Maďarsko je hrdá země, ležící na rozhraní mezi východní Evropou a Západem. Nádherné hlavní město Budapešť, nazývané Paříž Východu, druhá nejdelší řeka Evropy Dunaj a rovinatý, jen mírně zvlněný profil venkovské krajiny spoluvytvářejí unikátní obraz této krásné země. Nenechte si ujít ani tradiční maďarské oslavy svátků, při nichž je osou příběhu většinou jídlo.

Studium bere maďarská středoškolská mládež velmi vážně, všichni se pilně a zodpovědně připravují na zkoušku dospělosti – maturitu – která je rozhodující pro přijetí na univerzitu. Ve zbývajícím volném čase se studenti účastní nejrůznějších aktivit, organizovaných školou nebo jejich domácí komunitou, jako sportování (fotbal, basketbal a volejbal jsou nejpopulárnější), dramatické kroužky nebo kluby lidového tance či hudby. Víkendy, to je zpravidla chození do kina, na party nebo vzájemné návštěvy kamarádů a přátel.

A photo posted by 🇮🇩🇭🇺 (@sekar11198) on

Hostitelská rodina & komunita

Svůj pobyt prožijete pravděpodobně v bezprostředním okolí Budapešti nebo některého z dalších velkých měst. Nicméně vaše hostitelská rodina se může najít i někde na venkově. Profil běžné maďarské rodiny je více méně tradiční: všichni se podílejí na chodu domácnosti a víkendy tráví společně.

Škola

Většina studentů AFS navštěvuje veřejnou střední školu, gimnázium, vyloučeno však není ani umístění na střední odborné škole (szakközépiskola). Školní rok trvá od září do poloviny června s rozdělením na dvě pololetí. Denní vyučování je od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin.

Strava

Bezkonkurenčně nejpopulárnějším jídlem je proslulý maďarský guláš, což je dušené maso, brambory a nepostradatelná paprika. Brambory nebo nudle jsou typickými přílohami maďarských pokrmů, kromě toho však existuje také množství druhů skvělého chleba a ostatního pečiva. Klasická maďarská jídla jsou poněkud sytější a vydatnější, stravovací zvyklosti se však postupem času mění a strava je dnes mnohem lehčí, než tomu bylo ještě v nedávné minulosti, aniž by sebeméně pozbyla své jedinečné chutnosti. Zásluhu na tom má nejen proslavená maďarská paprika, ale i množství dalšího koření a speciálních zálivek.

🌛✨✨

A photo posted by 🇮🇩🇭🇺 (@sekar11198) on

Jazyk

Maďarština, magyar, je úředním jazykem. Je to řeč příbuzná s finštinou a estonštinou. Z cizích jazyků je nejrozšířenější angličtina spolu s němčinou, v zemi je rovněž uznáváno několik jazyků menšin. V úvodních měsících vašeho pobytu budete mít možnost navštěvovat kurzy maďarského jazyka, jehož předchozí znalost není pro přijetí na program AFS v Maďarsku podmínkou. Jakoukoli předodjezdovou jazykovou přípravu však lze samozřejmě jen doporučit.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Maďarsko