Poznejte kouzelnou Malajsii – zemi s pestrou paletou mnoha různých kultur. Moderní budovy se tyčí v sousedství tradičních tržišť s kořením, deštné pralesy se jen hemží vzácnými druhy zvířat, včetně některých ohrožených. Díky malajsijské diverzitě etnik a náboženství jsou nejrůznější slavnosti a multikulturní festivaly pořádány prakticky v průběhu celého roku a muslimské, buddhistické, hinduistické i křesťanské svátky jsou svěceny po celé zemi.

Mladí Malajci rádi sportují (fotbal, badminton), chodí do kina i po nákupech. Hodně času však věnují také odpolední výuce různých volitelných a doplňkových předmětů. Obvyklé randění se mezi mladými příliš nenosí.

Hostitelská rodina & komunita

Vaše hostitelská rodina bude bezesporu patřit do jedné ze tří hlavních etnických skupin, kterými jsou Malajci, Číňané a Indové. Bez ohledu na její původ počítejte s tím, že ta rodina bude rozsáhlá, vícegenerační a že v ní bude panovat výrazný respekt ke stáří. Rodiče mj. trvají na tom, aby byli účastni veškerého plánování a rozhodování svých dětí. Většina studentů AFS žije ve městech nebo v příměstských oblastech.

#mybigfamily 💕🐰

A photo posted by •Horváth Szonja• (@szonja06) on

Škola

Budete navštěvovat veřejnou střední školu. Ve většině regionů probíhá vyučování od pondělí do pátku od 7:30 do 13:30 hodin, ve zbylých oblastech od neděle do čtvrtka. Pokud jde o zaměření studia, budete si moci zvolit mezi přírodními/společenskými vědami, ekonomikou/obchodem a technikou. S výjimkou přírodních/společenských věd vyučovaných v angličtině je vyučovacím jazykem malajština, studenti nosí školní uniformy. Školy jako takové hrají v životě malajské společnosti důležitou roli, která zdaleka nezahrnuje jen formální vzdělávání. Je i místem, kde se formují základní morální hodnoty. Tomu také odpovídá úloha a postavení učitelů, kteří ve společnosti požívají značného respektu.

Jazyk

Úředním jazykem je malajština (bahasa melayu), angličtina je druhým povinným jazykem. Minimálně základní znalost angličtiny před nástupem na program se vám tedy rozhodně bude hodit. V dalšímu studiu jazyka vám pak pomohou tipy a nástroje poskytované AFS.

A photo posted by Danilo Melis (@danilmelis) on

Strava

Strava je v Malajsii stejně pestrá, jako je etnická skladba její populace: kořeněná jídla malajské kuchyně, téměř nekonečný výběr čínských pokrmů, exotická jídla z jihu i ze severu Indie, typická jídla portugalská i pokrmy z místní kuchyně nyonya. Nechybí ani západní, kontinentální kuchyně, v zemi rovněž působí mnoho mezinárodních řetězců rychlého občerstvení. Každopádně většina jídel obsahuje dosti koření, chilli a kokosové smetany. Rovněž ryby, upravované na mnoho způsobů, nechybí na stole skoro při každé příležitosti. U stolu se také pravidelně schází celá rodina. Doporučení závěrem: je zvykem jíst pravou rukou a levou ponechat pod stolem.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Malajsie