AFS je organizace, která si klade za cíl neformální vzdělávání. Naši dobrovolníci i studenti na programech se učí spoustu dovedností, které budou v dalším životě potřebovat. Mezi ně patří komunikace, schopnost organizovat menší i větší akce, umět převzít zodpovědnost, a také schopnost vidět věci a události v širším kontextu. V neposlední řadě se učí respektu k druhým a empatii. Respektu k jiným lidem, k jiným názorům, k jiným skupinám, národům. Zkrátka brát jinakost jako obohacující zkušenost, a ne jako ohrožení. Stejnou možnost takového vhledu do jiných světů umožňujeme studentům ve školách, které navštívíme s workshopy a besedami AFS.

Pedagogové si mohou zvolit formu, která nejlépe vyhovuje jejich škole, třídě a předmětu. Formátů těchto akcí je na výběr hned několik, stejně tak i zda bude naše návštěva probíhat v češtině, angličtině nebo částečně i rodných jazycích zahraničních studentů.

Čeští studenti, kteří se z programu vrátili, vyprávějí o zemi, zažili na vlastní kůži, a která se často stala jejich druhým domovem. Stejně tak i zahraniční studenti vyprávějí o své rodné zemi. Seznamují studenty s rozdíly, ale i shodnými rysy často odlišných kultur. Toto vše může proběhnout formou workshopu, ale i formou besedy. Specifická forma takovéto besedy je „Živá knihovna“, kdy si v menších skupinkách studenti školy mohou povídat se zahraničním studentem a ptát se ho na zajímavosti o jeho kultuře, zemi i zážitcích z programu.

Školám zároveň nabízíme workshopy na téma mezikulturního vzdělávání, kdy se během jedné až dvou vyučovacích hodin studenti aktivní formou seznámí s pojmy jako je stereotyp, předsudek, identita. Dozvědí se základy teorie mezikulturního vzdělávání, prozkoumají základní modely kultur, ale nahlédnou i na své vlastní stereotypy. „Mezikulturní“ nemusí vždy znamenat jen kultury různých národů, týká se skupin v dané zemi, městě, škole.

Výzkumníci z oblasti interkulturní psychologie, managementu i antropologie se shodují na tom, že spolupráce mezi kulturami je základním předpokladem k tomu, aby lidstvo dokázalo společně řešit výzvy, které se týkají nás všech, tzv. globální problémy naší planety. Vzájemný respekt a empatie představují základní nástroje k tomu, jak takové spolupráce docílit.

Kristýna Polášková, koordinátorka pro školy a vzdělávání

(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WLHS6KD');
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/en_US/sdk/xfbml.customerchat.js#xfbml=1&version=v2.12&autoLogAppEvents=1'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '607672792921135'); fbq('track', 'PageView');