years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Semestrální program od února 2024 je již uzavřen. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na semestrálním programu v Německu činí 15,6 až 18,6 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Další podmínkou je němčina na úrovni A2.

nemecko_semestr_rodina

Tvá hostitelská rodina

Žít budeš s největší pravděpodobností v malém městě nebo v prostředí německého venkova. Rodinný život je sice stále zásadní, nicméně Německo ti zároveň poskytne také prostor k nezávislejšímu životu, než je tomu v některých jiných zemích. Mladí lidé jsou vedeni k tomu, aby se dokázali samostatně postarat o své vlastní záležitosti. Buď však připraven na sdílení běžných domácích povinností.

nemecko_semestr_skola

Škola

Navštěvovat budeš nejspíše školu orientovanou primárně na přípravu k vysokoškolskému studiu, tedy gymnázium. Vyučování zde probíhá od 7:30/8:30 do 14 až 16 hodin. Vyučovací hodiny jsou koncipovány jako interaktivní a od tebe se očekává, že budeš klást otázky a že se zúčastníš diskuzí.

nemecko_semestr_zivot

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Německu

Mládež je v Německu vedena k aktivnímu přístupu k životu a díky tomu si můžeš vybírat z široké nabídky volnočasových aktivit. Během týdne se však mladí lidé věnují  především studiu, většinu sportovních i sociálních aktivit si tedy ponechávají převážně na víkend. Pokud jde o sport, nejoblíbenější je fotbal, následovaný různými formami turistiky a cyklistikou.

Typické jídlo

Německá kuchyně je často dosti vydatná a zpravidla odlišná v závislosti na regionu. V oblibě je červené maso, drůbež nebo ryba, jako přílohy brambory, knedlíky, nudle nebo rýže, každopádně pak zelenina. Německo je kromě jiného vyhlášené také množstvím druhů chleba, koláči Schwarzwälder Kirschtorte a kávou. Můžeš očekávat, že před jídlem někdo z tvé hostitelské rodiny řekne Gutten Appetit, což se rovná pozvání ke stolu, spojenému s přáním dobré chuti. Teplé jídlo bývá zpravidla jednou denně. Jídlo se podává v čase zavedeném rodinou a očekává se, že všichni členové rodiny pojedí spolu a k tomu že se také všichni včas dostaví.

nemecko_semestr_jazyk

Jazyk

Úředním jazykem je němčina, kterou začneš studovat díky jazykovým kurzům, které budeš mít ve tvé místní dobrovolnické skupině AFS.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • jízdenka na vlak či autobus
 • vyzvednutí na místě příjezdu
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové a závěrečné soustředění v Německu
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě semestrálního programu v Německu je nutná znalost němčiny na úrovni A2 (komunikativní úroveň).

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Německu i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Rok plný nových zkušeností

„Jeden z největších přínosů pobytu v hostitelské rodině bylo pro mě rozšíření mých mezilidských dovedností a poznání nových lidí. Byl jsem vystaven různým způsobům života a názorům, což mi pomohlo lépe porozumět různorodosti a respektovat odlišnosti. Vytvořil jsem si také dlouhodobá přátelství s lidmi ze školy i s místními mladými lidmi.“

– Vítek, semestrální pobyt v Německu