Většina švédského území, sahajícího až k polárnímu kruhu, je pokryta lesy a jeho mořské pobřeží je nejdelší v Evropě. Švédové jsou s přírodou úzce spjati. Po dlouhé zimě, když konečně přijdou teplejší měsíce, si místní obyvatelé užívají pobyt venku na čerstvém vzduchu – plavou, provozují pěší turistiku a rádi navštěvují příbuzné a přátele. V létě zde můžete zažít jedinečný přírodní úkaz midnattsol, neboli půlnoční slunce, kdy téměř 2 měsíce slunce vůbec nezapadá a světlo je tak po celý den. Švédové se angažují v udržitelném rozvoji, což z nich dělá světového lídra v oblasti organického zemědělství, recyklování a využití obnovitelných energií.

Většina mladých lidí ve Švédsku chodí na koncerty, do kina a ráda se setkává s přáteli. Kolo jako hlavní dopravní prostředek je zde zcela běžné. Po škole a o víkendech můžete navštěvovat různá mládežnická centra zvaná fritidsgård, kde lze svobodně pobývat, hrát hry a setkávat se s přáteli.  Milovníci sportu si ve Švédsku skutečně užijí – budou mít spoustu příležitostí zahrát si lední hokej, fotbal, či tenis nebo si zalyžovat.

Lidé a komunita

I když většina hostitelských rodin žije na venkově nebo v malých městech, vaše umístění ve Švédsku může být kdekoli. Vzájemný respekt mezi dětmi a dospělými je ve švédské rodině budován a rozvíjen již od útlého věku. Švédové si cení jak svobodu, tak odpovědnost, takže i vaše odpovědnost a povinnosti budou tyto hodnoty reflektovat. Domácí povinnosti v malých, vždy čistě uklizených domcích jsou obvykle mezi členy rodiny vyváženě rozděleny.

Škola

Školní rok začíná ve Švédsku v polovině srpna a končí v polovině června. Denní vyučování trvá od 8 do 15 nebo 16 hodin, i když rozvrhy tříd se liší podle konkrétního programu. Váš školní rozvrh bude sestaven podle již absolvovaných předmětů a s přihlédnutím k vašim zájmům. Švédské školy disponují pestrou nabídkou studijních programů, mezi nimiž se velkému zájmu těší přírodní a společenské vědy. Vy bez ohledu na vaše preference každopádně počítejte se švédštinou, angličtinou a matematikou.

Jazyk

I když Švédové samozřejmě mluví švédštinou, bezmála 90% z nich ovládá také angličtinu, neboť ta je již od roku 1849 povinná. Nemálo Švédů navíc ovládá ještě třetí i čtvrtý jazyk. Před zahájením vašeho pobytu švédštinu ovládat nemusíte, nicméně aspoň nějaký základ vám bez diskuzí bude ku prospěchu. AFS vám v jazykové výuce před zahájením i v začátku vašeho pobytu pomůže poskytnutím materiálů, kontaktů a jazykových lekcí.

Strava

Běžná švédská jídla zahrnují brambory, sýry, mořské plody, maso, čerstvou zeleninu, saláty a sendviče. Známý švédský stůl, Smorgasbord, je obvyklý při výjimečných příležitostech. Masové kuličky, brusinky a uzený losos patří mezi oblíbené delikatesy.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Švédsko