years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu v Turecku činí 15 až 17 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost angličtiny.

Tvá hostitelská rodina

Kdekoliv budeš svůj pobyt v Turecku trávit, vždy to bude v některém z pěti největších tureckých měst – Adana, Izmir, Eskisehir, Istanbul, Ankara – nebo v jeho bezprostředním okolí. Je zvykem, že večery tráví turecké rodiny pohromadě společnou večeří, sledováním televize a popíjením čaje. Co můžeš také očekávat, to jsou časté návštěvy přátel a příbuzných, přicházejících na kávu, na čaj a především na popovídání.

Škola

S největší pravděpodobností budeš navštěvovat anatolijskou střední školu zaměřenou na přípravu k vysokoškolskému studiu. Typický školní den trvá 7 nebo 8 hodin a umožňuje žákům zaměřit se na matematiku, na vědu nebo humanitně. Většinou se jedná o veřejné školy, ale vyloučeno není ani umístění na škole soukromé.

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Turecku

Nejpopulárnějším sportem v Turecku je fotbal, ať už jako divácká zábava, nebo aktivně provozovaný. Snadno zde však najdeš kamarády i na volejbal nebo na basketbal, stejně jako k výletům na kole nebo ke společnému plavání. Ve volném čase je mládeží oblíbené chození do kina, pořádání pikniků a vzájemné navštěvování.

Typické jídlo

Turecká strava je kombinací středomořské a středněvýchodní kuchyně, je poměrně sytá a zároveň velmi pestrá. Nejpoužívanější zeleninou je baklažán neboli lilek, často ve směsi s masem jako shish kebab. Jídla v západní části jsou připravována převážně na olivovém oleji s použitím bylinek, zatímco na východě převažuje orientace na maso, často silně kořeněné. Obecně nejužívanějšími surovinami jsou jehněčí, hovězí a rýže, v přímořských oblastech pak rovněž ryby a mořské plody. Pokud máte rádi sladké, pak jste na té nejlepší adrese, Turecko je svými dezerty, jako například baklava, svým sladkým pečivem a mléčnými pudinky proslulé.

Jazyk

Úředním jazykem je turečtina, mnoho lidí v Turecku však hovoří také anglicky, francouzsky, německy nebo italsky. Každopádně alespoň komunikativní znalost angličtiny vám do začátku hodně pomůže. Dále vám pak AFS poskytne úvodní jazykové kurzy, s následným individuálním studiem turečtiny vám pomohou místní dobrovolníci.

Co je zahrnuto v ceně programu:

  • letenka
  • vyzvednutí na letišti
  • umístění do hostitelské rodiny
  • ubytování v hostitelské rodině
  • strava
  • nalezení vhodné školy
  • individuální kontaktní osoba pro studenta
  • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
  • 24/7 podpora v naléhavých případech
  • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
  • asistence s přihlašovacím procesem
  • asistence s vyřízením víza
  • průběžná podpora od lokální AFS komunity
  • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
  • doprava do školy
  • školní pomůcky a materiály
  • předodjezdové soustředění v České republice
  • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Turecku
  • soustředění po návratu do České republiky
  • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Turecku je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy (nebo pokročilá úroveň) turečtiny mohou být výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Turecku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„…“

– Lena, roční pobyt v Turecku