Island nabízí úchvatnou kombinaci různých typů krajiny: drsné skalnaté pobřeží, fjordy, ledovce i horké prameny a gejzíry, vulkány a největší lávové pole světa. A pohlédnete-li vzhůru, můžete zažít velkolepou podívanou na jedinečný přírodní úkaz – aurora Borealis, polární severní záře. Není divu, že Islanďané tolik milují život pod širým nebem: plavání v termálních pramenech, lyžování, jízdu na koních. Ale Island nabízí také bohatou literární tradici – poezie, ságy i báchorky odedávna zpříjemňovaly lidem dlouhé a mrazivé zimní večery. Valná část elektřiny a tepla je získávána z přírodních zdrojů – 90 % budov je vytápěno teplem z termálních pramenů.

Islandská mládež je poměrně samostatná a nezávislá a dokáže si udělat čas pro své záliby, mezi něž patří fotbal, kino, pořádání party, ale i šachy nebo pobyt v přírodě.

View this post on Instagram

A post shared by • E R L A S A L O M E • (@erlasalome97) on

Hostitelská rodina & komunita

Ať budete na Islandu žít kdekoli, vždy to bude v přímořské oblasti a komunitě. Některé hostitelské rodiny žijí také v odlehlejších oblastech, takže do školy nebo za kamarády budete muset trochu cestovat.

Škola

Vyučování na středních školách probíhá od pondělí do pátku, od 8 do 15 hodin. Islandština, dánština a angličtina jsou povinnými jazyky, k nim ještě přistupuje jeden jazyk volitelný. Vztahy mezi učiteli a studenty jsou spíše neformální a přátelské, což koresponduje s celkovou atmosférou v islandské společnosti, kde převažuje kreativita a vzájemná podpora. Na škole si budete moci vybrat z řady zájmových klubů, mezi nimi namátkou fotografování, filmování, rozhlas či sborový zpěv, nebo se můžete aktivně věnovat horolezectví, modelingu či kuchaření.

A photo posted by AFS Iceland (@afsiceland) on

Jazyk

Úředním jazykem je islandština. V populaci však jsou – vedle angličtiny a dánštiny  – rozšířené také další severské jazyky a němčina. Alespoň základní znalost angličtiny při příjezdu bude určitě výhodou. K předodjezdové jazykové přípravě vám AFS poskytne materiály k samostudiu a v prvních měsících pobytu vám pomůže najít vhodné jazykové kurzy.

Strava

Hlavním denním jídlem je večeře, při níž se pohromadě sejde vždy celá rodina. Islanďané jedí spoustu mořských plodů, jehněčí, sýry a skyr, což je místní verze jogurtu. K masu jsou většinou podávány vařené brambory. Díky velikému počtu přírodně vyhřívaných skleníků není nouze ani o zeleninu a ovoce.

Icelandic breakfast, skyr 😊#iceland #exchangeyear

A photo posted by Lily (@__lilinka__) on

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Island