years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Uzávěrku přihlášek na roční program do Thajska s odletem v červenci 2024 prodlužujeme do 15. 3. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu v Thajsku činí 14,6 až 17,11 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Podmínkou účasti na programu je znalost angličtiny na komunikativní úrovni.

Tvá hostitelská rodina

Na programu AFS můžeš být umístěn/a jak v některém z hlavních měst thajských provincií (kterých je 76), tak i v malém městě v kterémkoli z thajských regionů (okresů). Z hlediska prostředí to znamená nejrůznější varianty, od týkových lesů na severu, přes centrální zemědělské planiny, až po tropické jižní pláže. Rodiny a jejich domácnosti jsou velmi často vícegenerační, obvyklé jsou návštěvy mezi příbuznými, žijícími v různých částech země. Víkendy tráví rodiny s oblibou doma, pospolu. Tam také budeš mít možnost poznat, jak moc je thajská rodina svázána s tradicemi, jejichž historie je velmi dlouhá. Od tebe se bude očekávat, že před odchodem ven z domova vždy předem požádáš svou hostitelskou rodinu o svolení. Typickou thajskou konvencí je jeden z nejpůvabnějších pozdravů na světě, zvaný wai: lehce skloněná brada a sepnuté dlaně pozvednuté k obličeji spolu s úklonou. Wai však zdaleka není jen pozdrav: míra úklonu vyjadřuje i míru úcty a respektu k osobě, kterou takto zdravíme. Životním konceptem lidí v Thajsku je „život s klidným srdcem“ (a jai yen), proto se zde sotva kdy setkáš s chováním, vyjadřujícím silné, nebo dokonce extrémní emoce.

Škola

V Thajsku je mnoho různých typů škol, všechny však jsou skoro vždy centrem společenského života příslušné místní komunity. Tvé umístění pak bude s největší pravděpodobností na veřejné střední škole. Při výběru školy a předmětů, které budete navštěvovat, bude přihlíženo k tvému věku a k tvým zájmům, stejně jako k možnostem tvé hostitelské komunity. Školní rok začíná v květnu a končí v únoru, s pololetní přestávkou. Vyučování trvá od 7:30 do 15:30 hodin, studenti nosí školní uniformy. V bohaté vzdělávací nabídce thajských škol nalezneš i výrazně kulturně orientované předměty, jako je výuka thajského jazyka, tanec, boj s mečem, hudba, vaření, umění, historie, buddhismus nebo meditace. Existuje rovněž množství studijních, sportovních nebo oddechově orientovaných klubů, do kterých se můžeš zapojit buď libovolně po vyučování, nebo jednou týdně v době vyučování.

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Thajsku

Škola je centrem života thajské mládeže, kolem školy se točí veškerý její společenský život. Filmy a televize jsou nejpopulárnější formy zábavy, zatímco ze sportů je nejoblíbenější fotbal, stolní tenis, badminton a volejbal. Za normální se nepovažuje ani pití alkoholu, ani kouření cigaret.

Typické jídlo

V thajské kuchyni dominuje rýže, kari, ryby a zelenina spolu se ostrým pepřem a arašídovými omáčkami. V typických jídlech nalezneš většinou vepřové nebo kuřecí maso, bohatá nabídka ovoce pak je k dispozici po celý rok. Většina thajských rodin vyznává společné večeře, způsob stolování je skupinový: každý má svou misku rýže a vše ostatní je uprostřed stolu společné pro všechny. Populárním a typickým pokrmem jsou smažené nudle (pad Thai), ochucený salát (yam) a krevetová polévka ochucená citronem (tom yum kung).

Jazyk

Thajština je úředním jazykem a je to také jazyk, kterým se mluví v tvé budoucí komunitě a hostitelské škole. Také veškerá výuka, s výjimkou výuky cizích jazyků, probíhá v tomto jazyce. Jazyk nemusíte ovládat před nástupem na program, s jeho osvojením po zahájení programu vám bude pomáhat vaše hostitelská škola a místní dobrovolníci AFS.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Thajsku
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Thajsku je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy thajštiny mohou být výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Thajsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„…“

– Jirka, roční pobyt v Thajsku