years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Uzávěrku přihlášek na roční program do Hongkongu s odletem v srpnu 2024 prodlužujeme do 24. 3. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu v Hongkongu činí 15,6 až 17 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Podmínkou účasti na programu je znalost angličtiny na komunikativní úrovni.

Tvá hostitelská rodina

Nejspíše budeš žít přímo ve městě, nebo případně v některé vzdálenější oblasti na pevnině. V rodinách většinou oba rodiče dlouho do večera pracují, prarodiče zpravidla žijí v menším, ale vlastním prostoru spolu s rodinou. Respektování rodičů v hostitelské rodině a čas trávený společně jsou zde věci velmi důležité. Ve všední dny jsou preferovány společné večeře doma, zato o víkendech je zvykem jíst venku. Především to platí o nedělním obědě (yum cha), po němž může následovat třeba výlet do pevninské Číny.

Škola

Budeš navštěvovat střední školu, v níž jsou předměty vyučovány buď v angličtině (EMI), nebo v čínštině (CMI). EMI a CMI jsou veřejné střední školy s pevnou skupinou klíčových předmětů a s dalšími volitelným předměty jako cestovní ruch, hudba nebo čínská literatura. Tvá škola určitě bude výrazně akademicky orientovaná, což také znamená, že vyučování v ní bude intenzivní a náročné. Školní rok začíná v září a končí v červnu, vyučování trvá zpravidla 8 hodin denně, většina předmětů je vyučována formou přednášek. Studenti nosí školní uniformy

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Hongkongu

Mladí lidé v Hongkongu berou velmi vážně především vzdělání. Volný čas tráví většinou se svými rodinami nebo návštěvami poblíž bydlících příbuzných. Pro volný čas mají k dispozici množství nejrůznějších klubů, zaměřených na netbal (anglosaská odrůda ženského basketbalu), lehkou atletiku, společenskou diskuzi, divadlo, historii a další volnočasové aktivity. Pro tebe to krom jiného představuje i příležitost k navázání nových přátelství. Budeš-li večer s přáteli vyrážet z domova, můžeš také zkusit třeba zdejší karaoke.

Typické jídlo

Hongkong nabídne tvým chuťovým buňkám spousty potěšení. V hlavních jídlech vždy najdeš rybu, maso, vejce, zeleninu a k tomu rýži nebo nudle. Většina jídel je připravována na rozpáleném oleji nebo v páře. Saláty, syrová zelenina a mléčné výrobky, jako mléko nebo sýry, jsou v Hongkongu k dostání, nejsou však příliš běžné. Hodně studentů si přináší do školy k obědu rýži s masem z domova.

Jazyk

Jak angličtina, tak čínština (většinou kantonská) jsou v Hongkongu úředními jazyky. Očekává se, že při příjezdu budeš mít alespoň základní znalost angličtiny a že budeš připraven/a učit se a naučit se kantonštinu. K tomu ti v úvodní části programu AFS poskytne jazykový kurz kantonštiny.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Hongkongu
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Hongkongu je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy kantonštiny mohou být výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Hongkongu i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„…“

– Ondra, roční pobyt v Hongkongu