Amerika je zemí přistěhovalců, zemí s velikou diverzitou lidí, kultur, stravy i sportů, zemí, v níž najdete nejrůznější typy podnebí i krajiny či terénu, jaké si jen dovedete představit. Popkultura je všudypřítomná; sport a zprávy dominují většině konverzací, tradice se výrazně liší v závislosti na konkrétním regionu, většinovém etniku a náboženství. Je skutečně obtížné obecně doporučit, co byste měli podniknout a poznat v zemi, kde se prakticky každé město, předměstí i velkoměsto  pyšní svojí jedinečnou přitažlivostí a svým životním stylem.

I když centrem života mládeže ve většině míst Spojených států je střední škola, nejrůznější možnosti pro mládež nabízejí také kluby komunitních a náboženských organizací (od divadla po šachy), dobrovolnické aktivity a programy pro mladé lidi vůbec. Sportovní kluby umožňují studentům po vyučování se pravidelně věnovat těm nejoblíbenějším sportům, jako je americký fotbal, kopaná, košíková, lehká atletika, baseball či roztleskávání. Davy fanoušků všeho věku pravidelně přitahují rovněž oblíbené středoškolské hry. Víkendy bývají ve znamení různých party, nakupování, nebo jen užívání si volna podle chuti. Mnoho rodin bere studium velmi vážně a přijetí na renomovanou školu je prestižní záležitostí. Zároveň s tím však rodiny vedou své děti také k tomu, aby při tom zároveň dokázaly mít radost ze života.

Lidé a komunita

Na programu AFS můžete být umístěni kdekoli na území Spojených států, každopádně se však většina hostitelských rodin studentů AFS vždy rekrutuje z malých měst a z předměstských oblastí. „Typická“ americká hostitelská rodiny prakticky neexistuje. Vaši hostitelé mohou být Afroameričané, Hispanoameričané, asijští Američané nebo potomci celé řady evropských národností či etnik. V domácnostech existují rozdílná pravidla, zvyklosti i doba jídla v závislosti na konkrétní rodině, snažte se tedy způsobu života vaší hostitelské rodiny přizpůsobit. Všeobecně se očekává, že dospívající budou v rodině pomáhat jak s přípravou jídel, tak i s ostatními domácími pracemi. Za hlavní denní jídlo v domácnosti je považována večeře, nicméně někdy jednotliví členové rodiny jedí jindy a jinde. Důvodem bývá náročný pracovní den či školní rozvrh, kdy různé formy jídla s sebou nejsou žádnou výjimkou.

Škola

Zvyklosti, rozvrhy, povinné předměty a podobné náležitosti se od jedné školy ke druhé často výrazně liší. Školní rok začíná v srpnu nebo v září a končí v květnu nebo v červnu (vyučování je zpravidla od 8 do 15 hodin) a obvykle bývá rozdělen na dvě pololetí. V rámci zahájení školního roku se studenti seznámí se svým studijním poradcem, který jim pomůže s výběrem pěti až šesti předmětů pro příslušné pololetí. Školní uniformy nejsou na většině veřejných škol vyžadovány.

Jazyk

Hlavním jazykem, kterým se hovoří ve Spojených státech, je angličtina. Hodně lidí však mluví také španělsky nebo některým dalším jazykem podle jejich etnického původu. Znalost angličtiny je v každém případě požadována.

View this post on Instagram

A post shared by AFS-USA (@afs_usa) on

View this post on Instagram

First burger in the US. Yeah. #passpeaceforward #afsusa

A post shared by John Christoph (@johnsuess) on

Strava

Od hamburgeru ke grilovanému kuřeti, od pizzy k těstovinám, od salátu k sushi. Prostě cokoliv a jakkoliv – přesně to je dnešní americká strava, American food. Etnická jídla všech možných chutí – mexická, italská, čínská, thajská, japonská, řecká, jaká si jen řeknete –  dostanete i v těch nejzapadlejších malých městech. Ale přesto všechno si nenechte ujít ani staré dobré americké pokrmy jako je párek v rohlíku, hot dog, dušené škeble či vývar z mušlí, jablkový koláč anebo jižanské „jídlo s duší“ – sladké brambory.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – USA

Studium v USA

Semestr na střední škole v USA

 • zeměUSA
 • Délka4–8 měsíců
 • CenaProgram z důvodu krize COVID-19 neproběhne - 266 000 Kč
 • Termíny programu
  • Led 2020 - Čvn 2020
  • Srp 2020 - Led 2021
  • Led 2021 - Čvn 2021
  • Srp 2021 - Led 2022
Top!
Studium v USA

Rok na střední škole v USA

 • zeměUSA
 • Délka8 a více měsíců
 • Cena299 000 Kč - 318 000 Kč
 • Termíny programu
  • Srp 2019 - Čvn 2020
  • Srp 2020 - Čvn 2021
  • Srp 2021 - Čvn 2022