Španělsko je místem, kde se potkává Evropa s Afrikou a Středomoří s Atlantikem. Má fascinující historii, rozmanitou kulturu a pět úředních jazyků. Země je jedinečná množstvím místních kuchyní, životním stylem, festivaly, architekturou i hudbou. Projděte se jejími barvami hýřícími městy a vesnicemi, zastavte se u některého z pouličních prodejců a ochutnejte horké churros, smažené skořicové tyčinky, které se namáčejí do horké čokolády.

Nejpopulárnějším sportem je fotbal se spoustou fanoušků, vášnivě oddaných národnímu týmu La Roja. Hodně volného času mládeže si vezme cyklistika a basketbal, ale i přednášky a koncerty. O víkendu přijdou na řadu také party, kina, posezení v kavárnách nebo setkávání na místních náměstích.

Lidé a komunita

Žít budete pravděpodobně v některé městské nebo příměstské oblasti Španělska, případně Kanárských nebo Baleárských ostrovů. Mnoho rodin obědvá a večeří společně. Užijete si tradici dlouhých obědů o několika chodech i s polední siestou (pokud ovšem budete moci zajít na oběd domů a pak si zdřímnout). Širší rodiny i vzdálenější příbuzní se vzájemně zvou k velkým víkendovým setkáním.

A photo posted by AFS MIL 🇧🇪 (@afsmil) on

A photo posted by Josh Mayo (@jvamayo) on

Škola

Navštěvovat budete pravděpodobně veřejnou střední školu s kombinací předmětů jako španělština, literatura, tělesná výchova aj. Vyučování probíhá od pondělí do pátku denně od 8 do 15 hodin, někdy přibudou ještě dodatečné hodiny odpoledne. Obvyklé je, že studenti své učitele oslovují křestním jménem.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, ale úředně uznávané jsou i regionální jazyky: katalánština, baskičtina, galicijština a okrajově i aranéština. Španělé jsou tedy národem vícejazyčným a díky tomu zhruba 70% studentů AFS ve Španělsku žije v dvojjazyčných komunitách, kde španělština není hlavním, primárním jazykem ani ve škole, ani v hostitelské rodině. Studium španělštiny ve škole však je každopádně povinné a také většina obyvatelstva je bilingvní, takže o možnost praktikovat svou španělštinu v žádném případě nepřijdete. Pro jazykovou přípravu na pobyt ve Španělsku nabízí AFS jazykové kurzy Rosetty Stone.

A photo posted by Josh Mayo (@jvamayo) on

Strava

Zatímco každý region ve Španělsku má své gastronomické speciality, španělská kuchyně jako taková má v podstatě středomořský charakter: množství olivového oleje, česnek, cibule, rajčata a pepř. Hlavním denním jídlem je oběd, který se podává mezi druhou a třetí hodinou odpolední, zatímco večeře může začínat až někdy okolo deváté hodiny večerní, až když je celá rodina pohromadě. Ryba a mořské plody bývají častým jídlem, ale i červené maso nebo vepřové je na stole téměř každý druhý den. Připočteme-li k tomu tradiční tapas (chuťovky), budete moci vyzkoušet opravdu všechny možné druhy pokrmů. A rozhodně si nenechte ujít ani rýži se zeleninou a mořskými plody (thepaella), ani tradiční studenou polévku s rajčaty (gaspacho).

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Španělsko