Čajové obřady, půvabné okrasné zahrady a ztichlé chrámy ruku v ruce s vysokorychlostními vlakovými soupravami, obdivuhodnou výkonností a hypermoderními mrakodrapy – to jsou atributy dynamické japonské kultury.

Společenský život japonské mládeže se z valné části odehrává na školách a v klubech mimoškolních činností se sportovní (baseball, fotbal, basketbal, judo, kendó – cesta meče, karate nebo lehká atletika) nebo s kulturní (angličtina, moderování, kaligrafie, čajový obřad, divadlo, hudba, vaření, vědní obory a matematika) náplní. I mladí Japonci mají svou kulturu: kawaii (vše rozkošné, líbezné, roztomilé), J-Pop (japonská pop music), japonský komiks manga a unikátní animované filmy anime. Značně populární je i karaoke s přáteli, zato pobývání venku do noci ani náhodou.

Another Day, Another Yukata Another Picture With My Host Sister ✨ #yukata #exchangestudent #japan #funtimes

A photo posted by Daryan | ダリヤン (@daryan_schultz) on

Hostitelská rodina & komunita

Kdekoli budete v Japonsku žít, s největší pravděpodobností to bude v příměstské nebo venkovské oblasti. Japonská společnost má ve velké úctě staří, čistý a úhledný domov je pak další velkou prioritou. Buďte tedy připraveni a ochotni přiložit ve svém japonském domově ruku k dílu. Tradiční pokrmy a společné stolování, to jsou věci pro  většinu japonských rodin velmi důležité. Kdykoli půjdete na návštěvu k někomu domů, počítejte s ultimativní zvyklostí přezouvat se hned při vstupu.

Škola

Vzdělání a dobré studijní výsledky patří v Japonsku mezi absolutní priority. Školní rok trvá od dubna do března, vyučování od pondělí do pátku začíná v 8:30 a končí v 15:30.  Budete nosit uniformu a do školy asi dojíždět na kole, autobusem nebo vlakem. Obvyklých každoročních kulturních a sportovních slavností se účastní všichni studenti bez výjimky. Na závěr denního vyučování se také budete podílet na dodržování tradice zvané souji, což není nic jiného než půlhodina kolektivního úklidu školních prostor, včetně pozemku. A pak už se klidně můžete začlenit do některé z řady mimoškolních aktivit.

Strava

Japonská strava a kuchyně, to je svého druhu umění a vaše hostitelská rodina vám určitě v praxi ukáže, proč tomu tak je. V pokrmech převažuje rýže, nudle, čerstvá zelenina, maso (většinou vepřové nebo kuřecí) a mořské plody. A ovoce. Nejí se příborem, ale hůlkami. Kromě rýže k tabuli téměř neodmyslitelně patří také zelený čaj. Jako dezert můžete vyzkoušet tradiční wagashi, což je mochi (rýžový dort) spolu s anko (sladká pasta z červených fazolí) a ovoce.

Jazyk

Úředním jazykem je japonština. Její základní znalost ještě před příjezdem by se vám určitě hodila, ale i přinejmenším komunikativní angličtina vám začátky usnadní. Hostitelská škola a místní AFS vám po vašem příjezdu do země zajistí kurz japonštiny.

View this post on Instagram

#afseffect #afsrussia #afsjapan

A post shared by 花茶 (@lama.capybara) on

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Japonsko