Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na ročním programu v Turecku činí 15 až 17 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost angličtiny.
Věkový limit pro účast na ročním programu v Turecku činí 15 až 17 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost angličtiny.
Kdekoliv budeš svůj pobyt v Turecku trávit, vždy to bude v některém z pěti největších tureckých měst – Adana, Izmir, Eskisehir, Istanbul, Ankara – nebo v jeho bezprostředním okolí. Je zvykem, že večery tráví turecké rodiny pohromadě společnou večeří, sledováním televize a popíjením čaje. Co můžeš také očekávat, to jsou časté návštěvy přátel a příbuzných, přicházejících na kávu, na čaj a především na popovídání.
S největší pravděpodobností budeš navštěvovat anatolijskou střední školu zaměřenou na přípravu k vysokoškolskému studiu. Typický školní den trvá 7 nebo 8 hodin a umožňuje žákům zaměřit se na matematiku, na vědu nebo humanitně. Většinou se jedná o veřejné školy, ale vyloučeno není ani umístění na škole soukromé.
Nejpopulárnějším sportem v Turecku je fotbal, ať už jako divácká zábava, nebo aktivně provozovaný. Snadno zde však najdeš kamarády i na volejbal nebo na basketbal, stejně jako k výletům na kole nebo ke společnému plavání. Ve volném čase je mládeží oblíbené chození do kina, pořádání pikniků a vzájemné navštěvování.
Turecká strava je kombinací středomořské a středněvýchodní kuchyně, je poměrně sytá a zároveň velmi pestrá. Nejpoužívanější zeleninou je baklažán neboli lilek, často ve směsi s masem jako shish kebab. Jídla v západní části jsou připravována převážně na olivovém oleji s použitím bylinek, zatímco na východě převažuje orientace na maso, často silně kořeněné. Obecně nejužívanějšími surovinami jsou jehněčí, hovězí a rýže, v přímořských oblastech pak rovněž ryby a mořské plody. Pokud máte rádi sladké, pak jste na té nejlepší adrese, Turecko je svými dezerty, jako například baklava, svým sladkým pečivem a mléčnými pudinky proslulé.
Úředním jazykem je turečtina, mnoho lidí v Turecku však hovoří také anglicky, francouzsky, německy nebo italsky. Každopádně alespoň komunikativní znalost angličtiny vám do začátku hodně pomůže. Dále vám pak AFS poskytne úvodní jazykové kurzy, s následným individuálním studiem turečtiny vám pomohou místní dobrovolníci.
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
V případě ročního programu v Turecku je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy (nebo pokročilá úroveň) turečtiny mohou být výhodou.
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
„…“
– Lena, roční pobyt v Turecku