Uzávěrka přihlášek na roční program v Číně s odletem v srpnu 2024 bude přibližně k 31. 1. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.
Rok na střední škole v Číně
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na ročním programu je 15,6 až 17,6 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je vyžadována znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy či pokročilá úrověň čínštiny bude výhodou.

Tvá hostitelská rodina
S největší pravděpodobností budeš žít ve východní nebo jižní Číně. Někteří účastníci programu jsou sice umísťováni i ve velkoměstech jako Šanghai, Tianjin nebo Peking, většina však žije v menších městech jako Jiangsu, Sichuan, Anhui, Heilongjiang nebo Guangdong. Rodiny ve městech bydlí převážně v nájemních bytech, s rodinou často žijí i prarodiče. Od tebe se očekává, že většinu volného času budeš trávit s rodinou. Respektována je rodinná hierarchie a oceňovány jsou dobré mezilidské vztahy, v nichž vládne harmonie a je minimum jakýchkoli konfliktů.

Škola
Navštěvovat budeš pravděpodobně první ročník střední školy. V úvodní polovině školního dne budeš mít individuálně upravený rozvrh s přednostním zaměřením na čínský jazyk, kulturu, historii, výtvarnou výchovu a hudbu, podobně jako ostatní studenti AFS, zbytek vyučování pak už budeš absolvovat společně s domácími studenty. Vyučování probíhá od pondělí do pátku od 7:30 do 16:30 hodin, studenti zpravidla nosí školní uniformy. Rodiče jsou na vzdělávání svých dětí vždy výrazně zainteresováni, práce do školy a vlastní studium mají jednoznačnou přednost před zájmovou činností i před veškerou zábavou.

Každodenní život
Každodenní život středoškoláka v Číně
Podobně jako většina mladých Číňanů, budeš asi i ty věnovat největší pozornost škole a studiu. Škola je ale zároveň tím nejlepším místem k získání nových kamarádů a přátel, kteří se s tebou rádi podělí o svou vlastní kulturu. Čínská mládež má v oblibě vzájemné navštěvování, ráda chodí do kina nebo tančit, sleduje televizi a věnuje se i sportům, z nichž nejvíce fotbalu, basketbalu a stolnímu tenisu. Rodiče studentů se zpravidla hodně zajímají o to, jak žijí jejich děti, což se během tvého soužití s hostitelskou rodinou bude týkat i tebe. Proto s rodinou mimo jiné předem konzultuj své plánované odchody z domova a podobné. Příliš rozšířené zde není obvyklé randění, mladí lidé se ponejvíce stýkají se svými spolužáky téhož pohlaví.
Typické jídlo
Čínská jídla většinou stojí na zelenině, rýži, nudlích a mase. Tradiční čínská večeře zpravidla zahrnuje pekingskou kachnu (pečená kachna se sladkou omáčkou zabalená v tenké palačince), mongolský hotpot (čínská verze fondue), jiaozi (knedlíky s vepřovým masem, pažitkou a cibulí) a lahodný čínský čaj. Určitě se dobře pobavíš při nácviku konzumace jídel s čínskými hůlkami, v čemž vám však tvá hostitelská rodina i i noví přátelé určitě budou velmi nápomocni. Dodržování vegetariánské diety ale může být problém, neboť maso je často užíváno alespoň jako ingredience k dochucování, i když v jídle není přímo obsaženo.

Jazyk
V Číně je na 55 rozdílných etnických skupin, z nichž každá má svůj vlastní jazyk nebo přinejmenším dialekt. Přesto však více než 70% populace hovoří mandarínštinou (Mandarin Chinese), která je také vyučovacím jazykem na většině škol. Může se však stát, že budeš umístěn/a v hostitelské rodině, která hovoří kantonštinou (Cantonese). Po dobu prvních tří měsíců tvého pobytu ti tvá škola i dobrovolníci AFS budou poskytovat jazykovou výuku. Každopádně bys před zahájením programu měl/a mít alespoň základní znalost angličtiny, případná minimální znalost standardní čínštiny by samozřejmě byla rovněž velmi užitečná.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Číně
- ponávratové soustředění po návratu do České republiky
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě ročního programu do Číny je vyžadována komunikativní znalost angličtiny. Základní nebo pokročilá znalost standardní čínštiny mohou být velkou výhodou do začátku. Nicméně, na program můžeš odjet i pouze s angličtinou.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů

Dobrovolnictví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
Rok v Číně
„Tato zkušenost mi otevřela oči k výzvám, kterým čelíme jako lidstvo. Uvědomil jsem si význam mezinárodní spolupráce a porozumění při řešení globálních problémů. Můj pobyt v Číně mi pomohl rozšířit své obzory a uvědomit si, že je důležité být aktivním a informovaným světovým občanem.“
– Vojtěch, roční pobyt v Číně