V rámci dvouletého projektu AFS Pohled odjinud jsme se v dubnu zúčastnily konference Spectrum of Education v tureckém Istanbulu.

Společně s dalšími účastníky z Indie, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Kolumbie, Keni, Ruska a jednotlivých tureckých regionů jsme během čtyř dní měly možnost nejen blíže nahlédnout do kulturních tradic hostitelské země, ale také porovnat přístupy a výzvy ve vzdělávání 21. století  téměř ve spektru všech kontinentů.

Hostitelská organizace Turk Kultur Vakfi nám zprostředkovala prostor pro sdílení a reflexi v rámci velmi pečlivě připravených praktických workshopů a umožnila nám strávit večer s místní hostitelskou rodinou.

V průběhu konference  Spectrum of Education, kterou uvedl svým osobním příběhem prezident a předseda správní rady AFS Daniel Obst, jsme měly příležitost vyslechnout si příspěvky jednotlivých přednášejících z tureckého akademického prostředí, arménské neziskové organizace Teach for Armenia a v závěru se podělili o příběh své vlastní cesty interkulturním vzděláváním jednotliví účastníci z výše zmíněných zemí.

Poslední společný večer jsme strávili symbolickou plavbou mezi evropským a asijským kontinentem, která byla doprovázena bohatým kulturním programem.

I ve volném čase jsme fungovali dohromady jako jeden tým a společně jsme navštívili nejen hlavní istanbulské kulturní památky, ale také jsme ochutnali mnoho výborných tradičních pokrmů.

Závěrem bychom chtěly velmi poděkovat za příležitost setkat se s mnoha kolegy, která byla hodnotným zážitkem jednoty v širokém spektru kulturní diverzity v praxi.

Zejména bychom rády poděkovaly všem místním organizátorům, organizátorkám, dobrovolníkům, dobrovolnicím a hostitelským rodinám, jejichž aktivní zapojení a vřelé přijetí dodalo celé naší zkušenosti nadčasový osobní rozměr.

Teşekkür ederim

Markéta Tuhá (ZŠ Heuréka Libochovičky) a Jana Dluhošová (VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most p.o.)