Bezmála 200 000 jezer, sauna a festivaly umění, to je to, co dělá finskou kulturu tak jedinečnou. Máte-li rádi lyžování, turistiku nebo plachtění a vyváženou kombinaci života na malém městě s životem v moderním velkoměstě, měli byste hlouběji poznat denní život v jedné z nejkouzelnějších zemí Evropy. Finové zpočátku působí plaše a rezervovaně, ale jakmile se blíže poznáte, brzy roztají. Mají v oblibě zdravý selský rozum, nedělají zbytečné dusno a jsou rádi, když věci fungují, jak mají. Užijte si jedinečné zážitky z denního světla po celých 24 hodin v létě a z celodenní tmy v arktické zimě.

Finské mládeži je dopřávána značná míra nezávislosti. V zimě si ráda užívá trávení volného času ve volné přírodě. Mezi její oblíbené sportovní aktivity patří cyklistika, plachtění, lyžování, fotbal, lehká atletika a finská odrůda baseballu pesäpallo. Vaši budoucí finští kamarádi budou pravděpodobně navštěvovat středoškolské hodiny tance na moderní i tradiční hudbu, nazývané vanhojen tanssit.

View this post on Instagram

A post shared by AFS Finland (@afsfinland) on

Hostitelská rodina & komunita

Rodina je pro Finy velmi důležitá a na práci v domácnosti se podílejí všichni její členové.

Škola

Finsko má jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, můžete tedy očekávat, že hodiny ve škole pro vás budou poutavé i náročné zároveň. Budete navštěvovat veřejnou střední školu (lukio), kde je celý školní rok, trvající od půli srpna do konce května, rozčleněn do pěti nebo šesti částí. V každé z oněch částí budete intenzivně studovat finštinu, švédštinu, cizí jazyky, matematiku, přírodní vědy, psychologii, umění, hudbu, historii a zeměpis. K učitelům není třeba se chovat striktně formálně, oslovovat je dokonce můžete křestním jménem.

View this post on Instagram

A post shared by AFS Finland (@afsfinland) on

Jazyk

Úředním a hlavním jazykem ve Finsku je finština. Úředním jazykem je rovněž švédština a oběma jazyky se mluví v dvojjazyčných oblastech. Komunikativní znalost angličtiny vám hlavně zpočátku určitě pomůže. Pro první měsíce vašeho pobytu vám AFS pomůže najít vhodné jazykové kurzy, nebo vám poskytne materiály k samostatnému studiu před odjezdem na program.

Strava

Stolování je ve Finsku méně formální než v některých jiných zemích, je tedy možné, že během týdne si budete jídlo připravovat i konzumovat samostatně. Během víkendu pak hodně rodin obědvá společně, při čemž se probírá vše, na co v uplynulém týdnu nezbyl čas. Jídla bývají spíše jednoduchá, leč výživná, nechybí maso, ryby, brambory, těstoviny, chléb a mléčné výrobky. Káva coby nejoblíbenější nápoj i mezi dospívajícími se popíjí často se sladkým pšeničným chlebem zvaným pulla.

View this post on Instagram

A post shared by AFS Finland (@afsfinland) on

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Finsko