Uzávěrku přihlášek na ročním program od ledna 2023 do Jihoafrické republiky bude přibližně k 30. září 2022. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.
Rok na střední škole v Jihoafrické republice
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na ročním programu v Jihoafrické republice činí 14 až 18,6 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost komunikativní angličtiny.

Tvá hostitelská rodina
Budeš mít možnost bydlet s rodinou, která mluví jedním z jedenácti jazyků Jihoafrické republiky a samozřejmě angličtinou. Členové rodiny tě budou nejspíš často objímat a otevřeně vyjadřovat své pocity. Zdvořilost je velmi důležitá. Náboženství hraje také významnou roli ve většině jihoafrických rodin a účast na nějaké formě náboženských shromáždění je velmi obvyklá každý týden. V současné době studenty umisťujeme pouze v Kapském městě.

Škola
Školy v Jihoafrické republice jsou přísné, ale často jednodušší než u nás v České republice. Studenti nosí uniformy a chovají s k učitelům s velkým respektem. V rámci studijního programu si můžeš vybrat umístění do státní či soukromé školy (u soukromých škol prosím počítej s vyšším poplatkem za program). Je běžné, že si studenti mohou vybrat předmětové zaměření (přírodovědné, umělecké technické atd.) Školní den začíná mezi 7.30 a 8 hodinou a končí obvykle mezi 14 či 15 hodinou. Angličtina je hlavním mluveným jazykem ve většině škol. Pokud chceš zažít jazykovou školu v afrikánštině, informuj AFS.

Každodenní život
Každodenní život středoškoláka v Jihoafrické republice
Teenageři v Jihoafrické republice se většinou stýkají ve škole a společně se věnují studiu, školním projektů či sportu. Zbylý volný čas často tráví s rodinou a povídáním si s přáteli o filmech a sportu. Pokud miluješ sport, Jihoafrická republika je bezvadné místo pro fotbal, ragby, kriket a nohejbal.
Typické jídlo
Maso je základem jihoafrické stravy, ačkoli kuchyně se velmi liší podle etnického původu hostitelské rodiny. Jihoafričané milují grilování nebo braais, pomalu grilované steaky, kotlety a pikantní klobásy (boerewors) na horkém uhlí. Mnoho Jihoafričanů si také pochutnává na sušeném masovém občerstvení zvaném bilton nebo kukuřičné kaši (pap) s masem nebo zeleninou.

Jazyk
V Jihoafrické republice je 11 oficiálních jazyků. Nějací lidé mluví všemi 11 jazyky plynule. Zulu, xhosa, sotho a afrikánština jsou nejčastějšími jazyky hostitelských rodin. Angličtina je ale široce používaná. Bude užitečné mít základní či komunikativní znalost angličtiny.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Jihoafrické republice
- soustředění po návratu do České republiky
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě ročního programu v Jihoafrické republice je doporučována komunikativní znalost angličtiny.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů

Dobrovolnictví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
„…….“
– Bára, roční pobyt v Jihoafrické republice