Uzávěrka přihlášek na roční program do Thajska s odletem v červenci 2024 bude přibližně k 31. 1. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.
Rok na střední škole v Thajsku
Podmínky přijetí na program
Věkový limit pro účast na ročním programu v Thajsku činí 14,6 až 17,11 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Podmínkou účasti na programu je znalost angličtiny na komunikativní úrovni.
Tvá hostitelská rodina
Na programu AFS můžeš být umístěn/a jak v některém z hlavních měst thajských provincií (kterých je 76), tak i v malém městě v kterémkoli z thajských regionů (okresů). Z hlediska prostředí to znamená nejrůznější varianty, od týkových lesů na severu, přes centrální zemědělské planiny, až po tropické jižní pláže. Rodiny a jejich domácnosti jsou velmi často vícegenerační, obvyklé jsou návštěvy mezi příbuznými, žijícími v různých částech země. Víkendy tráví rodiny s oblibou doma, pospolu. Tam také budeš mít možnost poznat, jak moc je thajská rodina svázána s tradicemi, jejichž historie je velmi dlouhá. Od tebe se bude očekávat, že před odchodem ven z domova vždy předem požádáš svou hostitelskou rodinu o svolení. Typickou thajskou konvencí je jeden z nejpůvabnějších pozdravů na světě, zvaný wai: lehce skloněná brada a sepnuté dlaně pozvednuté k obličeji spolu s úklonou. Wai však zdaleka není jen pozdrav: míra úklonu vyjadřuje i míru úcty a respektu k osobě, kterou takto zdravíme. Životním konceptem lidí v Thajsku je „život s klidným srdcem“ (a jai yen), proto se zde sotva kdy setkáš s chováním, vyjadřujícím silné, nebo dokonce extrémní emoce.
Škola
V Thajsku je mnoho různých typů škol, všechny však jsou skoro vždy centrem společenského života příslušné místní komunity. Tvé umístění pak bude s největší pravděpodobností na veřejné střední škole. Při výběru školy a předmětů, které budete navštěvovat, bude přihlíženo k tvému věku a k tvým zájmům, stejně jako k možnostem tvé hostitelské komunity. Školní rok začíná v květnu a končí v únoru, s pololetní přestávkou. Vyučování trvá od 7:30 do 15:30 hodin, studenti nosí školní uniformy. V bohaté vzdělávací nabídce thajských škol nalezneš i výrazně kulturně orientované předměty, jako je výuka thajského jazyka, tanec, boj s mečem, hudba, vaření, umění, historie, buddhismus nebo meditace. Existuje rovněž množství studijních, sportovních nebo oddechově orientovaných klubů, do kterých se můžeš zapojit buď libovolně po vyučování, nebo jednou týdně v době vyučování.
Každodenní život
Každodenní život středoškoláka v Thajsku
Škola je centrem života thajské mládeže, kolem školy se točí veškerý její společenský život. Filmy a televize jsou nejpopulárnější formy zábavy, zatímco ze sportů je nejoblíbenější fotbal, stolní tenis, badminton a volejbal. Za normální se nepovažuje ani pití alkoholu, ani kouření cigaret.
Typické jídlo
V thajské kuchyni dominuje rýže, kari, ryby a zelenina spolu se ostrým pepřem a arašídovými omáčkami. V typických jídlech nalezneš většinou vepřové nebo kuřecí maso, bohatá nabídka ovoce pak je k dispozici po celý rok. Většina thajských rodin vyznává společné večeře, způsob stolování je skupinový: každý má svou misku rýže a vše ostatní je uprostřed stolu společné pro všechny. Populárním a typickým pokrmem jsou smažené nudle (pad Thai), ochucený salát (yam) a krevetová polévka ochucená citronem (tom yum kung).
Jazyk
Thajština je úředním jazykem a je to také jazyk, kterým se mluví v tvé budoucí komunitě a hostitelské škole. Také veškerá výuka, s výjimkou výuky cizích jazyků, probíhá v tomto jazyce. Jazyk nemusíte ovládat před nástupem na program, s jeho osvojením po zahájení programu vám bude pomáhat vaše hostitelská škola a místní dobrovolníci AFS.
Co je zahrnuto v ceně programu:
Co je zahrnuto v ceně programu:
- letenka
- vyzvednutí na letišti
- umístění do hostitelské rodiny
- ubytování v hostitelské rodině
- strava
- nalezení vhodné školy
- individuální kontaktní osoba pro studenta
- komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
- 24/7 podpora v naléhavých případech
- zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
- asistence s přihlašovacím procesem
- asistence s vyřízením víza
- průběžná podpora od lokální AFS komunity
- doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
- doprava do školy
- školní pomůcky a materiály
- předodjezdové soustředění v České republice
- popříjezdové, kulturní, pololetní a závěrečné soustředění v Thajsku
- soustředění po návratu do České republiky
- zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností
Co není zahrnuto v ceně programu:
Získej stipendium
V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.
Časté otázky
Jak dobře musím znát jazyk hostitelské země před odjezdem?
V případě ročního programu v Thajsku je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy thajštiny mohou být výhodou.
Můžu si vybrat oblast nebo město, kde chci v hostitelské zemi bydlet?
Na koho se můžu obrátit v hostitelské zemi, když budu potřebovat pomoc?
Otázky a odpovědi pro studenty
Informace pro rodiče
Další dotazy? Napiš nám!
Průběh programu a návrat domů

Dobrovolnictví
Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Hostitelský program
Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

AFS Alumni
Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…
„…“
– Jirka, roční pobyt v Thajsku