years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Tříměsíční program od ledna 2024 je již naplněn. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Tento program je součástí tzv. PEACE (Peace European Citizenship Programme). PEACE programy se zaměřují na aktivní občanství a Evropskou Unii. Závěrem těchto programů je pětidenní soustředění v Bruselu, kde se studenti zúčastní workshopů a navštíví významné evropské instituce. Více informací na peace.afs.org.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na tříměsíčním programu v Irsku činí 15 až 17,8 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro tříměsíční program je nutná znalost angličtiny minimálně na B1 Podmínkou je absolvování ELTiS testu.

irsko_rodina

Tvá hostitelská rodina

Studenti mohou být ubytováni kdekoli v Irsku, obvykle ve venkovských oblastech do 15 minut od nejbližšího města. Ve venkovských oblastech je obvykle omezená veřejné dopravy. Počítej s oceánským podnebím a mírnými častými dešti. Proto si sebou určitě vem dobrou nepromokavou bundu.

irsko_skola

Škola

Irský školský systém se od toho našeho liší velmi málo. Studenti jsou obvykle zařazováni do obdoby našeho třetího nebo posledního ročníku střední školy, přičemž jejich zařazení závisí na rozhodnutí a možnostech hostitelské školy a nelze je zaručit. Zatímco třetí ročník se obvykle zaměřuje na projektovou výuku, poslední ročník obvykle klade důraz na ukončení vzdělávání a získání potřebných certifikátů pro další studium.

irsko_jezero

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Irsku

Irské dobrodružství může zahrnovat irské tance, pěší túry nezapomenutelnou krajinou nebo jen poslech zvuků místního houslisty. V závislosti na tvých zájmech se navíc můžeš setkat s workshopy zahrnujícími všechny oblasti, včetně historie, psaní, dramatu, vyprávění příběhů a politiky! Můžeš se také zapojit do hurlingu a gaelského fotbalu, irských národních sportů! K dispozici je také mnoho dalších sportů, například basketbal, hokej, tenis, gymnastika, plavání a další. Mezi běžné společenské a kulturní aktivity patří také divadelní představení, debaty, kvízy, výstavy, filmy, diskotéky a výlety.

Typické jídlo

Irsko je světoznámé používáním brambor v pokrmech, jako je irský guláš, pastýřský koláč, slanina se zelím (s bramborami), boxty, coddle nebo colcannon! Očekávej, že vaše irské stolování bude pohodové a neformální, s kvalitními domácími produkty a zdravými surovinami. Irská kuchyně se navíc neustále vyvíjí a z jejích nejlepších kuchařských škol a od michelinských šéfkuchařů vycházejí úžasné nové recepty, takže se ti dostane lákavé směsice tradiční a moderní irské kuchyně!

irsko_svatek

Jazyk

Dominantním jazykem je angličtina, ale studenti se pravděpodobně setkají s lidmi, kteří mluví i irsky, což je druhý jazyk země. Sčítání lidu z roku 2006 ukázalo, že tímto jazykem hovoří 39 % obyvatel.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • kulturní a závěrečné soustředění v Irsku
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě tříměsíčního programu v Irsku je nutná znalost angličtiny minimálně na B1. Před odjezdem musíš absolvovat tzv. ELTiS test. Tato úroveň angličtiny je vyžadována kvůli stanoveným podmínkám umisťování cizinců do irských škol. Nicméně se neboj, když se ti test napoprvé nepovede, je možnost si ho zopakovat (za každý pokus se platí zvlášť zmiňovaných 500 Kč).

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Irsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Irsko mi otevřelo oči

„Celkově mě tento výměnný pobyt mega změnil a uvědomil jsem si nějaké věci, které jsem dříve bral jako samozřejmost. To, co mi umožnilo AFS je něco, co mi otevřelo oči a asi i změnilo život.“

– Kuba, tříměsíční pobyt v Irsku