years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu je 15,6 až 17,6 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je vyžadována znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy či pokročilá úrověň čínštiny bude výhodou.

cina_rok_rodina

Tvá hostitelská rodina

S největší pravděpodobností budeš žít ve východní nebo jižní Číně. Někteří účastníci programu jsou sice umísťováni i ve velkoměstech jako Šanghai, Tianjin nebo Peking, většina však žije v menších městech jako Jiangsu, Sichuan, Anhui, Heilongjiang nebo Guangdong. Rodiny ve městech bydlí převážně v nájemních bytech, s rodinou často žijí i prarodiče. Od tebe se očekává, že většinu volného času budeš trávit s rodinou. Respektována je rodinná hierarchie a oceňovány jsou dobré mezilidské vztahy, v nichž vládne harmonie a je minimum jakýchkoli konfliktů.

cina_rok_skola

Škola

Navštěvovat budeš pravděpodobně první ročník střední školy. V úvodní polovině školního dne budeš mít individuálně upravený rozvrh s přednostním zaměřením na čínský jazyk, kulturu, historii, výtvarnou výchovu a hudbu, podobně jako ostatní studenti AFS, zbytek vyučování pak už budeš absolvovat společně s domácími studenty. Vyučování probíhá od pondělí do pátku od 7:30 do 16:30 hodin, studenti zpravidla nosí školní uniformy. Rodiče jsou na vzdělávání svých dětí vždy výrazně zainteresováni, práce do školy a vlastní studium mají jednoznačnou přednost před zájmovou činností i před veškerou zábavou.

cina_rok_zivot

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Číně

Podobně jako většina mladých Číňanů, budeš asi i ty věnovat největší pozornost škole a studiu. Škola je ale zároveň tím nejlepším místem k získání nových kamarádů a přátel, kteří se s tebou rádi podělí o svou vlastní kulturu. Čínská mládež má v oblibě vzájemné navštěvování, ráda chodí do kina nebo tančit, sleduje televizi a věnuje se i sportům, z nichž nejvíce fotbalu, basketbalu a stolnímu tenisu. Rodiče studentů se zpravidla hodně zajímají o to, jak žijí jejich děti, což se během tvého soužití s hostitelskou rodinou bude týkat i tebe. Proto s rodinou mimo jiné předem konzultuj své plánované odchody z domova a podobné. Příliš rozšířené zde není obvyklé randění, mladí lidé se ponejvíce stýkají se svými spolužáky téhož pohlaví.

Typické jídlo

Čínská jídla většinou stojí na zelenině, rýži, nudlích a mase. Tradiční čínská večeře zpravidla zahrnuje pekingskou kachnu (pečená kachna se sladkou omáčkou zabalená v tenké palačince), mongolský hotpot (čínská verze fondue), jiaozi (knedlíky s vepřovým masem, pažitkou a cibulí) a lahodný čínský čaj. Určitě se dobře pobavíš při nácviku konzumace jídel s čínskými hůlkami, v čemž vám však tvá hostitelská rodina i i noví přátelé určitě budou velmi nápomocni. Dodržování vegetariánské diety ale může být problém, neboť maso je často užíváno alespoň jako ingredience k dochucování, i když v jídle není přímo obsaženo.

cina_rok_jazyk

Jazyk

V Číně je na 55 rozdílných etnických skupin, z nichž každá má svůj vlastní jazyk nebo přinejmenším dialekt. Přesto však více než 70% populace hovoří mandarínštinou (Mandarin Chinese), která je také vyučovacím jazykem na většině škol. Může se však stát, že budeš umístěn/a v hostitelské rodině, která hovoří kantonštinou (Cantonese). Po dobu prvních tří měsíců tvého pobytu ti tvá škola i dobrovolníci AFS budou poskytovat jazykovou výuku. Každopádně bys před zahájením programu měl/a mít alespoň základní znalost angličtiny, případná minimální znalost standardní čínštiny by samozřejmě byla rovněž velmi užitečná.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Číně
 • ponávratové soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu do Číny je vyžadována komunikativní znalost angličtiny. Základní nebo pokročilá znalost standardní čínštiny mohou být velkou výhodou do začátku. Nicméně, na program můžeš odjet i pouze s angličtinou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Číně i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Rok v Číně

„Tato zkušenost mi otevřela oči k výzvám, kterým čelíme jako lidstvo. Uvědomil jsem si význam mezinárodní spolupráce a porozumění při řešení globálních problémů. Můj pobyt v Číně mi pomohl rozšířit své obzory a uvědomit si, že je důležité být aktivním a informovaným světovým občanem.“

– Vojtěch, roční pobyt v Číně