years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Roční program v USA s odletem v srpnu 2024 je již naplněn. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu od srpna 2021 činí 15,5 až 18,3 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je vyžadována dobrá znalost angličtiny. Podmínkou je absolvování ELTiS testu.

usa_rok_rodina

Tvá hostitelská rodina

Na programu AFS můžete být umístěni kdekoli na území Spojených států, každopádně se však většina hostitelských rodin studentů AFS vždy přihlašují z malých měst a z předměstských oblastí. „Typická“ americká hostitelská rodiny prakticky neexistuje. Tví hostitelé mohou být Afroameričané, Hispanoameričané, asijští Američané nebo potomci celé řady evropských národností či etnik. V domácnostech existují rozdílná pravidla, zvyklosti i doba jídla v závislosti na konkrétní rodině, snažte se tedy způsobu života vaší hostitelské rodiny přizpůsobit. Všeobecně se očekává, že dospívající budou v rodině pomáhat jak s přípravou jídel, tak i s ostatními domácími pracemi. Za hlavní denní jídlo v domácnosti je považována večeře, nicméně někdy jednotliví členové rodiny jedí jindy a jinde. Důvodem bývá náročný pracovní den či školní rozvrh, kdy různé formy jídla s sebou nejsou žádnou výjimkou.

usa_rok_skola

Škola

Zvyklosti, rozvrhy, povinné předměty a podobné náležitosti se od jedné školy ke druhé často výrazně liší. Školní rok začíná v srpnu nebo v září a končí v květnu nebo v červnu (vyučování je zpravidla od 8 do 15 hodin) a obvykle bývá rozdělen na dvě pololetí. V rámci zahájení školního roku se studenti seznámí se svým studijním poradcem, který jim pomůže s výběrem pěti až šesti předmětů pro příslušné pololetí. Školní uniformy nejsou na většině veřejných škol vyžadovány.

usa_rok_zivot

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka ve USA

I když centrem života mládeže ve většině míst Spojených států je střední škola, nejrůznější možnosti pro mládež nabízejí také kluby komunitních a náboženských organizací (od divadla po šachy), dobrovolnické aktivity a programy pro mladé lidi vůbec. Sportovní kluby umožňují studentům po vyučování se pravidelně věnovat těm nejoblíbenějším sportům, jako je americký fotbal, kopaná, košíková, lehká atletika, baseball či roztleskávání. Davy fanoušků všeho věku pravidelně přitahují rovněž oblíbené středoškolské hry. Víkendy bývají ve znamení různých party, nakupování, nebo jen užívání si volna podle chuti. Mnoho rodin bere studium velmi vážně a přijetí na renomovanou školu je prestižní záležitostí. Zároveň s tím však rodiny vedou své děti také k tomu, aby při tom zároveň dokázaly mít radost ze života.

Typické jídlo

Od hamburgeru ke grilovanému kuřeti, od pizzy k těstovinám, od salátu k sushi. Prostě cokoliv a jakkoliv – přesně to je dnešní americká strava, American food. Etnická jídla všech možných chutí – mexická, italská, čínská, thajská, japonská, řecká, jaká si jen řeknete –  dostaneš i v těch nejzapadlejších malých městech. Ale přesto všechno si nenechujít ani staré dobré americké pokrmy jako je párek v rohlíku, hot dog, dušené škeble či vývar z mušlí, jablkový koláč anebo jižanské „jídlo s duší“ – sladké brambory.

usa_rok_jazyk

Jazyk

Hlavním jazykem, kterým se hovoří ve Spojených státech, je angličtina. Hodně lidí však mluví také španělsky nebo některým dalším jazykem podle jejich etnického původu. Znalost angličtiny je v každém případě požadována.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové a závěrečné soustředění v USA
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v USA je nutná znalost angličtiny minimálně na B1. Před odjezdem musíš absolvovat tzv. ELTiS test. Tato úroveň angličtiny je vyžadována kvůli stanoveným podmínkám umisťování cizinců do amerických škol. Nicméně se neboj, když se ti test napoprvé nepovede, je možnost si ho zopakovat (za každý pokus se platí zvlášť zmiňovaných 500 Kč).

Přihlas se a studuj příští školní rok
v USA i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

dobrovolnictvi

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
hosting

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
alumni

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

Rok plný nových zkušeností

„Od prvního dne jsem se ponořil do americké kultury a zvyků. Chodil jsem na americkou střední školu, kde jsem poznával skvělé spolužáky a učitele, kteří mi pomáhali rozvíjet mé schopnosti a dovednosti. Bylo fascinující vidět rozdíly ve vzdělávacím systému a diskutovat o svých zkušenostech se svými novými přáteli.“

– Pavel, roční pobyt v USA