years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Roční program do Finska s odletem v srpnu 2024 je již uzavřen. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu ve Finsku činí 15,8 až 18,8 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost komunikativní angličtiny. Základy finštiny budou výhodou.

Tvá hostitelská rodina

Rodina je pro Finy velmi důležitá a na práci v domácnosti se podílejí všichni její členové. Finové zpočátku působí plaše a rezervovaně, ale jakmile se blíže poznáte, brzy roztají. Mají v oblibě zdravý selský rozum, nedělají zbytečné dusno a jsou rádi, když věci fungují, jak mají.

Škola

Finsko má jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, můžeš tedy očekávat, že hodiny ve škole pro tebe budou poutavé i náročné zároveň. Budeš navštěvovat veřejnou střední školu (lukio), kde je celý školní rok, trvající od půli srpna do konce května, rozčleněn do pěti nebo šesti částí. V každé z oněch částí budeš intenzivně studovat finštinu, švédštinu, cizí jazyky, matematiku, přírodní vědy, psychologii, umění, hudbu, historii a zeměpis. K učitelům není třeba se chovat striktně formálně, oslovovat je dokonce můžeš křestním jménem.

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka ve Finsku

Finské mládeži je dopřávána značná míra nezávislosti. V zimě si ráda užívá trávení volného času ve volné přírodě. Mezi její oblíbené sportovní aktivity patří cyklistika, plachtění, lyžování, fotbal, lehká atletika a finská odrůda baseballu pesäpallo. Tvý budoucí finští kamarádi budou pravděpodobně navštěvovat středoškolské hodiny tance na moderní i tradiční hudbu, nazývané vanhojen tanssit.

Typické jídlo

Stolování je ve Finsku méně formální než v některých jiných zemích, je tedy možné, že během týdne si budete jídlo připravovat i konzumovat samostatně. Během víkendu pak hodně rodin obědvá společně, při čemž se probírá vše, na co v uplynulém týdnu nezbyl čas. Jídla bývají spíše jednoduchá, leč výživná, nechybí maso, ryby, brambory, těstoviny, chléb a mléčné výrobky. Káva coby nejoblíbenější nápoj i mezi dospívajícími se popíjí často se sladkým pšeničným chlebem zvaným pulla.

Jazyk

Úředním a hlavním jazykem ve Finsku je finština. Úředním jazykem je rovněž švédština a oběma jazyky se mluví v dvojjazyčných oblastech. Komunikativní znalost angličtiny vám hlavně zpočátku určitě pomůže. Pro první měsíce vašeho pobytu ti AFS pomůže najít vhodné jazykové kurzy, nebo ti poskytne materiály k samostatnému studiu před odjezdem na program.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • kulturní, pololetní a závěrečné soustředění ve Finsku
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu ve Finsku je doporučována komunikativní znalost angličtiny. Základy finštiny budou výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
ve Finsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„…….“

– Klárka, roční pobyt ve Finsku