years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Uzávěrku přihlášek na roční program do Turecka s odletem v září 2024 prodlužujeme do 30. 4. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu v Turecku činí 15 až 17 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost angličtiny.

Tvá hostitelská rodina

Kdekoliv budeš svůj pobyt v Turecku trávit, vždy to bude v některém z pěti největších tureckých měst – Adana, Izmir, Eskisehir, Istanbul, Ankara – nebo v jeho bezprostředním okolí. Je zvykem, že večery tráví turecké rodiny pohromadě společnou večeří, sledováním televize a popíjením čaje. Co můžeš také očekávat, to jsou časté návštěvy přátel a příbuzných, přicházejících na kávu, na čaj a především na popovídání.

Škola

S největší pravděpodobností budeš navštěvovat anatolijskou střední školu zaměřenou na přípravu k vysokoškolskému studiu. Typický školní den trvá 7 nebo 8 hodin a umožňuje žákům zaměřit se na matematiku, na vědu nebo humanitně. Většinou se jedná o veřejné školy, ale vyloučeno není ani umístění na škole soukromé.

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Turecku

Nejpopulárnějším sportem v Turecku je fotbal, ať už jako divácká zábava, nebo aktivně provozovaný. Snadno zde však najdeš kamarády i na volejbal nebo na basketbal, stejně jako k výletům na kole nebo ke společnému plavání. Ve volném čase je mládeží oblíbené chození do kina, pořádání pikniků a vzájemné navštěvování.

Typické jídlo

Turecká strava je kombinací středomořské a středněvýchodní kuchyně, je poměrně sytá a zároveň velmi pestrá. Nejpoužívanější zeleninou je baklažán neboli lilek, často ve směsi s masem jako shish kebab. Jídla v západní části jsou připravována převážně na olivovém oleji s použitím bylinek, zatímco na východě převažuje orientace na maso, často silně kořeněné. Obecně nejužívanějšími surovinami jsou jehněčí, hovězí a rýže, v přímořských oblastech pak rovněž ryby a mořské plody. Pokud máte rádi sladké, pak jste na té nejlepší adrese, Turecko je svými dezerty, jako například baklava, svým sladkým pečivem a mléčnými pudinky proslulé.

Jazyk

Úředním jazykem je turečtina, mnoho lidí v Turecku však hovoří také anglicky, francouzsky, německy nebo italsky. Každopádně alespoň komunikativní znalost angličtiny vám do začátku hodně pomůže. Dále vám pak AFS poskytne úvodní jazykové kurzy, s následným individuálním studiem turečtiny vám pomohou místní dobrovolníci.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Turecku
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Turecku je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy (nebo pokročilá úroveň) turečtiny mohou být výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Turecku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„…“

– Lena, roční pobyt v Turecku