years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Uzávěrka přihlášek na roční program do Hongkongu s odletem v srpnu 2024 bude přibližně k 31. 1. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu v Hongkongu činí 15,6 až 17 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Podmínkou účasti na programu je znalost angličtiny na komunikativní úrovni.

Tvá hostitelská rodina

Nejspíše budeš žít přímo ve městě, nebo případně v některé vzdálenější oblasti na pevnině. V rodinách většinou oba rodiče dlouho do večera pracují, prarodiče zpravidla žijí v menším, ale vlastním prostoru spolu s rodinou. Respektování rodičů v hostitelské rodině a čas trávený společně jsou zde věci velmi důležité. Ve všední dny jsou preferovány společné večeře doma, zato o víkendech je zvykem jíst venku. Především to platí o nedělním obědě (yum cha), po němž může následovat třeba výlet do pevninské Číny.

Škola

Budeš navštěvovat střední školu, v níž jsou předměty vyučovány buď v angličtině (EMI), nebo v čínštině (CMI). EMI a CMI jsou veřejné střední školy s pevnou skupinou klíčových předmětů a s dalšími volitelným předměty jako cestovní ruch, hudba nebo čínská literatura. Tvá škola určitě bude výrazně akademicky orientovaná, což také znamená, že vyučování v ní bude intenzivní a náročné. Školní rok začíná v září a končí v červnu, vyučování trvá zpravidla 8 hodin denně, většina předmětů je vyučována formou přednášek. Studenti nosí školní uniformy

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Hongkongu

Mladí lidé v Hongkongu berou velmi vážně především vzdělání. Volný čas tráví většinou se svými rodinami nebo návštěvami poblíž bydlících příbuzných. Pro volný čas mají k dispozici množství nejrůznějších klubů, zaměřených na netbal (anglosaská odrůda ženského basketbalu), lehkou atletiku, společenskou diskuzi, divadlo, historii a další volnočasové aktivity. Pro tebe to krom jiného představuje i příležitost k navázání nových přátelství. Budeš-li večer s přáteli vyrážet z domova, můžeš také zkusit třeba zdejší karaoke.

Typické jídlo

Hongkong nabídne tvým chuťovým buňkám spousty potěšení. V hlavních jídlech vždy najdeš rybu, maso, vejce, zeleninu a k tomu rýži nebo nudle. Většina jídel je připravována na rozpáleném oleji nebo v páře. Saláty, syrová zelenina a mléčné výrobky, jako mléko nebo sýry, jsou v Hongkongu k dostání, nejsou však příliš běžné. Hodně studentů si přináší do školy k obědu rýži s masem z domova.

Jazyk

Jak angličtina, tak čínština (většinou kantonská) jsou v Hongkongu úředními jazyky. Očekává se, že při příjezdu budeš mít alespoň základní znalost angličtiny a že budeš připraven/a učit se a naučit se kantonštinu. K tomu ti v úvodní části programu AFS poskytne jazykový kurz kantonštiny.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Hongkongu
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Hongkongu je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy kantonštiny mohou být výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Hongkongu i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„…“

– Ondra, roční pobyt v Hongkongu