years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Uzávěrku přihlášek na roční program do Jihoafrické republiky s odletem v červenci 2024 prodlužujeme do 23. 2. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu v Jihoafrické republice činí 14 až 18,6 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost komunikativní angličtiny.

south_africa_hike

Tvá hostitelská rodina

Budeš mít možnost bydlet s rodinou, která mluví jedním z jedenácti jazyků Jihoafrické republiky a samozřejmě angličtinou. Členové rodiny tě budou nejspíš často objímat a otevřeně vyjadřovat své pocity. Zdvořilost je velmi důležitá. Náboženství hraje také významnou roli ve většině jihoafrických rodin a účast na nějaké formě náboženských shromáždění je velmi obvyklá každý týden. V současné době studenty umisťujeme pouze v Kapském městě.

south_africa_uniforms

Škola

Školy v Jihoafrické republice jsou přísné, ale často jednodušší než u nás v České republice. Studenti nosí uniformy a chovají s k učitelům s velkým respektem. V rámci studijního programu si můžeš vybrat umístění do státní či soukromé školy (u soukromých škol prosím počítej s vyšším poplatkem za program). Je běžné, že si studenti mohou vybrat předmětové zaměření (přírodovědné, umělecké, technické atd.) Školní den začíná mezi 7.30 a 8. hodinou a končí obvykle mezi 14. či 15. hodinou. Angličtina je hlavním mluveným jazykem ve většině škol. Pokud chceš zažít jazykovou školu v afrikánštině, informuj AFS.

south_africa_most

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Jihoafrické republice

Teenageři v Jihoafrické republice se většinou stýkají ve škole a společně se věnují studiu, školním projektům či sportu. Zbylý volný čas často tráví s rodinou a povídáním si s přáteli o filmech a sportu. Pokud miluješ sport, Jihoafrická republika je bezvadné místo pro fotbal, ragby, kriket a nohejbal.

Typické jídlo

Maso je základem jihoafrické stravy, ačkoli kuchyně se velmi liší podle etnického původu hostitelské rodiny. Jihoafričané milují grilování nebo braais, pomalu grilované steaky, kotlety a pikantní klobásy (boerewors) na horkém uhlí. Mnoho Jihoafričanů si také pochutnává na sušeném masovém občerstvení zvaném bilton nebo kukuřičné kaši (pap) s masem nebo zeleninou.

south_africa_arrival

Jazyk

V Jihoafrické republice je 11 oficiálních jazyků. Nějací lidé mluví všemi 11 jazyky plynule. Zulu, xhosa, sotho a afrikánština jsou nejčastějšími jazyky hostitelských rodin. Angličtina je ale široce používaná. Bude užitečné mít základní či komunikativní znalost angličtiny.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Jihoafrické republice
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Jihoafrické republice je doporučována komunikativní znalost angličtiny.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Jihoafrické republice i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Rok v Jihoafrické republice

„Měla jsem příležitost se seznámit s různými etnickými skupinami a poznávat jejich tradiční zvyky, tance a hudbu. Byla jsem také svědkem několika místních festivalů, které mi umožnily hlouběji proniknout do místní kultury.“

– Bára, roční pobyt v Jihoafrické republice