Projíždíte rádi na kole vesnicemi na mořském pobřeží? Rádi byste si zkusili zabruslit po zamrzlých kanálech Amsterodamu? To vše a ještě víc najdete v Nizozemsku. Díky docházce na místní střední škole a ubytování v hostitelské rodině, budeš mít jedinečnou příležitost zažít každodenní život Nizozemců, zlepšit si angličtinu a naučit se nový jazyk.

Do Nizozemí můžeš odjet pouze na roční program. Detaily ohledně studijního programu najdeš pod ilustračním videem.

Learned to sail from my host mom on Mother’s Day 💕⛵️☀️#exchangeyear #afseffect

A photo posted by Laura Friedrich (@lauraelizabeth67) on

Lidé a komunita

Vaše umístění v Nizozemsku může být kdekoli, nejspíše v některém menším městě. Avšak větší i velká města jsou vždy vzdálená jen kousek jízdy. Je zde dobře fungující veřejná doprava a kromě toho se do okolí zcela běžně cestuje na kole. Některé regiony mají výrazně venkovský ráz, především na severu. Až zažijete, jak si členové rodiny při společné večeři sdělují, co všechno ten den absolvovali, poznáte důvěrně zdejší smysl pro rodinu. Očekávejte, že se budete podílet na domácích pracích, své věci mějte vždy uklizené.

Škola

Vaše zájmy a dosavadní vzdělání pomohou při výběru školy, kterou budete navštěvovat. Vyučování trvá od 8 do 16 hodin. Školy jsou zaměřené na samostatnost při studiu a na výzkum. Pracuje se v menších skupinách nebo jednotlivě a cílem je, aby se studenti naučili týmové práci a efektivnímu řešení problémů.

Jazyk

Hlavním jazykem  je v celé zemi nizozemština. Nizozemské AFS vám poskytne jazykový kurz Rosetty Stone, abyste se před nástupem na program mohli co nejvíce jazykově připravit. Studenti umístění ve Frísku, což je provincie na severu Nizozemska, budou mít možnost naučit se dokonce i fríštinu, která je oficiálním jazykem provincie. Alespoň základní znalost angličtiny při příjezdu na program se vám určitě hodí.

View this post on Instagram

A post shared by AFSNederland (@afsnederland) on

Are we Dutch yet? #Nederland #stroopwaffle

A photo posted by Laura Friedrich (@lauraelizabeth67) on

Strava

Nizozemská jídla jsou jednoduchá a výživná a představují směs různých evropských kuchyní. Během pracovního týdne  snídají členové rodiny individuálně podle svých programů, ale v neděli bývají zpravidla snídaně speciální, společné. Hlavním jídlem každého dne však je večeře, při níž se pohromadě sejde celá rodina. Typickým jídlem jsou brambory zalité šťávou nebo omáčkou, k tomu sezónní zelenina a maso nebo ryba. Vynikající jsou polévky. Máte-li rádi sladké, můžete zkusit rolku s brusinkami, čokoládovou pomazánku, pudink, oplatky plněné sirupem a zejména pak holandskou lékořici.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Nizozemsko