas večeře a podílejí se i na její přípravě. Pokud možno ber si příklad ze svého sourozence v hostitelské rodině: buď samostatný/á, plň si své domácí povinnosti a sám/sama od sebe pomáhej v domácnosti.

Škola

Navštěvovat budeš buď první, nebo druhý ročník gymnázia (střední škola orientovaná na přípravu k univerzitnímu studiu), případně veřejnou školu folkeskole pro žáky/studenty ve věku 6 – 16 let, která poskytuje povinné školní vzdělání. Školní rok trvá od srpna do června, vyučování probíhá od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin. Kromě hodin dánského jazyka po celý školní rok budeš pravděpodobně navštěvovat pět až šest předmětů povinných a jeden nebo dva předměty volitelné. Školní i komunitní organizace pak poskytují možnosti nejrůznějších mimoškolních aktivit jako sport, hudba, řemeslné a výtvarné činnosti, divadlo nebo skauting.

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Dánsku

Dánové si považují svého soukromí a v souladu s hygge – dánským konceptem pohody – se rádi cítí útulně a pohodlně. O víkendech mládež často navštěvuje různá party, schází se v kavárnách nebo chodí do kina. I když ze sportů je nejpopulárnější fotbal, neměli bychom zapomenout ani na plavání, plachtění či veslování, neboť k moři je tu vždy blízko.

Typické jídlo

Dánská strava zahrnuje širokou škálu různých druhů masa a zeleniny. K obědu bývá tradiční obložený chléb/sendvič nazývaný smorrebrod. Hlavním denním jídlem je zpravidla večeře. Čas přípravy a podávání večeře je dobou, kdy se celá rodina sejde pohromadě a navzájem si sděluje, co je nového. K jídlu si Dánové rádi dopřávají např. nakládané sledě, zavináče a nasolenou černou lékořici.

Jazyk

Hlavním jazykem je dánština, při čemž faerština, grónština a němčina jsou v příslušných regionech rovněž považovány za jazyky úřední. Protože dánská populace jako celek velmi dobře ovládá angličtinu, přinejmenším komunikativní znalost tohoto jazyka pro tebe bude mimořádně užitečná. AFS ti v začátcích vašeho pobytu v hostitelské zemi každopádně pomůže s vyhledáním příslušných jazykových kurzů, nebo ti poskytne potřebné jazykové materiály k individuálnímu samostudiu ještě před tvým odjezdem na program.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Dánsku
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Dánsku je nutná angličtina na komunikativní úrovni. Pokud angličtina nebude partnerské kanceláři v Dánsku připadat dostačující (po schválení přihlášky), může si vyžádat tzv. ELTIS test k ověření znalostí. Základy dánštiny budou výhodu. Dánské AFS ti po příletu navíc poskytne podklady ke studiu a dá ti přístup do online kurzu. Navíc si můžeš za cca 200 USD zapsat další osobní hodiny dánštiny, které jsou ale dobrovolné.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Dánsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„……..“

– Viky, roční pobyt ve Švýcarsku