Školy představují klíčové partnery zahraničních programů AFS. Našim cílem je umožnit českým středoškolákům autentické setkání zástupců odlišných kultur, etnik i náboženských vyznání za účelem rozvoje komunikačních i jazykových schopností, kritického myšlení, ale také rozvoje empatie a respektu k druhým. Pedagogům nabízíme příležitosti k profesnímu i osobnímu rozvoji díky stále se rozšiřující nabídce vzdělávacích příležitostí na poli mezikulturního učení a interkulturní komunikace.

Jak vypadal školní rok 2018/19 vzdělávacích aktivit pro studenty i pedagogy v číslech?

Vzděláváme zahraniční studenty programu AFS

53 – celkový počet škol po celé České republice, které otevřely své dveře zahraničním studentům programů AFS.

Vzděláváme středoškolské studenty po celé České republice

61 – počet akcí ve školách a pro školy (besed, workshopů na téma mezikulturního učení, besed, prezentačních stánků na třídních schůzkách, prezentací na veletrzích) kterých se účastnili dobrovolníci sedmi dobrovolnických skupin i zástupci kanceláře AFS.

Vzděláváme pedagogy českých škol

17 – počet pedagogů SŠ, kteří se účastnili celkem tří akreditovaných seminářů MŠMT Jak zapojit cizince do výuky.

10 – počet pedagogů SŠ, kteří se účastnili pilotního ročníku akreditovaného semináře MŠMT Komunikovat a domluvit se.

90 – celkový počet účastníků mezinárodní konference Vzdělání pro život III. | Xenofobie a odlišnost – tváří v tvář, určené pedagogům a zástupcům vzdělávacích institucí. Své příspěvky přednesli řečníci z řad univerzitních profesorů, vědců, konzultantů z oblasti vzdělávání i religionistiky, nechyběl ani zástupce Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a bývalý ředitel pardubického gymnázia v jedné osobě. Součástí konference byla i Živá knihovna se širokou škálou osobností, které se s předsudky a odlišností setkávají doslova na vlastní kůži.

4 – počet pedagogů, které jsme díky finanční podpoře projektu Pohled odjinud vyslali na mezinárodní konferenci pro učitele Spectrum of Education do tureckého Istanbulu. Letošním nosným tématem akce bylo globální občanství.

10 – celkový počet pedagogů pěti pražských škol, kteří se v letošním roce zapojili do uceleného kurzu Pohled odjinud, který si klade za cíl další vzdělávání pedagogických pracovníků při práci se žáky s odlišným mateřským jazykem a odlišným kulturním pozadím.

Tím ale naše práce nekončí. Připravuje další zahraniční stáže pro pedagogy v Maďarsku, Belgii i ve Finsku a vyvíjíme e-learning pro školy, které přijímají zahraniční studenty AFS do svých tříd.

Kristýna Polášková, koordinátorka pro školy a vzdělávání

(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WLHS6KD');
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/en_US/sdk/xfbml.customerchat.js#xfbml=1&version=v2.12&autoLogAppEvents=1'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '607672792921135'); fbq('track', 'PageView');