Rozlehlé souostroví je tvořené více než 17 000 ostrovy. Indonésie je zemí kontrastů: aktivní sopky i klidné moře, přelidněná města i vzdálené plantáže, moderní výškové budovy i rozpadající se chrámy, komodský drak i tropické ptactvo, mládež na skútrech zahalená v sarongu (pruh látky, tradiční oděv) nebo oblečená v batikovaných košilích. Více než 300 etnických skupin a jejich kultur, desítky jazyků, nejrůznější sociální i kulturní zázemí s evropskými, blízkovýchodními i asijskými vlivy – to všechno  tvoří dnešní jedinečnou indonéskou společnost.

Mladí Indonésané se rádi setkávají ve větších skupinách. Oblíbené jsou sporty, především fotbal, badminton a pencak silat (tradiční bojové umění). Pokud byste se chtěli naučit vlastnoručně si vyrobit draka a naučit se ho pouštět, tady jste na správné adrese.

A photo posted by Coralie gisel (@cocoinindo) on

Hostitelská rodina & komunita

Vaše hostitelská rodina bude nejspíše rozvětvená a vy budete účastni jejích pravidelných setkávání. Sdílejte rovněž obvyklou úctu ke stáří a všechna svá důležitější rozhodování, včetně odchodů z domova, konzultujte vždy předem s hostitelskými rodiči. Velký význam má pro Indonésany rovněž členství ve větší komunitě, což se projevuje v pocitu sounáležitosti s vlastní obcí, s mešitou nebo s profesní organizací. Komunikace v Indonésii je dosti nepřímá, někdy až vyhýbavá. Pro ilustraci – v jazyce Bahasa existuje dvanáct různých způsobů, jak říci ne.

Škola

S největší pravděpodobností budete navštěvovat veřejnou střední školu. Vyučování probíhá od pondělí do soboty od 7 do 13:30 hodin s výjimkou pátku, kdy škola končí v 11 hodin kvůli muslimské polední modlitbě. Budete nosit školní uniformu, po vyučování budete mít možnost učit se tradiční indonéské hudbě a tanci.

A photo posted by Raihan Mauladi (@raihan_7) on

A photo posted by Coralie gisel (@cocoinindo) on

Jazyk

I když v denním životě se užívá hodně přes pět set různých etnických jazyků a dialektů, úřední jazyk je jen jeden: Bahasa Indonesia, indonéština, která je upravenou formou malajštiny.

Strava

Indonéská kuchyně kombinuje původní domorodé způsoby přípravy a ingredience s vlivy z Indie (kari), ze Středního východu (kebab), z Číny (jídla na rozpáleném oleji) i z Evropy. Používají se produkty, dovezené španělskými a portugalskými obchodníky, ještě než ostrovy kolonizovali Holanďané. Pokrmy se dosti liší podle oblasti, takže můžete zakusit kořeněnou i sladkou stravu. Hlavními jídly v rodinách jsou obědy a večeře. V komunitách je také běžné společné vaření a stolování, při čemž stolovníci jsou usazováni podle jejich rolí a tradiční hierarchie.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Indonésie