Klub odborných školitelů a školitelek (zkráceně „KOŠ“) je dobrovolnická skupina v rámci AFS Mezikulturní programy, o.p.s., která poskytuje vzdělávací příležitosti uvnitř i vně AFS. Hledáme vášnivé dobrovolníky*ce, kteří*é chtějí posilovat komunitu AFS prostřednictvím neformálního vzdělávání! KOŠ je pro nás klíčová součást týmu, který pomáhá rozvíjet dovednosti a znalosti potřebné k naplnění mise AFS.

Nabídka školení pro dobrovolníky AFS

Plánujeme školení po celý školní rok – některá pravidelně, některá jen občas. Chceš se zapojit do jejich přípravy nebo ti nějaké v kalendáři chybí? Ozvi se!

Úvodní školení pro nové dobrovolnictvo

Chceš nahlédnout do světa AFS? Na úvodním školení se dozvíš, kdo jsme, co děláme a hlavně – proč to děláme! Prohloubíš své znalosti o mezikulturním vzdělávání a objevíš všechny příležitosti, které tě v AFS čekají. Připrav se, je jich spousta!

Školení kontaktních osob

Máš zájem stát se oporou pro zahraničních studující, kteří tráví svůj program s AFS v Česku? Naučíme tě vše o roli kontaktní osoby, jak přistupovat k různým situacím a jak nejlépe podporovat naše zahraniční studující. Vše si vyzkoušíme na příkladech a ukážeme si i modelové situace.

Jak pochopit odlišné kultury

Ponoř se hlouběji do mezikulturního vzdělávání. Na tomto školení získáš vhled do mezikulturní psychologie a prozkoumáme vztah jedince a společnosti. Pochopíš, proč je práce AFS tak unikátní a jak skrze aktivity, které děláme, naplňujeme naši misi.

Cesta školitele

Start v KOŠi:

Každé jaro probíhá oficiální nábor školitelů, pokud se však chceš přidat i v průběhu roku, stačí napsat e-mail na [email protected]:

 • tvoji motivaci (proč se chceš přidat do KOŠe)
 • tvé časové možnosti
 • tvé případné zkušenosti se školeními

Pokud vše zapadne, vybereš si min. 2 náslechová školení, kde budeš mít možnost vnímat školení více z pohledu školitelství a také si budeš moci přímo vyzkoušet některé aktivity.

Po náslechových školeních si dáme zpětnou vazbu, zjistíme, jestli je KOŠ momentálně to pravé ořechové pro tebe, jak se v tom cítíš, zda máš dostatečné skills a na čem případně ještě můžeme zapracovat. A jestli si vše sedne, můžeš si začít říkat školitel junior.

Pravidla pro školitelství juniora:
 • odškolí min. 3 školení ročně ze sekce ZÁKLADY či AFS a min. 1 školení ročně ze sekce SOFT SKILLS (z toho min. 1 výjezd ročně i mimo Prahu v rámci celé ČR)
 • důkladně nastuduje veškeré materiály ke školením nejpozději 1 týden před plánovaným školením
 • aktivně se podílí na přípravě Megavíkendu v oblasti vzdělávání (buď jako organizační podpora nebo jako samostatný školitel*ka)
 • aktivní účast na teambuildingu a vzdělávacích akcí pro KOŠ (cca 2x ročně)
Pravidla pro školitele seniora:
 • stejná pravidla jako pro školitele juniora
 • absolvuje Training for Trainers (jedná se o školitelský trénink v zahraničí, kde vyšleme každý rok vybrané KOŠisty dle celkového přístupu v KOŠi i s ohledem na počet volných míst)
 • připraví alespoň 1 samostatný workshop na Hnízdě či Megavíkendu ročně
 • přímo se podílí na vzdělávacím konceptu organizace (upravuje školení a metodiku, vymýšlí nové aktivity, organizuje speciální workshopy, poskytuje zpětnou vazbu školitelům na vybraných školeních, příp. i na soustředěních)
Profil ideálního KOŠisty nebo KOŠistky:
 • zodpovědnost (klišé, ale fakt nejdůležitější!)
 • nadšení a motivace pro neformální vzdělávání (budou se ti hodit i dobré znalosti o AFS a mezikulturním vzdělávání)
 • chceš pracovat na prohlubování svých školitelských dovedností (prezentační, komunikační,…)
278877714_1195433771267498_1685361070246885662_n

Kontakt

Veronika Poslušná

KOORDINÁTORKA ORGANIZAČNÍHO ROZVOJE

E: [email protected]
M: 731 576 097