Dánsko sestává z jednoho poloostrova a více než 400 ostrovů v Severním moři. Tato přívětivá severská země – most mezi Skandinávií a kontinentální Evropou – je směsicí moderních kosmopolitních měst, jednoduché historické architektury ovlivněné nordickou tradicí, kouzelných vesniček s místními tržišti, venkovských kostelů a hradů. Rovinatá krajina s vřesovišti, jezery, zemědělskými a lesními pozemky a s cestami pro pěší prakticky bez dopravy je ideální jak pro vyjížďky na kole, tak třeba pro posezení s přáteli v kavárně. Dánové si považují svého soukromí a v souladu s hygge – dánským konceptem pohody – se rádi cítí útulně a pohodlně.

O víkendech mládež často navštěvuje různá party, schází se v kavárnách nebo chodí do kina. I když ze sportů je nejpopulárnější fotbal, neměli bychom zapomenout ani na plavání, plachtění či veslování, neboť k moři je tu vždy blízko.

View this post on Instagram

A post shared by Isi Gomez (@izzyu123) on

Hostitelská rodina & hostitelská komunita

Ať budete v Dánsku žít kdekoli, včetně Grónska či Faerských ostrovů, s největší pravděpodobností to bude na venkově nebo v předměstské oblasti. Dánská města však od sebe nejsou vzdálená a na veřejnou dopravu se můžete bez problémů spolehnout. Dánské rodiny drží hodně pospolu, všichni společně mimo jiné také pravidelně tráví čas večeře a podílejí se i na její přípravě. Pokud možno berte si příklad ze svého sourozence v hostitelské rodině: buďte samostatní, plňte si své domácí povinnosti a sami od sebe pomáhejte v domácnosti.

Škola

Navštěvovat budete buď první, nebo druhý ročník gymnázia (střední škola orientovaná na přípravu k univerzitnímu studiu), případně veřejnou školu folkeskole pro žáky/studenty ve věku 6 – 16 let, která poskytuje povinné školní vzdělání. Školní rok trvá od srpna do června, vyučování probíhá od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin. Kromě hodin dánského jazyka po celý školní rok budete pravděpodobně navštěvovat pět až šest předmětů povinných a jeden nebo dva předměty volitelné. Školní i komunitní organizace pak poskytují možnosti nejrůznějších mimoškolních aktivit jako sport, hudba, řemeslné a výtvarné činnosti, divadlo nebo skauting.

No se puede pedir por un mejor grupo😔❤🇩🇰 #tbt #afsdenmark#afsworld#latinos#lastday#afsfamily4life#iersavnet

A post shared by Luis Leon Salazar (@luisleon998) on

A photo posted by Yasser Mashor (@yasserdudayef) on

Jazyk

Hlavním jazykem je dánština, při čemž faerština, grónština a němčina jsou v příslušných regionech rovněž považovány za jazyky úřední. Protože dánská populace jako celek velmi dobře ovládá angličtinu, přinejmenším komunikativní znalost tohoto jazyka pro vás bude mimořádně užitečná. AFS vám v začátcích vašeho pobytu v hostitelské zemi každopádně pomůže s vyhledáním příslušných jazykových kurzů, nebo vám poskytne potřebné jazykové materiály k individuálnímu samostudiu ještě před vaším odjezdem na program.

Strava

Dánská strava zahrnuje širokou škálu různých druhů masa a zeleniny. K obědu bývá tradiční obložený chléb/sendvič nazývaný smorrebrod. Hlavním denním jídlem je zpravidla večeře. Čas přípravy a podávání večeře je dobou, kdy se celá rodina sejde pohromadě a navzájem si sděluje, co je nového. K jídlu si Dánové rádi dopřávají např. nakládané sledě, zavináče a nasolenou černou lékořici.

A photo posted by Yasser Mashor (@yasserdudayef) on

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Dánsko